Turysci.pl
śnieżka

fot. Flickr/ M. M. Czarnecki/ CC BY-NC 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Turyści na śnieżce zniszczyli drzwi do kaplicy i wybili okno obserwatorium

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Śnieżka to jeden z najsłynniejszych szczytów w Polsce, na który chętnie wspinają się turyści z całej Polski. Niestety, zdarzają się również tacy, których zachowanie woła o pomstę do nieba. Ktoś uszkodził drzwi zabytkowej kaplic

Śnieżka cieszy się ogromną popularnością wśród turystów o każdej porze roku, a tamtejsza kaplica i obserwatorium są jednymi z najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce oraz wizytówkami całego regionu. Niestety, padły one ofiarą wandalizmu.

Turyści zniszczyli obiekty na Śnieżce

Zdjęcia zdewastowanych drzwi zabytkowej kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce pojawiły się w niedzielę na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku. O sprawie poinformowała lokalna parafia w ogłoszeniach dla wiernych.

- W miniony weekend zostały poważnie uszkodzone drzwi wejściowe do kaplicy. Informacje otrzymaliśmy od panów z Obserwatorium na Śnieżce, którzy podejrzewają, że sprawcy mogli to zrobić tasakami, uszkadzając drewno przy zamku oraz zewnętrzną strukturę drzwi - poinformowała cytowana przez Gazetę Wyborczą parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu.

Sprawę skomentował również Karkonoski Park Narodowy, który poinformował, że zniszczona została zarówno kaplica św. Wawrzyńca, w której ktoś uszkodził drzwi, jak i „spodki", czyli budynek, którego właścicielem jest IMGW, w którym zostało wybite okno. Regularnie zdarza się również, że ktoś wchodzi na dach obserwatorium, który od lat nie jest w najlepszym stanie technicznym.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

- Dobrze, że nikomu nie przychodzi do głowy porąbać drzwi na Wawelu, czy wejść na dach Kościoła Pokoju w Świdnicy, ale wyjątkowe budynki na Śnieżce zasługują na nie mniejszy szacunek – napisano we wpisie na Facebooku Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wpis na Facebooku spotkał się z dużym odzewem komentujących, którzy jednogłośnie stwierdzili, że sprawcy powinni ponieść surową karę finansową za niszczenie zabytków. Niestety nie wiadomo jeszcze, kto stoi za zniszczeniem drzwi.

Kaplica na Śnieżce jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce jak również czynnym obiektem sakralnym. Budynek przeszedł generalny remont w 2000 roku. Spowodowane straty nie zostały jeszcze oszacowane.

- Prowadzimy postępowanie w sprawie art. 108 ustawy o ochronie zabytków. Mówi o tym, że kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 - informuje w rozmowie z GW Edyta Bagarowska, rzecznik policji w Jeleniej Górze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >