Turysci.pl
wulkan na Islandii oblegany przez turystów

Screen/Instagram/kazjuka

Tłumy turystów oblegają wulkan na Islandii. Podchodzą do samej lawy

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Islandzki wulkan, który niedawno wybuchł, jest oblegany przez tłumy turystów i miejscowych. Jak widzimy na zdjęciach opublikowanych na profilu kazjuka na Instagramie, niektórzy podchodzą naprawdę blisko lawy.

  • Wulkan Fagradalsfjall wybuchł 20 marca 2021 roku

  • Bezustannie wypływająca lawa stała się niebezpieczną atrakcją turystyczną

  • W internecie pojawiają się zdjęcia podróżnych i miejscowych, którzy podchodzą bardzo blisko

Wybuch islandzkiego wulkanu Fagradalsfjall odbił się głośnym echem w europejskich mediach. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikomu nie stała się krzywda, jednak teraz lokalne służby mają pełne ręce roboty.

W niedzielę w okolicy Reykjaviku doszło do załamania pogody, gdy tłumy turystów znajdowały się blisko wulkanu. Wiele osób nie potrafiło znaleźć drogi powrotnej do samochodów, na miejscu pracowało więc 140 ekip poszukiwawczych.

paszporty szczepionkowe wywołują kontrowersje

Wiceszef MSWiA mówi o paszportach szczepionkowych. „Trwają trudne rozmowy"

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Turyści podchodzą niebezpiecznie blisko wulkanu

Zdjęcia turystów, którzy podchodzą blisko wulkanu, krążą w sieci już od kilku dni, jednak dopiero w niedzielę sytuacja zrobiła się naprawdę niebezpieczna. Jak przekazał portal icelandnews.is, ekipy poszukiwawcze szukały turystów, którzy zostawili swoje samochody na drogach niedaleko wulkanu, lecz do nich nie wrócili po załamaniu pogody.

Ratownicy mieli specjalne urządzenia, które pozwalały im mierzyć stężenia gazów, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego życia. Serwis Islandia.org.pl przekazał, że odnaleziono aż 38 ludzi, którzy byli na tyle wyczerpani lub byli w stanie hipotermii, że konieczne było przetransportowanie ich do punktów pierwszej pomocy.

Jak podają media i jak wynika ze zdjęć opublikowanych m.in. na profilach kazjuka i radiocanadascience, ludzie podchodzili naprawdę blisko lawy. Źródła donoszą, że niektórzy nawet podgrzewali kiełbasy i pianki nad gorącą substancją.

Na szczęście nie ma żadnych informacji, by ktoś stracił życie w wyniku tego nieodpowiedzialnego zachowania. W poniedziałek przed południem islandzkie władze zablokowały drogi prowadzące do wulkanu, jednak wiele osób usiłowało dotrzeć tam „na dziko", przez co zniszczeniu uległy mchy i rośliny porastające okoliczne zbocza.

Przypominamy, by zawsze podczas zwiedzania stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo swoje i ludzi wokół. Nie raz pisaliśmy już o sytuacjach, gdy turysta chciał np. zrobić zdjęcie i przypadkiem zginął spadając ze skarpy lub pozbawił życia kogoś stojącego w pobliżu.

Każdy podróżny chce mieć unikatowe zdjęcia i wspomnienia ze swoich wypraw, nie pozwólmy jednak, by warunkiem było niszczenie przyrody lub narażanie siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Wybuch wulkanu Fagradalsfjall 

O wybuchu wulkanu na Islandii 20 marca poinformowały tamtejsze biura meteorologiczne. Przez kilka tygodni przed zdarzeniem naukowcy odnotowywali też liczne wstrząsy zapowiadające eksplozję. Łącznie naliczono ich ponad 40 tysięcy, choć większość nie była odczuwalna przez mieszkańców na powierzchni.

Fagradalsfjall znajduje się na odludziu, dzięki czemu nie odnotowano żadnych ofiar i większych strat spowodowanych erupcją. Lawa wypływała z pęknięcia w skałach, które miało długość około 200 metrów. Zdjęcie tego niesamowitego zjawiska oglądać można było na profilu Icelandic Meteorological Office - IMO na Twitterze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Instagram

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >