Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Śnieg nagle wymieszał się z lawą. Europejski wulkan zaczął ziać żywym ogniem
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 25.11.2023 18:29

Śnieg nagle wymieszał się z lawą. Europejski wulkan zaczął ziać żywym ogniem

Wybuch Etny
fot. Canva/ Etna Walks

Tegoroczna zima przedwcześnie dotarła do wielu zakątków Europy. W Polsce jak co roku zaskoczyła niejednego kierowcę. Śnieg pokrył wiele szczytów górskich i wulkanów tworząc nadzwyczajne zjawisko.

Jednym z nich był najwyższy europejski wulkan, Etna. W wyniku erupcji wulkanu, lawa wymieszała się ze śniegiem. 

Erupcja wulkanu Etna na Sycylii

W piątek 24 listopada naukowcy zaobserwowali znaczny wzrost aktywności sejsmicznej w rejonie wulkanu Etna na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Z krateru nagle zaczęły wydobywać się kłęby pyłu oraz lawa. 

Tego dnia wulkan był przykryty białym puchem. Widok wylewającej się lawy, która miesza się ze śniegiem był zniewalający. 

Działalność lotniska w Katanii nie jest zagrożona

Agencja ANSA poinformowała w piątek, że działalność popularnego wśród turystów lotniska w Katanii nie zostanie zawieszona. Wybuch nie był na tyle groźny, by wydać też nakaz dot. ewakuacji mieszkańców pobliskich terenów. 

Przypomnijmy, że Etna jest największym aktywnym wulkanem w Europie. Zajmuje powierzchnię co najmniej 1250 km2. 

Wulkan na Islandii - ryzyko wybuchu zostało obniżone

W listopadzie wiele niepokojących informacji dochodziło z Islandii. Tamtejszy wulkan Fagradalsfjall zaczął wykazywać zwiększoną aktywność sejsmiczną, co doprowadziło m.in. do ewakuacji Grindavik. W wyniku wzmożonej pracy tektonicznej wyspy, niektóre drogi zaczęły się dosłownie rozrywać. 

W piątek 24 listopada władze Islandii oświadczyły, że szanse na wybuch wulkanu maleją, choć stan wyjątkowy nadal będzie utrzymywany co najmniej przez najbliższe dni.