Turysci.pl
zima

Fot. pixabay.com/ konradkaszuba

Na Kasprowym Wierchu i Śnieżce padły rekordy temperatur w lutym. Robi się coraz cieplej

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zima w tym roku jest bardzo zaskakująca i chociaż mogliśmy zaobserwować dawno niewidziane opady śniegu, klimat wciąż się ociepla. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), ostatnio w polskich górach padł rekord ciepła w lut

Zima w ostatnim momencie zdążyła jeszcze zaskoczyć. Po mrozach i obfitych opadach śniegu odnotowano rekordowo wysokie temperatury w lutym na Kasprowym Wierchu oraz na Śnieżce. Dotychczasowe rekordy zostały pobite odpowiednio o 2,1 i 3,4 st. C.

Zima nie przestaje zaskakiwać. W górach padł rekord ciepła w lutym

Wczoraj padł rekord temperatury powietrza w lutym dla Wysokogórskich Obserwatoriów Meteorologicznych IMGW. 22 lutego br. na śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy, odnotowano aż 13,5 st. C., a na Kasprowym Wierchu: 9,9 st. C.

Poprzednią najwyższą temperaturą zanotowaną w lutym na szczycie Kasprowego Wierchu było 7,8 st. C., do czego doszło 9 lutego 1989 r. Z kolei najwyższą temperaturą na Śnieżce było 10,1 st. C. z lutego 2002 r. Rekordy zostały pobite odpowiednio o 2,1 i 3,4 st. C.

- Został pobity rekord maksymalnej temperatury dla Kasprowego Wierchu w lutym. I to został pobity aż o 2,1 st. C. Mało tego ta wartość jest wyższa, niż maksymalna wartość w marcu. Także to był naprawdę ciepły dzień na najwyżej położonym obserwatorium meteorologicznym w naszym kraju - powiedział w rozmowie z RMF FM Grzegorz Walijewski z IMGW.

Przyczyną takiego zjawiska jest inwersja termiczna, czyli zmiana zwykłego układu na odwrotny, co oznacza, że wraz ze wzrostem wysokości temperatura nie maleje, a wzrasta. Dziś to zjawisko występuje w Polsce, stąd też na szczytach górskich jest cieplej, niż na nizinach.

- W weekend nieco się ochłodzi, ale nawet, mimo iż w górach spadnie śnieg, to ten front nie przyniesie do nas typowej zimowej aury. (...) Poza pasmami górskimi, w weekend na pozostałym obszarze kraju temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia - prognozuje w rozmowie z RMF Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

- Na razie widać huśtawkę pogodową, teraz mamy ciepło, na weekend ochłodzenie, następnie od początku przyszłego tygodnia znów ocieplenie na około trzy dni. I tak na zmianę - dodała Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

Synoptyk została również zapytana przez dziennikarzy RMF, co z prognozowaną na początku miesiąca drugą falą mrozów, która miała nastąpić pod koniec lutego. Jak jednak twierdzi, na ten moment nie widać na horyzoncie żadnych mrozów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >