Turysci.pl
lawina w tatrach

fot. Facebook/ Radoslav Bujdoš

W Tatrach Słowackich zeszła lawina. Turysta uchwycił wszystko na nagraniu

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Tatry zimą mogą być niebezpieczne pod względem lawinowym. W poniedziałek masa śniegu zeszła po słowackiej stronie gór. Wszystko udało się nagrać turyści, który akurat przechodził w pobliżu. Film opublikował w swoich mediach społecznościowyc

[EMBED-3356]Tatry zimą mają swój niezwykły urok, jednak należy pamiętać, że wraz z opadami śniegu rośnie zagrożenie lawinowe. W poniedziałek doszło do zejścia lawiny, którą udało się uchwycić na nagraniu słowackiemu turyście.

Turysta nagrał lawinę w słowackich Tatrach

Od kilku dni w Tatrach można zaobserwować znaczne ocieplenie. 22 lutego na Kasprowym Wierchu padł nawet rekord temperatury - wyniosła ona 9,9 stopni Celsjusza. Najwyższą dotychczas temperaturę w lutym odnotowano również na Śnieżce, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.

Ocieplenie po obfitych opadach śniegu bez wątpienia sprzyja samoczynnemu schodzeniu lawin. Serwis Tatromaniak.pl poinformował, że szczególnie narażone są stoki o wystawie południowej, które są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych.

Tego samego dnia na zboczach Sławkowskiego Szczytu w Tatrach Słowackich zeszła lawina. Jeden z turystów, Radoslav Bujdoš, który akurat znajdował się w pobliżu, postanowił nagrać to zdarzenie. Film zamieścił w swoich mediach społecznościowych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Sławkowski Szczyt leży po słowackiej stronie Tatr, a jego wysokość sięga 2453 m n.p.m. Tym, co go wyróżnia jest jedna z największych w Tatrach wysokości względnych - jego północno-wschodnie stoki wznoszą się 950 metrów ponad podstawę.

Warto pamiętać, że w Tatrach do 24 lutego do godziny 20:00 obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Według komunikatu zamieszczonego na stronie TOPR, wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Ponadto należy pamiętać o odpowiednim wyborze trasy do swojej wiedzy i umiejętności oraz zachowaniu elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w całych Tatrach, również na szlakach pozornie uważanych za łatwe. Turyści wybierający się nad najsłynniejsze polskie jezioro, Morskie Oko, również proszeni są o zachownie szczególnej ostrożności.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zidentyfikowano kości znalezione w Tatrach. To szczątki zaginionej Joanny

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki świecą pustkami. Mimo słońca warunki są bardzo trudne

Czytaj więcej >

Polska

Kometa Leonard pojawi się nad Polską. Wiemy, kiedy będzie można ją obserwować

Czytaj więcej >

Polska

Stacje narciarskie w Małopolsce rozpoczęły naśnieżanie stoków

Czytaj więcej >

Polska

Weekend w górach może być niebezpieczny. Przewidywane alerty przed śniegiem

Czytaj więcej >

Polska

Tatry. Turyści zwozili kolegę ze szlaku taczką. 24TP: był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >