Turysci.pl
wulkan Keilir

fot. Flickr/ Álfheiður Magnúsdóttir/ CC BY-NC-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wulkan w Islandii budzi się do życia. Odnotowano ponad 22 tysiące trzęsień ziemi

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wulkan Keilir pozostawał w uśpieniu od ponad 800 lat. Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) poinformowało, że w zeszłym tygodniu odnotowano ponad 22 tysiące trzęsień ziemi. Były one odczuwalne również w Reykjaviku.

Islandzka agencja przekazała również, że do podobnych zdarzeń dochodziło w przeszłości przed erupcjami innych wulkanów. Ostrzega również, że możliwa jest erupcja uśpionego od ponad 800 lat wulkanu na półwyspie Reykjanes. Wstrząsy nadal trwają i odczuwalne są w stolicy od kilkunastu dni.

Wulkan był uśpiony od ponad 800 lat

- Ludzie w Reykjaviku budzą się z powodu trzęsienia ziemi, później zasypiają podczas trzęsienia ziemi - powiedział "New York Times" Thorvaldur Thordarson, profesor wulkanologii na Uniwersytecie Islandzkim.

Pierwsze trzęsienie ziemi, które zapoczątkowało całą serię, odnotowane było 24 lutego w pobliżu półwyspu Reykjanes, położonego 32 kilometry na południowy zachód od Reykiaviku. Wstrząsy miały siłę 5,7 w skali Richtera. Zdaniem naukowców są one spowodowane ruchem magmy na granicy płyt tektonicznych Eurazji i północnoamerykańskich.

- Dwie płyty tektoniczne oddalają się od siebie, a ten ruch stworzył warunki do wypłynięcia na powierzchnię magmy - powiedział Freysteinn Sigmundsson, profesor geofizyki na Uniwersytecie Islandzkim.

przewodnik turystyczny nie zyje

Tragiczna śmierć przewodnika turystycznego. Szukał zwierząt na safari dla podróżnych, zaatakowały go lwy

CZYTAJ DALEJ

- Mówimy o odczuwaniu kilku z nich każdego dnia. Być może wkraczamy w nowy okres na półwyspie. Wygląda na to, że jest to przygotowanie na jakąś erupcję - tłumaczył dr Pall Einarsson, emerytowany profesor geofizyki na Uniwersytecie Islandzkim.

W ostatnim tygodniu odnotowano w okolicy wulkanu ponad 22 tysiące trzęsień ziemi, a w obecnym kolejne tysiące o różnorodnej sile. Najsilniejsze do tej pory o sile 5,0 w skali Richtera wydarzyło się w poniedziałek, ale istnieją obawy, że może dojść do silniejszych wstrząsów. Ruch magmy odnotowano w pobliżu trzech wulkanów, które znajdują się w rejonie Reykanes.

- To wygląda na zamieszanie, jakiego spodziewalibyśmy się w okresie poprzedzającym erupcję - powiedział islandzkim mediom Kristín Jónsdóttir z Islandzkiego Urzędu Meteorologicznego.

Zdaniem naukowców trzęsienia ziemi mogą zwiastować erupcję wulkanu Keilir, który był uśpiony od XII w. Naukowcy uspokajają jednak, że ewentualna erupcja nie powinna zagrozić zamieszkanym regionom półwyspu.

- Mówimy raczej o wylewnej erupcji, a nie o wybuchu - powiedział dr Sigmundsson. Podkreśla również, że nie będzie powtórki z 2010 roku, gdy smuga popiołu wypuszczona przez wulkan Eyjafjallajökull sparaliżowała ruch lotniczy w Europie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >