Turysci.pl > Polska > Na Kasprowym Wierchu i Śnieżce padły rekordy temperatur w lutym. Robi się coraz cieplej
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 21:55

Na Kasprowym Wierchu i Śnieżce padły rekordy temperatur w lutym. Robi się coraz cieplej

zima
Fot. pixabay.com/ konradkaszuba

Zima w ostatnim momencie zdążyła jeszcze zaskoczyć. Po mrozach i obfitych opadach śniegu odnotowano rekordowo wysokie temperatury w lutym na Kasprowym Wierchu oraz na Śnieżce. Dotychczasowe rekordy zostały pobite odpowiednio o 2,1 i 3,4 st. C.

Zima nie przestaje zaskakiwać. W górach padł rekord ciepła w lutym

Wczoraj padł rekord temperatury powietrza w lutym dla Wysokogórskich Obserwatoriów Meteorologicznych IMGW. 22 lutego br. na śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy, odnotowano aż 13,5 st. C., a na Kasprowym Wierchu: 9,9 st. C.

Poprzednią najwyższą temperaturą zanotowaną w lutym na szczycie Kasprowego Wierchu było 7,8 st. C., do czego doszło 9 lutego 1989 r. Z kolei najwyższą temperaturą na Śnieżce było 10,1 st. C. z lutego 2002 r. Rekordy zostały pobite odpowiednio o 2,1 i 3,4 st. C.

- Został pobity rekord maksymalnej temperatury dla Kasprowego Wierchu w lutym. I to został pobity aż o 2,1 st. C. Mało tego ta wartość jest wyższa, niż maksymalna wartość w marcu. Także to był naprawdę ciepły dzień na najwyżej położonym obserwatorium meteorologicznym w naszym kraju - powiedział w rozmowie z RMF FM Grzegorz Walijewski z IMGW.

Przyczyną takiego zjawiska jest inwersja termiczna, czyli zmiana zwykłego układu na odwrotny, co oznacza, że wraz ze wzrostem wysokości temperatura nie maleje, a wzrasta. Dziś to zjawisko występuje w Polsce, stąd też na szczytach górskich jest cieplej, niż na nizinach.

- W weekend nieco się ochłodzi, ale nawet, mimo iż w górach spadnie śnieg, to ten front nie przyniesie do nas typowej zimowej aury. (...) Poza pasmami górskimi, w weekend na pozostałym obszarze kraju temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia - prognozuje w rozmowie z RMF Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

- Na razie widać huśtawkę pogodową, teraz mamy ciepło, na weekend ochłodzenie, następnie od początku przyszłego tygodnia znów ocieplenie na około trzy dni. I tak na zmianę - dodała Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

Synoptyk została również zapytana przez dziennikarzy RMF, co z prognozowaną na początku miesiąca drugą falą mrozów, która miała nastąpić pod koniec lutego. Jak jednak twierdzi, na ten moment nie widać na horyzoncie żadnych mrozów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RMF24