test na koronawirusa podjął decyzjęFot. Pexels.com @Gustavo Fring (zdjęcie ilustracyjne)

Dobre wieści dla Polaków. Rząd za granicą podjął ważną decyzję ws. testów dla podróżnych. Spore zmiany

Test na koronawirusa i kwarantanna nie będą obowiązkowe dla podróżnych, którzy przechorowały już COVID-19. Islandzki rząd postanowił wprowadzić nowe zasady przekraczania granicy. Polacy, którzy są ozdrowieńcami, będą mogli przemieszczać się z większą swobodą. Te wytyczne to dobra wiadomość dla części turystów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • od kiedy zaczną obowiązywać nowe wytyczne,
  • kogo będą dotyczyły nowe zasady przemieszczania się,
  • jakie procedury obowiązują obecnie.

Test na koronawirusa i kwarantanna nie będą dotyczyły ozdrowieńców, którzy będą chcieli dostać się na teren Islandii. Lokalny rząd postanowił wprowadzić nowe wytyczne, które będą obowiązywały od 10 grudnia br. To duże ułatwienie dla podróżnych, którzy przechorowali już COVID-19. Te procedury dotyczyć będą również Polaków. O szczegółach informuje serwis Fly4Free.

Wiadomość, że test na koronawirusa i kwarantanna nie będą wymagane od podróżnych, którzy przechorowali już COVID-19, może ucieszyć wielu turystów. Zwłaszcza że z czasem ozdrowieńców jest coraz więcej. W dodatku nowe wytyczne islandzkiego rządu wejdą w życie już za kilka dni – jeszcze przed okresem świąteczno-noworocznym, gdy wczasowicze zaczynają podróżować częściej.

Test na koronawirusa i kwarantanna nie będą obowiązywały ozdrowieńców podróżujących do Islandii

Obowiązkowa izolacja oraz test na koronawirusa nie będą wymagane od cudzoziemców, którzy przeszli już COVID-19. Warto jednak wiedzieć, że nowe wytyczne, które zostały wprowadzone przez islandzki rząd, dotyczą wyłącznie obywateli krajów Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii. To oznacza duże ułatwienie w podróżowaniu.

To bardzo dobra wiadomość dla Polaków, którzy przechorowali już COVID-19 – a takich osób w naszym kraju jest z każdym dniem coraz więcej. Istotny jest także termin wejścia w życie nowych wytycznych islandzkiego rządu. Ułatwienia w podróżowaniu będą obowiązywały już przed okresem świąteczno-noworocznym, a część Polaków ma w Islandii swoje rodziny.

Wiele wskazuje na to, że nowe wytyczne islandzkiego rządu będą obowiązywały przez wiele tygodni. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis Fly4Free następna aktualizacja procedur przekraczania granicy z Islandią pojawi się nie wcześniej niż 1 lutego 2021 roku. Niedawno lokalny rząd wprowadził inne ułatwienie dla turystów.

Jak donosi serwis Fly4Free, niecałe dwa tygodnie wcześniej islandzki rząd zdecydował, że w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia podróżni będą mogli przejść testy na koronawirusa za darmo. Władze postanowiły zmienić wytyczne, ponieważ zaobserwowano, że mnóstwo turystów decydowało się na obowiązkową kwarantannę, by uniknąć płacenia za badania, ale nie przestrzegało zasad izolacji.

Test na koronawirusa i kwarantanna obowiązkowe do 10 grudnia

Obecnie test na koronawirusa jest wymagany od wczasowiczów, którzy chcą wjechać na teren Islandii i uniknąć kwarantanny. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Fly4Free podróżni mogą poddać się 14-dniowej izolacji lub poddać się badaniom na obecność SARS-CoV-2, przejść 5-dniową kwarantannę i ponownie zrobić testy.

Od 10 grudnia wystarczy, że turyści okażą zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i zostaną natychmiast zwolnieni z obowiązujących procedur. Podróżni będą mogli swobodnie przemieszczać się na terenie kraju. Polacy, którzy wahali się nad wyjazdem w tym kierunku, być może przekonają się po wprowadzeniu nowych wytycznych przez rząd.

Łagodzenie obostrzeń może w pewnym stopniu przywrócić zainteresowanie liniami lotniczymi. Kilka dni temu Ryanair zaoferował klientom wielką promocję. Irlandzki przewoźnik dołączał darmowe bilety swoim pasażerom. Takie akcje są próbami ograniczenia strat branży, która walczy z kryzysem.

Z poważnymi problemami natomiast zmaga się WizzAir, który ostatnio nie ma dobrej trasy. Węgierskie tanie linie lotnicze napotykają wiele trudności podczas rozszerzania działalności w Norwegii. Na temat przewoźnika wypowiedział się już nawet minister transportu i komunikacji.

Źródło: Fly4Free

Następny artykuł