Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > W Tatrach Słowackich zeszła lawina. Turysta uchwycił wszystko na nagraniu
Ania Radke
Ania Radke 24.02.2021 16:10

W Tatrach Słowackich zeszła lawina. Turysta uchwycił wszystko na nagraniu

lawina w tatrach
fot. Facebook/ Radoslav Bujdoš

[EMBED-3356]Tatry zimą mają swój niezwykły urok, jednak należy pamiętać, że wraz z opadami śniegu rośnie zagrożenie lawinowe. W poniedziałek doszło do zejścia lawiny, którą udało się uchwycić na nagraniu słowackiemu turyście.

Turysta nagrał lawinę w słowackich Tatrach

Od kilku dni w Tatrach można zaobserwować znaczne ocieplenie. 22 lutego na Kasprowym Wierchu padł nawet rekord temperatury - wyniosła ona 9,9 stopni Celsjusza. Najwyższą dotychczas temperaturę w lutym odnotowano również na Śnieżce, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.

Ocieplenie po obfitych opadach śniegu bez wątpienia sprzyja samoczynnemu schodzeniu lawin. Serwis Tatromaniak.pl poinformował, że szczególnie narażone są stoki o wystawie południowej, które są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych.

Tego samego dnia na zboczach Sławkowskiego Szczytu w Tatrach Słowackich zeszła lawina. Jeden z turystów, Radoslav Bujdoš, który akurat znajdował się w pobliżu, postanowił nagrać to zdarzenie. Film zamieścił w swoich mediach społecznościowych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Sławkowski Szczyt leży po słowackiej stronie Tatr, a jego wysokość sięga 2453 m n.p.m. Tym, co go wyróżnia jest jedna z największych w Tatrach wysokości względnych - jego północno-wschodnie stoki wznoszą się 950 metrów ponad podstawę.

Warto pamiętać, że w Tatrach do 24 lutego do godziny 20:00 obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Według komunikatu zamieszczonego na stronie TOPR, wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Ponadto należy pamiętać o odpowiednim wyborze trasy do swojej wiedzy i umiejętności oraz zachowaniu elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w całych Tatrach, również na szlakach pozornie uważanych za łatwe. Turyści wybierający się nad najsłynniejsze polskie jezioro, Morskie Oko, również proszeni są o zachownie szczególnej ostrożności.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: