Turysci.pl
Islandia łagodzi przepisy pandemiczne

fot. wikimedia.org/Jeff Hitchcock from Seattle, WA, USA/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Islandia całkowicie otworzyła granice, ale tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Islandia łagodzi przepisy graniczne dla podróżnych z zagranicy. Na swobodny wjazd liczyć mogą ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków. Nie będą musieli okazywać testu ani przechodzić kwarantanny po przylocie.

  • Islandia łagodzi przepisy dla ozdrowieńców i osób, które przeszły szczepienie

  • Swobodny wjazd dla tych dwóch grup obowiązuje od 18 marca

  • Władze łagodzą przepisy dla wszystkich podróżnych, a nie tylko tych z Europy

Jeszcze do niedawna każda osoba, która chciała przylecieć na Islandię, musiała przejść kwarantannę lub okazać negatywny test na COVID-19. Luzowanie obostrzeń rozpoczęło się w styczniu 2021 roku, gdy tamtejszy rząd zwolnił z obostrzeń osoby, które przeszły szczepienie, a są obywatelami Unii Europejskiej.

Teraz Islandia poszła o krok dalej i wpuściła na swoje terytorium wszystkich ozdrowieńców oraz osoby, które przyjęły preparat przeciwko COVID-19, nawet jeśli nie są obywatelami UE.

Islandia łagodzi przepisy dla podróżnych

Nowe przepisy wjazdu na Islandię obowiązują od 18 marca 2021 roku. Zgodnie z nimi, turyści zaszczepieni preparatami od koncernów Moderna, Johnson & Johnson, Pfizer/BioNTech oraz Oxford/AstraZeneka nie muszą przechodzić kwarantanny ani pokazywać negatywnego wyniku testu na COVID-19.

IATA apeluje do rządów wszystkich krajów

IATA apeluje do światowych rządów o określenie wstępnych planów otwierania turystyki

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Drugą grupą osób, które swobodnie mogą przekroczyć granicę Islandii, są ozdrowieńcy.

Nasze doświadczenie oraz najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że osoby zaszczepione praktycznie nie stanowią zagrożenia w kontekście transmisji wirusa. Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych jak i tych, którzy przeszli chorobę – mówił naczelny epidemiolog Islandii, Thórólfur Gudnason.

Wyjaśnił również, dlaczego jego kraj zdecydował się rozszerzyć luzowanie obostrzeń na wszystkich turystów, a nie tylko obywateli UE.

Kiedy ludzie są odporni na COVID-19 za pomocą tych samych szczepionek, produkowanych przez te same firmy farmaceutyczne nie ma żadnych przesłanek, żeby otwierać granice tylko dla Europejczyków. Nie ma medycznego uzasadnienia, aby dyskryminować osoby tylko ze względu na miejsce, gdzie otrzymali zastrzyk. Stąd też decyzja o otwarciu kraju dla wszystkich – wyjaśnił ekspert.

Zasady wjazdu na Islandię dla niezaszczepionych

Jeśli podróżny nie przeszedł szczepienia i nie jest ozdrowieńcem, wciąż musi spełnić szereg wymagań, by dostać się na Islandię. Przede wszystkim na 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu wykonać musi test PCR na obecność COVID-19.

Po wylądowaniu i okazaniu wyniku badania, konieczne jest poddanie się obowiązkowej, 5-6 dniowej kwarantannie. Następnie turyście wykonywany jest ponowny test na koronawirusa. Dopiero po przejściu tego procesu możliwe jest opuszczenie miejsca izolacji.

Jak czytamy na rządowej stronie Gov.pl, na miejscu wszystkie osoby zobowiązane są do zachowywania dystansu oraz zakrywania ust i nosa maseczkami w miejscach publicznych, a także w masowych środkach transportu.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że restauracje (działać mogą tylko do godziny 23:00), kina czy kawiarnie pozostają otwarte, turyści mogą z nich swobodnie korzystać, jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego. W zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 50 osób.

Wczoraj na Islandii doszło do wybuchu wulkanu Fagradalsfjall, znajdującego się zaledwie 40 km od stolicy kraju. Więcej o tym zdarzeniu można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Pasazer.com

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >