Turysci.pl
airplane-1209752-1280-2-1614874482

fot. pixabay.com/ Free-Photos (zdjęcie ilustracyjne)

Ryanair wprowadza własne paszporty zdrowia. Będą dostępne przez aplikację

4 Marca 2021

(Ostatnia zmiana: 25 Marca 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Ryanair zapowiedział wprowadzenie własnych paszportów immunologicznych, jednak w nieco zmienionej formie. Będą one dostępne w aplikacji przewoźnika. Pasażerowie będą w ten sposób wysyłać do linii zaświadczenie o odbytym szczepieniu lub negatywny wynik testu na koronawirusa - podaje portal Fly4Free.

Prezes Ryanair zapowiedział, że już w najbliższym czasie Ryanair wdroży nową funkcję w swojej aplikacji, za pośrednictwem której pasażerowie będą mogli wysyłać do linii zaświadczenie o odbytym szczepieniu lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Funkcja przypomina testowany przez IATA paszport immunologiczny, jednak w nieco zmienionej formie.

Ryanair wprowadzi własne paszporty immunologiczne w aplikacji

Paszport immunologiczny to potoczna nazwa systemu Travel Pass stworzonego przez IATA. Jego zadaniem jest gromadzenie danych na temat szczepień, a także przeprowadzonych badań na koronawirusa. W ten sposób linie lotnicze mają możliwość sprawniejszej odprawy, a także daje pewność wiarygodności dokumentów. Ryanair początkowo sprzeciwiał się tego typu rozwiązaniom, jednak teraz wprowadzi niemal identyczną opcję na własną rękę.

Nie jestem wielkim zwolennikiem paszportów zdrowia. Mówiąc to mam na myśli pewne dokumenty, które będą akredytowane na arenie międzynarodowej a wydawane przez rządy. Nie będą one bowiem dostępne wystarczająco szybko, żeby funkcjonowały już w trakcie tegorocznego lata – mówił O’Leary przed brytyjską komisją ds. transportu.

Dlatego uruchamiamy takie narzędzie w naszej aplikacji. Pasażerowie mogą przesyłać zaświadczenie o szczepieniu i negatywne wyniki testu PCR. To ułatwi im swobodne podróżowanie – dodał.

Narzędzie proponowane przez Ryanaira będzie różniło się od paszportów immunologicznych stworzonych przez IATA głównie tym, że w tym drugim przypadku wyniki testów czy zaświadczenia o szczepieniu będzie można przesłać bezpośrednio z placówki medycznej. W aplikacji irlandzkiego przewoźnika należy zrobić to na własną rękę, czyli zeskanować otrzymany dokument.

Nowa opcja rzeczywiście ma duże szanse usprawnienia odprawy. Znikną bowiem obawy, czy nie zapomnimy zaświadczenia, czy ma być w wersji elektronicznej czy papierowej, czy zostanie poprawnie zweryfikowane na lotnisku. Powoduje jednak ryzyko oszustw, o których eliminację walczy IATA. Zaświadczenia wgrywane są bowiem przez pasażera.

O’Leary podkreślał również, że w dalszym ciągu uważa wprowadzane obostrzenia i obowiązujące przepisy za „szalone”. W swojej wypowiedzi odniósł się też również do postępowania wszczętemu przeciwko Ryanairowi przez Urząd Lotnictwa Cywilnego z powodu akceptowania przez linię wyników testów wystawionych w języku pasażerów (lub kraju, z którego wylatują), zamiast zgodnie z wymogami – w języku angielskim, hiszpańskim czy francuskim.

To naprawdę dziwaczne przepisy, które mają sprawić, że biurokraci z Departamentu Zdrowia wyglądają, jakby coś robili. W rzeczywistości jest to zupełnie bezsensowne – tłumaczy O’Leary cytowany przez portal Fly4Free.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4FreeAnia RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Prezes Ryanair: "podróżować samolotami powinni tylko w pełni zaszczepieni pasażerowie"

Czytaj więcej >

Na topie

Wizz Air ogłosił czwartkową promocję. Bilety tylko za 9.99 euro

Czytaj więcej >

Na topie

Ryanair zawiesza połączenia do Maroka na 2 miesiące

Czytaj więcej >

Na topie

Dom z filmu „Kevin sam w domu” do wynajęcia. Świąteczna akcja Airbnb

Czytaj więcej >

Na topie

Black Friday linii lotniczych. Na jakie zniżki można liczyć?

Czytaj więcej >

Na topie

Popularna linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę do biletu

Czytaj więcej >