Turysci.pl
Islandia wpisała Polskę na czerwoną listę

fot. pixabay.com/Free-Photos

Islandia zaostrza przepisy graniczne. Polska na „czerwonej liście"

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Islandia zaostrza przepisy graniczne. Ogłoszono 10 krajów „wysokiego ryzyka", z których podróżni nie zostaną przepuszczeni przez granicę w celach turystycznych. Na liście znalazła się również Polska.

 • Islandia 27 kwietnia zaostrzyła przepisy pandemiczne dla turystów z zagranicy

 • Podróżni, którzy w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywali w jednym z 10 krajów „wysokiego ryzyka", nie zostaną wpuszczeni na teren tego kraju bez istotnego powodu

 • Wraz z Polską, na liście znalazła się m.in. Francja, Litwa, Szwecja oraz San Marino

Islandia bardzo poważnie podchodzi do kwestii obowiązujących na terenie kraju obostrzeń sanitarnych. Niedawno nieco złagodzono tam przepisy graniczne, w ostatnich dniach jednak rząd znów zaczął obawiać się gwałtownego wzrostu zachorowań. Z tego powodu ogłoszono, że od 27 kwietnia podróżni z 10 krajów w ogóle nie będą mogli przekroczyć granicy tego państwa, o ile nie udowodnią, że ich pobyt tam jest konieczny.

Islandia zaostrza przepisy graniczne dla Polaków

Jak podano w oficjalnym komunikacie, granic Islandii nie przekroczą podróżni, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w krajach, gdzie liczba zakażeń jest wyższa niż 700 na 100 tys. mieszkańców. Dotyczy to również regionów oraz państw, które nie przekazują odpowiednich informacji o panującej u nich sytuacji pandemicznej.

Choć Polska jest na granicy tego wskaźnika, trafiła na „czerwoną listę", stworzoną przez Islandię. Oprócz nas są tam również:

 • Francja;

 • Cypr;

 • San Marino;

 • Holandia;

 • Andora;

 • Węgry;

 • Litwa;

 • Szwecja;

 • Chorwacja.

W praktyce oznacza to, że żadna osoba, która w ciągu 2 tygodni przed wylotem na Islandię, przebywała w wyżej wymienionych państwach, zostanie zawrócona na granicy.

Wyjątkiem może być udowodnienie, że nasz pobyt na Islandii jest konieczny, np. ze względu na pobyt stały, naukę lub pracę. Wtedy jednak podróżny poddać się musi obowiązkowej kwarantannie. Odbyć się ona musi w wyznaczonym do tego celu hotelu.

Na wyspę wpuszczone zostaną również osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub przechorowały koronawirusa i są tzw. ozdrowieńcami. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 31 maja. Niewykluczone jednak, że jeśli sytuacja w Polsce się poprawi, to granice Islandii znów zostaną dla nas otwarte.

Jakie przepisy pandemiczne obowiązują na Islandii?

Jak możemy przeczytać na rządowej stronie Gov.pl, na terenie Islandii obowiązuje wiele obostrzeń sanitarnych. W zgromadzeniach może brać udział maksymalnie 20 osób, niezależnie od miejsca ich organizacji.

Każda osoba musi przestrzegać też 2-metrowego dystansu społecznego, a jeśli jest to niemożliwe, usta i nos trzeba zasłaniać maseczkami. Przepis ten obowiązuje w środkach transportu publicznego, a także przedsiębiorstwach usługowych.

Do sklepów nie jest wpuszczane więcej niż 100 osób, a restauracje muszą zostać zamykane o godzinie 22:00. Nie może przebywać w nich też więcej niż 20 gości.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >