Turysci.pl
wybuch wulkanu

fot. Instagram/ antarakalteng_official

Wybuch wulkanu w Indonezji. Przez wieki uznawany był za wygasły, przebudził się w 2010 roku

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wulkan Sinabung na Sumatrze przebudził się po kilkumiesięcznej przerwie. Podczas erupcji wyrzucił do atmosfery gęstą masę pyłu i popiołu wulkanicznego. Zdaniem specjalistów, gorąca chmura mogła sięgnąć nawet 5 km wysokości.

  • Do wybuchu wulkanu doszło we wtorek na Sumatrze

  • Ostatnio tak silna erupcja miała miejsce w sierpniu zeszłego roku

  • Wulkan przez wieki uznawany był za wygasły, do 2010 roku, gdy niespodziewanie się przebudził

Wulkan Sinabung zlokalizowany jest w północnej części Sumatry w Indonezji. We wtorek doszło tam do silnej erupcji, a ze środka wydobyła się chmura pyłu i popiołu. Góra a wysokość 2460 m n.p.m., składa się z czterech kraterów, z czego tylko jeden jest aktywny. Zaliczany jest do stratowulkanów.

Erupcja wulkanu na Sumatrze. Chmura sięgnęła nawet 5 km wysokości

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Zdaniem ekspertów nie istnieje również zagrożenie ze strony wulkanu, natomiast wciąż pozostają czujni i na bieżąco monitorują sytuację. Ostatni tak potężny wybuch wulkanu na Sumatrze miał miejsce w sierpniu 2020 roku.

Sinabung, który znajduje się w północnej części wyspy. Podczas wtorkowej erupcji z krateru wystrzelił potężny słup popiołu i pyłu wulkanicznego, który przysłonił niebieskie niebo. To pierwsza tak potężna eksplozja od sierpnia ubiegłego roku.

Wulkan przez wieki uznawany był za wygasły, jednak zmieniło się to w 2010 roku, kiedy niespodziewanie przebudził się z uśpienia. Wówczas zaczął wyrzucać w powietrze dym i popioły na wysokość 1,5 tys. metrów. Wytoczyła się również z niego lawa. Ewakuowano wtedy ok. 19 tys. osób.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Aktywność góry z czasem stopniowo rosła. Pod koniec 2020 roku eksperci zajmujący się badaniem tego wulkanu podnieśli stopień zagrożenia wybuchem w prowincji Sumatra Północna do drugiego, czyli najwyższego. Wtedy też wyrzuciła kilometrowe lawiny piroklastyczne i uaktywniły się na raz cztery wulkany Indonezji.

Indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Zagrożeń Geologicznych uspokoiło jednak opinię publiczną, podając informację, że nikt nie ucierpiał w wyniku incydentu. Zalecono natomiast, żeby mimo wszystko zachowywać przynajmniej 3-kilometrowy dystans od krateru.

Indonezja leży w regionie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli strefy niezwykle aktywnej sejsmicznie. Trzęsienia ziemi oraz wybuchy wulkanów zdarzają się więc tam znacznie częściej niż w innych częściach świata. W samej Indonezji znajduje się aż 130 aktywnych stożków.

Wtorkowa erupcja według specjalistów to w rzeczywistości 13 oddzielnych wybuchów. Słup gorącego powietrza sięgnął wysokości 5 kilometrów. Media społecznościowe obiegła również seria nagrań, na których znakomicie widać skalę zjawiska.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

źródło: Radio Zet, Wprost

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Egipt. Blisko 50 gości hotelowych trafiło do szpitala z zatruciem

Czytaj więcej >

Świat

LOT zwiększa liczbę rejsów do USA. Powrócą m.in. loty do Miami i Los Angeles

Czytaj więcej >

Świat

Meksyk. Strzelanina na plaży w luksusowym hotelu. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >

Świat

Śmierć pasażera na pokładzie samolotu z Turcji. Był zakażony koronawirusem

Czytaj więcej >

Świat

12-latek zaatakowany przez krokodyla na rodzinnych wakacjach

Czytaj więcej >

Świat

USA podaje szczegóły otwarcia granic dla turystów z Europy

Czytaj więcej >