Turysci.pl
cypr wymaga dwóch testów na covid

Fot. pixabay.com/ fernandozhiminaicela

Dwa testy na koronawirusa przy wjeździe na Cypr. Polska w czerwonej grupie

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Cypr zaliczył Polskę do czerwonej grupy państw, co oznacza, że podróżujący na tę wyspę muszą wykonać dwa testy PCR – przed i po przylocie. Nowy system kategoryzacji wszedł w życie wraz z początkiem marca.

  • Od 1 marca na Cyprze wszedł w życie nowy system kategoryzacji państw

  • Polska znalazła się w grupie czerwonej wśród 30 europejskich krajów

  • Osoby przybywające na Cypr z Polski muszą wykonać dwa testy na koronawirusa

Cypr wprowadził nowy system epidemicznej kategoryzacji państw przy użyciu kolorów, który wszedł w życie od 1 marca. Jest on zgodny ze standardami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – informuje w komunikacie organizacja Cyprus Tourism Poland. Kraje podzielone zostały na cztery kategorie oznaczone kolorami zielonym, pomarańczowym, czerwonym i szarym.

Polacy potrzebują dwóch testów na koronawirusa, aby polecieć na Cypr

Jako państwa kategorii zielonej, czyli najmniej obarczonej obostrzeniami, uznano jedynie sześć państw: Australia, sam Cypr, Islandia, Nowa Zelandia, Arabia Saudyjska i Singapur. Wśród państw pomarańczowych znalazły się Chiny, Dania, Finlandia, Hongkong, Korea Północna, Makau, Norwegia i Tajlandia. Razem z Polską w grupie czerwonej znalazło się w sumie 30 krajów europejskich. Pozostałe kraje znalazły się w grupie szarej.

Jak poinformowała organizacja Cyprus Tourism Poland, osoby podróżujące na Cypr z krajów kategorii zielonej nie są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. Muszą jednak uzyskać przepustki Cyprus Flight Pass.

Podróżni z krajów pomarańczowych, muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego w certyfikowanym laboratorium (próbka powinna być pobrana w ciągu 72 godzin przed wylotem). Z obowiązku zwolnione są dzieci do 12 roku życia. Dokument potwierdzający uzyskanie negatywnego wyniku należy przesłać na platformę Cyprus Flight Pass. Takie osoby również muszą uzyskać przepustkę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Osoby podróżujące z państw grupy czerwone, wśród których znajduje się również Polska, oprócz przesłania negatywnego wyniku testu przed podróżą muszą dodatkowo wykonać na swój koszt badanie metodą PCR po przylocie na Cypr. Jego koszt wynosi 30 euro na lotnisku w Larnace i 32 euro w Pafos. Wynik zostanie przesłany podróżnemu w ciągu trzech godzin po opuszczeniu lotniska SMS-em.

Wykonanie testu PCR na koronawirusa obowiązuje również podróżnych z krajów grupy szarej, jednak nie muszą oni wykonywać już badania po przylocie. Zobowiązani są jednak do odbycia 14-dniowa kwarantanny lub 10-dniowej pod warunkiem, wykonania drugiego testu PCR dziesiątego dnia na własny koszt. W przypadku otrzymania wyniku negatywnego należy go przesłać na adres monada@mphs.moh.gov.cy.

Po poddaniu się testowi laboratoryjnemu na własny koszt zaraz po przylocie, na Cypr mogą natomiast wjechać między innymi obywatele cypryjscy i członkowie ich rodzin (małżonkowie i dzieci niebędący obywatelami Cypru), rezydenci i uprawnieni do wjazdu na podstawie Konwencji Wiedeńskiej.

sea-caves-4085142-1280-1614756780.jpg

Cypr

Cypr, fot. Pixabay/ dimitrisvetsikas1969

Pełna lista krajów zaklasyfikowanych do poszczególnych kategorii, znajduje się na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy. Jest ona na bieżąco aktualizowana. Tam również można uzyskać przepustkę Cyprus Flight Pass. Aby ją otrzymać, należy wypełnić elektronicznie formularz. Formularz można wypełnić ręcznie jedynie w wypadku usterki technicznej lub prac konserwacyjnych platformy elektronicznej (ogłoszonych oficjalnie na platformie).

Cyprus Tourism Poland przypomina również, że linie lotnicze nie pozwolą pasażerom wejść do samolotu na Cypr bez przepustki. Osobom, którym uda się wejść bez niej na pokład, grozi 300 euro kary.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

źródło: Rzeczpospolita

Podobne artykuły

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >
Zbiórka dla Pana Michała

Polska

Pan Michał zdobył Koronę Gór Polski, teraz potrzebuje pomocy

Czytaj więcej >
Pensjonaty w nad morzem i w górach wystawiane na sprzedaż

Polska

Wysyp ofert sprzedaży pensjonatów w Polsce. Trudna sytuacja przedsiębiorców

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >