Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Zmiana czasu na letni. W tych krajach nie przestawia się zegarków
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 01.03.2024 20:05

Zmiana czasu na letni. W tych krajach nie przestawia się zegarków

Plaża
Fot. Canva

Przejście z czasu zimowego na letni dla wielu oznacza nadejście wyczekiwanej wiosny, która kalendarzowo wypada 21 marca. Zwierzęta wybudzają się ze snu, kwitnie roślinność i coraz częściej pojawia się słońce. Choć w Polsce znamy to doskonale, to za granicą nie wszyscy o takiej zmianie czasu słyszeli, a jeszcze inni całkiem z tego zrezygnowali.

Obecnie zmiana czasu obowiązuje w blisko 70 krajach na całym świecie. Co ciekawe w Europie nie dotyczy kilku państw, w tym także takich, do których Polacy chętnie jeżdżą na wakacje. 

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?

Zgodnie z zasadą, co roku czas zimowy zmieniamy na letni. Dzieje się to w ostatnią niedzielę marca, która w tym roku wypada 31. dnia tego miesiąca. Przesuwamy wskazówki zegara do przodu o godzinę, z godziny 2:00 w nocy na 3:00. W tym roku zmiana jest jednak szczególna, bo wypada w Wielkanoc.

Wiosną słońce pojawia się już ok. 6 rano, a chowa za horyzontem chwilę przed 18. Przestawiając zegarki, wydłużamy nasz dzień. Nie wszystkie kraje jednak mają taką tradycję, poszczególne jeszcze niedawno postanowiły znieść zmianę czasu.

Czytaj też: Zmiana czasu na letni. Ten przesąd trzeba znać, by uniknąć pecha

Gdzie nie obowiązuje zmiana czasu?

W tym roku w 60 procent państw świata zmiana czasu nie nastąpi. Pozostałe 40 procent w dalszym ciągu utrzymuje tradycję, choć padały deklaracje, że niektóre chciałyby już zawsze pozostać przy czasie letnim.

Zmianę czasu zlikwidowano m.in. w: Egipcie, Armenii, Gruzji, Turcji, Argentynie, Brazylii, Białorusi czy Rosji. Przestawianie zegarków nie dotyczy także: Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Omanu, Kataru, Jemenu, Indii, Chin, Japonii, a także uwielbianej przez Polaków Islandii. Niedawno zrezygnowały z tego również Syria, Iran, Jordania i Meksyk. 

Czy warto przestawiać czas na letni?

Kraje europejskie nie doszły jeszcze do żadnej znaczącej konkluzji w temacie zmiany czasu. Wprawdzie w 2019 roku wydano dyrektywę, według której po raz ostatni mieliśmy przestawiać zegarki w 2021 roku, jednak pandemia nieco wszystko pokrzyżowała. Na chwilę obecną KE twierdzi, że zmiana czasu będzie obowiązywała jeszcze przez dwa lata lub dłużej.

Źródło: o2.pl, Polski Obserwator

Czytaj też: Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo