Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Islandia przygotowuje się na najgorsze. Możliwy paraliż ruchu lotniczego w Europie
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 16.11.2023 08:42

Islandia przygotowuje się na najgorsze. Możliwy paraliż ruchu lotniczego w Europie

Islandia
fot. KJARTAN TORBJOERNSSON/AFP/East News

Na Islandii trwa walka z czasem. Eksperci ostrzegają przez erupcją tamtejszego wulkanu Fagradalsfjall, która może mieć olbrzymi wpływ nie tylko na wyspę, ale też na ruch lotniczy w Europie. Z powodu silnej aktywności sejsmicznej ziemi zarządzono już ewakuację miasteczka Grindavik. 

Eksperci są podzieleni co do tego, kiedy i czy dojdzie do wybuchu oraz jakie będą jego ewentualne skutki. 

Wulkany na Islandii

Na Islandii jest ok. 130 wulkanów, z czego wiele z nich uznaje się za aktywne. W kwietniu 2010 r. doszło do erupcji Eyjafjallajokull. Z powodu unoszących się wówczas nad krainą lodu i ognia chmur dymu i pyłu, wstrzymano wiele lotów w Europie na tydzień. 

Nie da się jednoznacznie oszacować, gdzie i kiedy dojdzie do kolejnego wybuchu wulkanu. Obecnie eksperci wskazują na dwa najbardziej możliwe scenariusze. Jeden z nich zakłada eksplozję podwodną, drugi dotyczy wybuchu w pobliżu miejscowości Grindavik.

2000 trzęsień ziemi w ciągu doby na Islandii

Jak podaje lokalna stacja RUV, tylko w ciągu ostatniej doby (15-16 listopada) w tunelu magmowym pod powierzchnią ziemi odnotowano blisko dwa tysiące trzęsień ziemi. Eksperci jednak apelują, że sytuacja jest stabilna i nie wiadomo, kiedy ulegnie znacznej zmianie.

- Możemy przygotować się na kolejne kilkaset lat erupcji na Reykjanes - powiedział cytowany przez dailymail.co.uk Edward W. Marshall, badacz z Nordyckiego Centrum Wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. 

Coraz większe rozpadliska w ziemi

Najbardziej narażone na tragiczne skutki powtarzających się wstrząsów jest miasteczko Grindavik. Władze wyspy ewakuowały z niego blisko cztery tysiące mieszkańców. Islandczycy mogli jedynie zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy.

Media co chwilę obiegają zdjęcia coraz większych zapadlisk m.in. asfalcie. W budynkach pojawiają się pęknięcia, a wszystkie drogi dojazdowe pozostają zamknięte.