Turysci.pl
hotele mogą być zamknięte aż do maja

fot. pixabay.com/Engin_Akyurt/zdjęcie poglądowe

Kiedy będzie możliwe otwarcie hoteli? Ekonomiści mówią o początku maja

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Hotele będą zamknięte jeszcze dłużej, niż wstępnie obiecywali politycy? Obowiązujące obostrzenia powinny zostać zdjęte zgodnie z planem 9 kwietnia, ekonomiści Banku Pekao mają jednak na ten temat inne zdanie. Twierdzą, że obiekty noclegowe mogą zostać otwarte dopiero na początku maja, a restauracje jeszcze później.

  • Zgodnie z planem rządu, zniesienie lockdownu powinno nastąpić 9 kwietnia

  • Ekonomiści wskazują, że bardziej prawdopodobnym terminem rozpoczęcia odmrażania gospodarki jest 15-20 kwietnia

  • Obiekty noclegowe wg ekspertów mogłyby zacząć działać dopiero po majówce

Rząd zamknął hotele oraz całą branżę turystyczną 20 marca, co spotkało się z ogromnym oburzeniem przedsiębiorców. Wskazywano, że tegoroczny sezon zimowy przyniósł straty, a przez kolejne lockdowny właściciele obiektów noclegowych nie mają szansy na wyjście z kryzysu.

Niestety ekonomiści Banku Pekao nie mają dobrych prognoz dla całej branży. Jak stwierdzili, zniesienie ogólnopolskiego lockdownu 9 kwietnia - tak jak zapowiadał to rząd - jest mało prawdopodobne. Eksperci przewidują, że wszystko przesunie się co najmniej o tydzień, a hotele zaczną przyjmować gości początkiem maja.

Hotele będą zamknięte aż do maja?

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego jeszcze przed wprowadzeniem ogólnopolskich obostrzeń sugerowała, że lepszą strategią na walkę z pandemią byłoby pilnowanie przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Chcieli uniknąć całkowitego zamknięcia, politycy jednak nie zwrócili uwagi na te prośby.

IATA apeluje do rządów wszystkich krajów

IATA apeluje do światowych rządów o określenie wstępnych planów otwierania turystyki

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEOObiekty noclegowe, stoki narciarskie oraz przybytki kultury i atrakcje turystyczne zostały zamknięte od 20 marca do 9 kwietnia. Ekonomiści Banku Pekao przeanalizowali ostatnie fale zachorowań i doszli jednak do wniosku, że zapowiedziana data końcowa jest mało prawdopodobna.

Jak czytamy na portalu Money.pl, szczyt fali zachorowań ich zdaniem nastąpi prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia. Na tej podstawie określają, że stopniowe otwieranie gospodarki rozpocznie się nie wcześniej niż w drugiej połowie kwietnia.

Eksperci twierdzą, że najpierw otwarte zostaną galerie (ok. połowy kwietnia), a hotele, muzea i inne obiekty turystyczne mają szansę zacząć działać początkiem kolejnego miesiąca, ale po majówce.

Zgodnie z tymi prognozami, restauracje miałyby szansę na otwarcie dopiero w drugiej połowie maja. Trzeba pamiętać, że są to jedynie prognozy i trudno jednoznacznie określić, jakie decyzje ostatecznie podejmie nasz rząd. Podobnie nieprzewidywalna może być sytuacja pandemiczna w naszym kraju.

Polacy przygotowują się do majówki

Mimo wszystko Polacy coraz chętniej rezerwują majówkowe wyjazdy. Jeszcze przed lockdownem wielu turystów szukało noclegów w Karpaczu czy Zakopanem. Po wprowadzeniu obostrzeń, trend ten się jednak zmienił. Mieszkańcy naszego kraju zainteresowali się teraz miejscami na uboczu.

W ostatnich dniach największym zainteresowaniem cieszy się Polanica-Zdrój, malownicze uzdrowisko położone w południowo-wschodnim krańcu Gór Stołowych. Niezmiennie popularne pozostaje Zakopane, ale już na trzecim miejscu mamy Kudowę-Zdrój, kolejne dolnośląskie miasto uzdrowiskowe. Warto wspomnieć, że w tej chwili bardzo wysoko na liście zainteresowań turystów znajduje się Białowieża. Przed ogłoszeniem obostrzeń nie było widać aż takiego zainteresowania tą miejscowością. Wróciły jednak tendencje do wypoczynku w ustronnych miejscach, a otoczenie lasami Puszczy Białowieskiej idealnie nadaje się na urlop na uboczu – opisuje sytuację Kamila Miciuła z Nocowanie.pl dla WP.

Podobnie jak podczas ubiegłorocznych wakacji, szczególnie poszukiwane są obiekty niezależne - domki i agroturystyka. Turyści szukają miejsc bez tłumów, gdzie nie będą musieli codziennie mijać się z całymi tłumami innych gości.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Money

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >