Turysci.pl
zima

Fot. pixabay.com/ konradkaszuba

Na Kasprowym Wierchu i Śnieżce padły rekordy temperatur w lutym. Robi się coraz cieplej

23 Lutego 2021

(Ostatnia zmiana: 25 Marca 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zima w tym roku jest bardzo zaskakująca i chociaż mogliśmy zaobserwować dawno niewidziane opady śniegu, klimat wciąż się ociepla. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), ostatnio w polskich górach padł rekord ciepła w lut

Zima w ostatnim momencie zdążyła jeszcze zaskoczyć. Po mrozach i obfitych opadach śniegu odnotowano rekordowo wysokie temperatury w lutym na Kasprowym Wierchu oraz na Śnieżce. Dotychczasowe rekordy zostały pobite odpowiednio o 2,1 i 3,4 st. C.

Zima nie przestaje zaskakiwać. W górach padł rekord ciepła w lutym

Wczoraj padł rekord temperatury powietrza w lutym dla Wysokogórskich Obserwatoriów Meteorologicznych IMGW. 22 lutego br. na śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy, odnotowano aż 13,5 st. C., a na Kasprowym Wierchu: 9,9 st. C.

Poprzednią najwyższą temperaturą zanotowaną w lutym na szczycie Kasprowego Wierchu było 7,8 st. C., do czego doszło 9 lutego 1989 r. Z kolei najwyższą temperaturą na Śnieżce było 10,1 st. C. z lutego 2002 r. Rekordy zostały pobite odpowiednio o 2,1 i 3,4 st. C.

- Został pobity rekord maksymalnej temperatury dla Kasprowego Wierchu w lutym. I to został pobity aż o 2,1 st. C. Mało tego ta wartość jest wyższa, niż maksymalna wartość w marcu. Także to był naprawdę ciepły dzień na najwyżej położonym obserwatorium meteorologicznym w naszym kraju - powiedział w rozmowie z RMF FM Grzegorz Walijewski z IMGW.

Przyczyną takiego zjawiska jest inwersja termiczna, czyli zmiana zwykłego układu na odwrotny, co oznacza, że wraz ze wzrostem wysokości temperatura nie maleje, a wzrasta. Dziś to zjawisko występuje w Polsce, stąd też na szczytach górskich jest cieplej, niż na nizinach.

- W weekend nieco się ochłodzi, ale nawet, mimo iż w górach spadnie śnieg, to ten front nie przyniesie do nas typowej zimowej aury. (...) Poza pasmami górskimi, w weekend na pozostałym obszarze kraju temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia - prognozuje w rozmowie z RMF Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

- Na razie widać huśtawkę pogodową, teraz mamy ciepło, na weekend ochłodzenie, następnie od początku przyszłego tygodnia znów ocieplenie na około trzy dni. I tak na zmianę - dodała Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

Synoptyk została również zapytana przez dziennikarzy RMF, co z prognozowaną na początku miesiąca drugą falą mrozów, która miała nastąpić pod koniec lutego. Jak jednak twierdzi, na ten moment nie widać na horyzoncie żadnych mrozów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RMF24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >