Turysci.pl > Wulkan

Wulkan

Wulkan

superwulkan turysci
08.09.2023 13:47 Turystów przeraziły silne wstrząsy. Czy właśnie budzi się europejski superwulkan?

W czwartek w godzinach wieczornych niedaleko Neapolu doszło do silnego wstrząsu o magnitudzie 3,8. Wstrząs był odczuwalny w miejscowości Pozzuoli.Do wstrząsu doszło w rejonie Pól Flagierskich, czyli kaldery superwulkanu o średnicy 13 kilometrów nieopodal Neapolu.  

erupcja wulkanu
11.12.2022 15:59 Po 38 latach obudził się największy aktywny wulkan na świecie. Skutki erupcji odczuje cały świat

Minęło 38 lat odkąd doszło do podwójnej erupcji wulkanów na Hawajach. Ze spoczynku obudził się największy aktywny wulkan tarczowy na świecie. Erupcja Mauna Loa i Kīlauea, sprawiła, że niebo rozświetliła krwawa łuna. Od kilku dni wyrzucają z siebie strumienie lawy oraz kłęby wulkanicznego gazu i popiołu. Eksperci przekonują, że skutki wybuchów odczuje cały świat. Kiedy nad największą wyspą Hawajów ukazała się krwistoczerwona łuna, oczywistym stało się, że po raz pierwszy od 1984 roku odezwał się potężny aktywny wulkan tarczowy na świecie. Po raz pierwszy od blisko 40 lat doszło do podwójnej erupcji wulkanów Mauna Loa i Kīlauea. Eksperci są zgodni – przebudzenie "bestii z Hawajów" będzie odczuwalne na całym świecie.

Etna
24.03.2022 22:21 Rzadkie zjawisko astronomiczne nad Etną. Zdjęcie zostało wyróżnione przez NASA

Astrofotgraf Giancarlo Tinè uchwycił niezwykle rzadkie zjawisko nad Etną. Według Amerykańskiej Agencji Kosmicznej miał bardzo wiele szczęścia, ponieważ taki widok zdarza się raz na długi czas. Etna to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Właśnie tam włoski astrofotgraf Giancarlo Tinè uchwycił niecodzienne zjawisko optyczne.

wulkan (2)
24.03.2022 22:20 Wulkan Cumbre Vieja wypluł „bombę". Kamery zarejestrowały niecodzienne zjawisko

Kamery zarejestrowały bombę wulkaniczną na Wyspach Kanaryjskich. Rozżarzona kula lawy wyleciała z wnętrza wulkanu Cumbre Vieja. Wszystko działo się na oczach turystów, którzy przybyli obserwować erupcję.W Internecie opublikowano nagranie, na którym widać, jak zboczem góry toczy się rozgrzana do czerwoności skała. Chwilę wcześniej ta sama kula została "wypluta" przez wulkan Cumbre Vieja.

la palma
24.03.2022 22:20 Tłumy turystów blokują drogi na La Palmie. Obserwują erupcję wulkanu

Turyści masowo odwiedzają La Palmę, gdzie ponad miesiąc temu wybuchł Cumbre Vieja. Kanaryjska gazeta poinformowała, że doszło do zablokowania dwóch dróg, skąd podróżni obserwują erupcję wulkanu.Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma wybuchł 19 września. Według szacunków władz wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich lawa zalega już na prawie 70 kilometrach dróg i pokryła już prawie 900 hektarów. Zniszczeniu uległy dwa tysiące budynków i wiele plantacji bananów. Ewakuowano łącznie około siedmiu tysięcy osób.

EN 01497472 1894
24.03.2022 22:20 Odwołane loty na La Palmę. Powodem zwiększona emisja popiołów wulkanicznych

W sobotę loty na La Palmę zostały zawieszone z powodu nasilającej się emisji popiołów z Cumbre Vieja - poinformowała spółka Aena, odpowiedzialna za obsługę hiszpańskich lotnisk. Wczoraj nie odbył się żaden z 33 zaplanowanych lotów. Linia lotnicza Binter odwołała połączenia z wyspą do godziny 13 w niedzielę.W związku z erupcją wulkanu Cumbre Vieja i wiążącą się z nią emisją pyłów, lotnisko na La Palmie co jakiś czas musi zostać zamknięte na kilka godzin. Taka sytuacja miała miejsce również wczoraj.

wulkan
24.03.2022 22:19 Wulkan na włoskiej wyspie budzi się po 130 latach. Wprowadzono żółty alert

Na włoskiej wyspie Vulcano, położonej na Morzu Tyrreńskim, zaobserwowano większą aktywność sejsmiczną wulkanu. - Ci, którzy znają wyspę, wiedzą, że nigdy wcześniej tego nie zaobserwowano - pisze napisał na Twitterze Marco Pistolesi, profesor wulkanologii na Uniwersytecie w Pizie.We Włoszech wydano żółty alert dla mieszkańców Wysp Liparyjskich, aby zachowali szczególną ostrożność. Na wyspie Vulcano budzi się kolejny wulkan, który może wybuchnąć po raz pierwszy od 130 lat.

wulkan (1)
24.03.2022 22:19 Lawa z wulkanu Cumbre Vieja dotarła do oceanu. Naukowcy ostrzegają

Lawa wydobywa się z wulkanu Cumbre Vieja w nocy z wtorku na środę dotarło do wybrzeża nad Oceanem Atlantyckim. Jej temperatura przekracza 980 stopni, a w połączeniu z wodą lawa stanowi kolejne zagrożenie dla ludzi.Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma trwa od 19 września. Dziewięć dni po pierwszym wybuchu, w nocy z wtorku na środę, lawa dotarła do Oceanu Atlantyckiego. Reuters, powołujący się na relacje naocznych świadków, poinformował, że nad wybrzeżem, m.in. w portowym miasteczku Tazacorte, unosi się gęsta, ciemna chmura z popiołu wulkanicznego.

image (2)
24.03.2022 22:19 Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte na kilka godzin. Powodem erupcja wulkanu

Dym z wulkanu Cumbre Vieja, położonego na La Palmie, dotarł na sąsiednie Wyspy Kanaryjskie. Nieczynne zostaje lotnisko na La Palmie, na kilka godzin zamknięto również porty lotnicze na Teneryfie i La Gomerze.W sobotę doszło do kolejnej erupcji wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jak poinformowano, gazy sięgają już wysokości 4,5 tys. m stwarzając problemy w ruchu lotniczym.

viti-1803654 1280
24.03.2022 22:19 Naukowcy chcą otworzyć „wrota piekieł” na Islandii. „Za dziesięć lat może być to centrum wulkanologii"

Naukowcy chcą wywiercić głęboki odwiert w islandzkim wulkanie Víti, którego nazwa w języku islandzkim oznacza „piekło”. – Za dziesięć lat może być to centrum wulkanologii – twierdzi Ottó Elíasson z firmy Eimur, zajmująca się energią geotermalną. Po dekadach prób wulkanolodzy planują wykonać odwiert w wulkanie Víti na Islandii. Ma być on głęboki na dwa kilometry i sięgnąć kryjącej się poniżej komory magmy. Została ona odkryta przypadkiem, podczas wierceń w poszukiwaniu geotermalnych wód w 2009 roku.

wulkan
24.03.2022 22:19 Wybuchł wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma

Na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich doszło do zapowiadanego wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Erupcję poprzedziło to blisko 21 tysięcy wstrząsów sejsmicznych, które odnotowywane były od kilku dni.Władze La Palmy w związku z nasiloną aktywnością wulkanu ogłosiły w piątek żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Cumbre Vieja znajduje się na południowym zachodzie wyspy.

E-GrC1BWEAMgU32
24.03.2022 22:19 Wulkan Etna znów się obudził. Satelita sfotografował kłęby dymu i lawę

Znajdujący się na Sycylii wulkan Etna ponownie się uaktywnił. W ubiegłym tygodniu przebudził się po raz 50. w tym roku, wyrzucając fontanny lawy i chmury wulkanicznego pyłu. Moment udało się uchwycić satelicie Sentinel 2.Ten rok na Sycylii przebiega pod znakiem wzmożonej aktywności Etny. W ubiegłym tygodniu wulkan przebudził się po raz 50. Satelita Sentinel 2 uchwycił moment wyrzucenia kłębów dymu i lawy. Zdjęcia zostały udostępnione na Twitterze Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej przy Komisji Europejskiej.