Turysci.pl
śnieżka

fot. Flickr/ M. M. Czarnecki/ CC BY-NC 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Turyści na śnieżce zniszczyli drzwi do kaplicy i wybili okno obserwatorium

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Śnieżka to jeden z najsłynniejszych szczytów w Polsce, na który chętnie wspinają się turyści z całej Polski. Niestety, zdarzają się również tacy, których zachowanie woła o pomstę do nieba. Ktoś uszkodził drzwi zabytkowej kaplic

Śnieżka cieszy się ogromną popularnością wśród turystów o każdej porze roku, a tamtejsza kaplica i obserwatorium są jednymi z najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce oraz wizytówkami całego regionu. Niestety, padły one ofiarą wandalizmu.

Turyści zniszczyli obiekty na Śnieżce

Zdjęcia zdewastowanych drzwi zabytkowej kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce pojawiły się w niedzielę na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku. O sprawie poinformowała lokalna parafia w ogłoszeniach dla wiernych.

- W miniony weekend zostały poważnie uszkodzone drzwi wejściowe do kaplicy. Informacje otrzymaliśmy od panów z Obserwatorium na Śnieżce, którzy podejrzewają, że sprawcy mogli to zrobić tasakami, uszkadzając drewno przy zamku oraz zewnętrzną strukturę drzwi - poinformowała cytowana przez Gazetę Wyborczą parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu.

Sprawę skomentował również Karkonoski Park Narodowy, który poinformował, że zniszczona została zarówno kaplica św. Wawrzyńca, w której ktoś uszkodził drzwi, jak i „spodki", czyli budynek, którego właścicielem jest IMGW, w którym zostało wybite okno. Regularnie zdarza się również, że ktoś wchodzi na dach obserwatorium, który od lat nie jest w najlepszym stanie technicznym.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

- Dobrze, że nikomu nie przychodzi do głowy porąbać drzwi na Wawelu, czy wejść na dach Kościoła Pokoju w Świdnicy, ale wyjątkowe budynki na Śnieżce zasługują na nie mniejszy szacunek – napisano we wpisie na Facebooku Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wpis na Facebooku spotkał się z dużym odzewem komentujących, którzy jednogłośnie stwierdzili, że sprawcy powinni ponieść surową karę finansową za niszczenie zabytków. Niestety nie wiadomo jeszcze, kto stoi za zniszczeniem drzwi.

Kaplica na Śnieżce jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce jak również czynnym obiektem sakralnym. Budynek przeszedł generalny remont w 2000 roku. Spowodowane straty nie zostały jeszcze oszacowane.

- Prowadzimy postępowanie w sprawie art. 108 ustawy o ochronie zabytków. Mówi o tym, że kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 - informuje w rozmowie z GW Edyta Bagarowska, rzecznik policji w Jeleniej Górze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

źródło: Onet

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >