Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Turystów przeraziły silne wstrząsy. Czy właśnie budzi się europejski superwulkan?
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 08.09.2023 13:47

Turystów przeraziły silne wstrząsy. Czy właśnie budzi się europejski superwulkan?

superwulkan turysci
Fot. Shutterstock/ Stefano Tammaro

W czwartek w godzinach wieczornych niedaleko Neapolu doszło do silnego wstrząsu o magnitudzie 3,8. Wstrząs był odczuwalny w miejscowości Pozzuoli.

Do wstrząsu doszło w rejonie Pól Flagierskich, czyli kaldery superwulkanu o średnicy 13 kilometrów nieopodal Neapolu. 
 

Trzęsienie ziemi we Włoszech niedaleko Neapolu

Kulminacyjny moment trzęsienia ziemi nastąpił o godzinie 19:45 kilka kilometrów na północny-zachód od Pozzuoli, miejscowości znajdującej się niedaleko Neapolu i 10 kilometrów na zachód od Neapolu w południowych Włoszech. Jak podała agencja zajmująca się monitorowaniem aktywności sejsmicznej i wulkanicznej we Włoszech, ognisko trzęsienia ziemi, zwane hipocentrum znajdowało się wówczas na głębokości 2 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

Wstrząs, do którego doszło na niewielkiej głębokości i większa niż zwykle magnituda sprawiły, że trzęsienie ziemi było odczuwalny nie tylko w miejscowości Pozzuoli, ale także w Neapolu. 
 

Rekordowo silny wstrząs w ciągu ostatnich lat

Lokalne media podają, że mieszkańcy znajdujący się wówczas w dzielnicach Neapolu takich jak Montecalvario czy Avvocata odczuli wieczorne drgania powierzchni ziemi. Wstrząsy jednak trwały stosunkowo krótko, bo zaledwie kilka sekund. Niemniej jednak były silnie odczuwalne.

Takie wypiętrzanie gruntu nie jest nowym zjawiskiem dla rejonu Pól Flegrejskich, bowiem trwa już od 2012 r. Mieszkańcy wielokrotnie byli świadkami trzęsienia ziemi, które zwykle nie przekraczało magnitudy 3,0. 7 września jednak wstrząsy okazały się najsilniejszymi w ciągu ostatnich 10 lat. 
 

Czy mieszkańcy powinni obawiać się erupcji wulkanu? Jak duże jest ryzyko?

Jak zapewniają i uspokajają włoscy wulkanolodzy, na chwilę obecną nie ma żadnych przesłanek, które świadczyłyby o możliwym zagrożeniu erupcją wulkanu Campi Flegrei. Regularne wstrząsy są tam bowiem typowym zjawiskiem, jednak mieszkańcom Pozzuoli, których obecnie jest tam ok. 360 tys. z pewnością trudno spać spokojnie, bowiem pod Polami Flegrejskimi znajduje się ogromnych rozmiarów jezioro płynnej magmy.

Ostatnią erupcję wulkanu w tym rejonie datuje się na rok 1538, z kolei pierwsza w historii miała miejsce ok. 8490 lat p.n.e. Najsilniejsza okazała się ta, do której doszło 2150 lat p.n.e. Została ona sklasyfikowana na 5 w 8-stopniowym Indeksie Eksplozywności Wulkanicznej.