Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Ludzie ze strachu wybiegli z domów. Kolejne ostrzeżenie najgroźniejszego superwulkanu Europy
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 26.07.2024 20:45

Ludzie ze strachu wybiegli z domów. Kolejne ostrzeżenie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wulkan
Fot. Pixabay/X/Il Mondo dei Terremoti

Niepokojące doniesienia z południa Europy. Włoskie media w piątkowe popołudnie poinformowały o silnych wstrząsach na Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 w skali Richtera sprawiły, że ludzie wybiegli z domów. Odczuli je również mieszkańcy sąsiedniego Neapolu i wyspy Procida.

Najgroźniejszy superwulkan Europy

Pola Flegrejskie to mająca 13 km średnicy kaldera (wielkie zagłębienie w szczytowej jego części) superwulkanu. W jej centrum znajduje się sąsiadujące z Neapolem miasto Pozzuoli. Obszar zamieszkuje kilka tysięcy osób, które coraz częściej mają powody do niepokoju.

Pod kalderą znajduje się wielkie jezioro płynnej magmy i to między innymi to sprawia, że Pola Flegrejskie uznawane są za „najgroźniejszy superwulkan Europy”, którego wybuch odczuliby nie tylko mieszkańcy Włoch. Na obszarze od długiego już czasu notuje się silne wstrząsy sejsmiczne, a niektórzy podejrzewają, że w przeciągu kilku najbliższych lat dojdzie do erupcji.

Czytaj także: Po co turyści w Chorwacji zabierają ocet na plażę? Problem z roku na rok jest coraz większy 
 

Coraz większe zagrożenie

Mieszkańcy tych terenów już od dawna żyją w strachu przed wulkanem, dlatego nie dziwi, że silny wstrząs, który zatrząsł ziemią w piątek po 13:00, sprowokował ich do ucieczki. Tym bardziej że to nie pierwsze trzęsienie ziemi wywołane przez giganta. Badacze informują, że od 2005 roku aktywność Pól Flegrejskich stopniowo się zwiększa. I będzie się zwiększać.

“Aktywność ta stopniowo zwiększa się a kwiecień br. był okresem z największą liczbą trzęsień ziemi od początku tego kryzysu sejsmicznego – według powołanego do tego centrum obserwacyjnego Osservatorio Vesuviano zarejestrowano ich w ciągu miesiąca 1252, z czego najsilniejsze o magnitudzie 3,9” – czytamy w komunikacie rządowego Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej z maja 2024 roku, kiedy to ostrzegano podróżnych przed aktywnością sejsmiczną w okolicach Neapolu.

"Wydarzenia z maja dowodzą, że zagrożenie sejsmiczne na tym obszarze nie maleje – odnotowany 20 maja tzw. rój sejsmiczny składał się z ok. 150 wstrząsów następujących po sobie na przestrzeni kilku godzin, z czego ten o magnitudzie 4,4 był najsilniejszym trzęsieniem ziemi na tym obszarze od 40 lat” – dowiadujemy się z komunikatu. Włoskie media podają, że trwają prace nad planem masowej ewakuacji.

Czytaj także: Już nie tylko Etna. Czerwony alert. Zbudził się jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie 

 

Zatrząsł się cały region

Jak donosi Agencja ANSA silny wstrząs, do którego doszło na głębokości czterech kilometrów, był odczuwalny nawet w kilku dzielnicach Neapolu, a także na wyspach Procida i Arturo. Przestraszeni ludzi wyszli na ulice, a Urząd Ochrony Ludności niezwłocznie przeprowadził kontrole. Na szczęście tym razem nikt nie ucierpiał, a władze poinformowały, że trzęsienie ziemi nie wywołało żadnych szkód.