Lotnisko Poznań wprowadza testy na COVID-19fot. wikipedia.org/junx/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Testy na COVID-19 na kolejnym lotnisku. Port lotniczy w Poznaniu zachęca turystów

Lotnisko w Poznaniu ogłosiło powstanie punktu testów na obecność koronawirusa dla podróżnych. Po przylocie do kraju można poddać się badaniu, by uniknąć obowiązkowej kwarantanny po podróży komunikacją masową. Do wyboru są trzy rodzaje badań - każdy w innej cenie.

Rząd wprowadził przepis, zgodnie z którym każda osoba, podróżująca transportem zbiorowym, po przekroczeniu granicy naszego kraju, musi poddać się obowiązkowej kwarantannie. Izolacja ma trwać 10 dni, a zwolnić z niej może jedynie test wykonany do 48 godzin przed dotarciem do Polski.

Kolejne lotnisko oferuje testy po przylocie do Polski

Podróżni zwykle nie patrzą przychylnie na obowiązkowe testy, które trzeba wykonać przed wylotem. Laboratoria czasem wysyłają wyniki z opóźnieniem, co może pokrzyżować plany wycieczki. Do tego badanie jest płatne i podnosi koszt całego wyjazdu. Lotnisko w Poznaniu jednak chce pomóc turystom.

Jak poinformował w mediach społecznościowych port, od końca stycznia można zgłosić się na wykonanie szybkiego testu na obecność COVID-19 przed odlotem. Jest to kolejne lotnisko, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Pierwszy był Wrocław, o czym pisaliśmy tutaj.

Lotnisko Poznań wprowadza testy na COVID-19

Port Lotniczy Poznań Ławica, fot. wikimedia.org/Radomil/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Od dnia 24.01.2021 roku, na poznańskim lotnisku udostępniamy możliwość wykonania przed wylotem szybkich testów antygenowych lub LAMP. Punkt Rejestracji i wyników testów w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica, prowadzony przez Centrum Badań DNA, czynny jest w godzinach zależnych od rozkładu lotów do miejsc docelowych, w których wymagane są testy na Covid-19 [pis.org.] – czytamy na profilu poznańskiego lotniska na Facebooku.

Otwarcie hoteli i stoków tylko warunkowe. „Być może będziemy musieli wykonać krok w tyłZa 2 tygodnie znów mogą być obostrzenia. „Musimy być wszyscy gotowi"Czytaj dalej

7 lutego 2021 roku umożliwiono takie badanie również osobom przylatującym do kraju.

Od dnia 7 lutego 2021 roku na lotnisku w Poznaniu będzie dostępna możliwość wykonania testów dla pasażerów przylatujących do Polski. Punkt rejestracji oraz poboru materiału biologicznego będzie się znajdował przed wejściem do hali Przylotów. Prosimy zainteresowanych wykonaniem testu pasażerów o kontakt w punkcie rejestracji przed odprawą paszportową [pis.org.] – brzmi wyjaśnienie.

Lotnisko w Poznaniu chce ułatwić życie turystom

Jak możemy przeczytać w udostępnionych infografikach, test RT-PCR będzie podróżnych kosztował 290 zł. Za badanie rodzaju RT-LAMP zapłacimy 219 zł, a za test antygenowy 149 zł. Na miejscu płacić można zarówno kartą, jak i gotówką. Ma to usprawnić całą procedurę, a wyniki turyści otrzymają w formie tradycyjnej w punkcie rejestracji CBDNA lub elektronicznie na wskazany adres e-mail. Na poniższej grafice, opublikowanej na profilu lotniska na Facebooku, przeczytać można dokładną różnicę między poszczególnymi opcjami.

Lotnisko Poznań wprowadza testy na COVID-19

Fot. Facebook.com/Port Lotniczy Poznań Ławica

Niedawno wokół tematu szybkich testów wykonywanych po przylocie do Polski rozgorzała ostra dyskusja. Lotnisko we Wrocławiu promowało je jako sposób na uniknięcie obowiązkowej kwarantanny. Głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia, sugerując, że taki rodzaj badania nie uprawnia do zwolnienia z izolacji.

Każda ze stron wydała oświadczenia, których treść publikowaliśmy tutaj. Na tę chwilę rząd nie zareagował na ogłoszenie portu lotniczego w Poznaniu. Nie wiadomo więc, czy kolejne lotnisko będzie miało problemy, tak jak obiekt we Wrocławiu. Nie ulega jednak wątpliwości, że takie testy bardzo by ułatwiły podróżowanie w czasie pandemii, które już i tak jest wyjątkowo skomplikowane.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Facebook

Następny artykuł