Turysci.pl
wulkan-islandia-1614865990

fot. youtube.com/ Sjónvarp Víkurfrétta

Wulkan w Islandii budzi się do życia. Zanotowano 17 tysięcy trzęsień ziemi w ciągu tygodnia

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wulkan Keilir pozostawał uśpiony od 800 lat. W ciągu ostatniego tygodnia w południowo-zachodnim regionie Reykjanes odnotowano około 17 tysięcy trzęsień ziemi. Naukowcy twierdzą, że ma to związek z możliwą erupcją, jednak ich zdaniem nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. 

  • Islandia odnotowała około 17 tysięcy trzęsień ziemi w ciągu ostatniego tygodnia

  • Zdaniem Naukowców, może to być zapowiedź wybuchu długo uśpionego wulkanu

  • Według zapewnień wulkan nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców

Wulkan Keilir znajduje się na półwyspie Reykjanes, około 30 km od stolicy Islandii - Rejkiawiku oraz w pobliżu międzynarodowego lotniska w Keflaviku. Tylko w tym miejscu odnotowano w ostatnim tygodniu ponad tysiąc niewielkich wstrząsów. 

Wulkan może wkrótce wybuchnąć

Najsilniejsze jak dotąd wstrząsy – o magnitudzie 5,6 – odnotowano 24 lutego. 27 lutego i 1 marca odnotowano kolejne, już nieco słabsze, o sile powyżej 5.0 w skali Richtera. Spowodowały one jak dotąd niewielkie szkody, chociaż zaobserwowano pęknięcia na drogach w okolicy i obrywy skalne na stromych zboczach w pobliżu epicentrum trzęsienia. 

Zdaniem Naukowców, może to być zapowiedź wybuchu długo uśpionego wulkanu. Niedawno informowaliśmy o erupcji wulkanu w innej części świata, który przez wieki uznawany był za wygasły, aż przebudził się w 2010 roku.

Nie twierdzimy, że erupcja już się zaczęła. Ale wygląda to na rodzaj aktywności, jakiej można się spodziewać w okresie poprzedzającym erupcję – powiedziała cytowana Kristín Jónsdóttir z islandzkiego biura meteorologicznego, cytowana przez Radio Zet.

Informacje zostały potwierdzone przez przedstawicieli islandzkiego Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego. Víðir Reynisson, główny inspektor, podczas konferencji prasowej poinformował, że erupcja Keiliru jest „prawdopodobna". Jak dodaje, może do niej dojść nawet w ciągu najbliższych kilku godzin. Byłby to pierwszy wybuch w tym rejonie od XII wieku. 

Według zapewnień wulkan nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców, jednak należy unikać podróży po obszarze wokół góry wulkanicznej Keilir. Stożek jest na bieżąco monitorowany, a relację na żywo można oglądać w Internecie.

Eksperci twierdzą, że erupcja nie będzie przebiegać w sposób gwałtowny. Przekonują, że jeśli magma wydostanie się na powierzchnię, mało prawdopodobne jest, by lawa i popiół wystrzeliły w niebo. Może dojść do natomiast do erupcji szczelinowej, czyli do powolnego wylewania się lawy ze szczelin w powierzchni ziemi. 

Informacja ta może przynieść ulgę osobom, które pamiętają erupcję wulkanu Eyjafjallajökull sprzed 11 lat, która doprowadziła do poważnych zakłóceń, a nawet paraliżu ruchu lotniczego w całej Europie. 

Keilir nie znajduje się w gęsto zaludnionej okolicy, zatem istnieje małe prawdopodobieństwo, że lawa dotrze do terenów, gdzie znajdują się domy. Dużo większym problemem są towarzyszące mu wstrząsy. Konieczne było wprowadzenie czerwonego alertu na międzynarodowym lotnisku Keflavík, które znajduje się zaledwie 12 km od krateru. Przygotowano już nawet plany przeniesienia lotów oraz pasażerów na inne porty na Islandii. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZetPodobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >