Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Izrael chce wprowadzić bransoletki zamiast kwarantanny dla powracających do kraju. Wystartował program pilotażowy
Ania Radke
Ania Radke 03.03.2021 13:50

Izrael chce wprowadzić bransoletki zamiast kwarantanny dla powracających do kraju. Wystartował program pilotażowy

kwarantanna
fot. Pixabay/ useche70
  • Kwarantanna w Izraelu odbywa się w specjalnie przeznaczonych do tego hostelach

  • Urządzenie wyposażone jest w czujnik GPS, pozwalający stwierdzić, czy osoba przebywa w domu

  • Możliwość uniknięcia kwarantanny oraz bransoletki ma tylko kilka grup podróżnych

Kwarantanna w Izraelu odbywa się w specjalnie przystosowanych w tym celu państwowych hostelach. Być może będzie jej można jednak uniknąć decydując się na założenie bransoletki z nadajnikiem GPS. Ministerstwo zdrowia tego kraju ogłosiło już start dwutygodniowego programu pilotażowego z udziałem 100 osób.

Izrael zaoferuje swoim obywatelom bransoletki zamiast kwarantanny

Eksperyment zbiegł się w czasie z wydłużeniem obowiązujących restrykcji nałożonych na przybywających. Jeżeli wyniki będą zadowalające, podróżni przybywający na lotnisko Ben Guriona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 będą mogli uzyskać obrączkę.

Urządzenie łączy się z domowym odbiornikiem przez bluetooth, a smartfon będzie rejestrował wszelkie zmiany w położeniu. Obrączki firmy SuperCom wyposażone są w czujniki GPS, dzięki któremu pomogą określić położenie noszącego i mają zastąpić klasyczne „trzymanie pod kluczem”.

Bransoletkę nosić będzie można albo na nadgarstku, albo na nodze – nad kostką. Jak przekazały mediom lokalne władze w oficjalnym komunikacie obrączka „ma być skuteczną alternatywą wychodzącą z potrzeby ograniczenia szkód dla wolności osobistej”.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Program ma na celu promować technologię w służbie dla zdrowia publicznego. Jak zauważa National Geographic, bardzo mocno przypomina jednak dość podobny program w ofercie SuperCom dotyczący aresztu domowego. Firma tak znajduje się w trakcie drugiego roku z przewidzianego na 4,5 roku kontraktu z władzami Estonii. Bardzo podobna technologia z obrączkami służy tam monitorowaniu 200 osób skazanych na areszt domowy.

W Izraelu obowiązek kierowania przybywających do Izraela na kwarantannę do rządowych hosteli potrwa aż do 9 marca. Osoba skierowana do izolacji ma spędzić tam 14 dni lub 10 dni, jeżeli w jej trakcie uzyska dwa negatywne wyniki testów na koronawirusa.

Podróżni zaszczepieni dwoma dawkami szczepionki lub ozdrowieńcy, mają możliwość uniknięcia kwarantanny, jeżeli do Izraela przyjadą z negatywnym wynikiem testu. Musi on zostać wykonany tuż przed przybyciem, a następnie poddać się drugiemu badaniu na lotnisku.

Uniknąć przymusowej kwarantanny mogą również dzieci podróżujące samotnie, osoby starsze oraz kobiety ciężarne. Większość punktów granicznych z Izraelem od 25 stycznia zostało zamkniętych. Poza kilkoma szczególnymi połączeniami na lotnisku Ben Guriona nie lądują też żadne cywilne maszyny.

Władze Izraela tłumaczą swoje decyzje strachem przed ściągnięciem na swoje terytorium nowych odmian SARS-CoV-2. Podobnie było z wariantem brytyjskim, który obecnie odpowiada za połowę wszystkich nowych przypadków infekcji w tym kraju.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

źródło: National Geographic