Turysci.pl
Rząd rozważa nowe ograniczenia ws. granic

fot. wikimedia.org/Honza Groh (Jagro)/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Rząd rozważa nowe ograniczenia na południowej granicy Polski. Wiceminister zdrowia potwierdził

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wiceminister zdrowia potwierdził w poniedziałek, że rząd rozważa wprowadzenie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się. Rozmowy dotyczyć mają południowej granicy naszego kraju. Po zmianach jej przekroczenie mogłoby być możliwe jedynie po okazaniu ujemnego

  • Wiceminister zdrowia powiedział, że rząd rozważa wprowadzenie obostrzeń na polskich granicach

  • Omawiana ma być kwestia nakazu przedstawienia ujemnego testu na COVID-19 przez podróżnych

  • Oficjalna decyzja może zostać podjęta jeszcze w tym tygodniu

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, potwierdził w poniedziałkowej rozmowie w Polskim Radiu 24, że rząd rozważa wprowadzenie nowych obostrzeń. Mają one mieć związek z trudną sytuacją pandemiczną u naszych południowych sąsiadów.

Czy polski rząd zdecyduje się na zamknięcie granic?

Politycy rozważają ograniczenia w przekraczaniu naszych granic. Rzekomo trwają rozmowy nad wprowadzeniem nakazu, po wprowadzeniu którego, każdy podróżny mógłby wjechać swobodnie na teren Polski dopiero wtedy, gdy przedstawi ujemny wynik na koronawirusa. Jeśli nie będzie posiadał takiego dokumentu, być może konieczne będzie poddanie się obowiązkowej kwarantannie.

Przypomnijmy, że podobne działania wprowadziło już wiele krajów Unii Europejskiej i nie tylko.  Czechy w drugim tygodniu lutego zadecydowały o zamknięciu trzech powiatów, w których sytuacja pandemiczna była szczególnie niebezpieczna. Jeden z nich znajduje się przy granicy z Polską w Karkonoszach – od dłuższego czasu jej przekroczenie bez ważnego powodu nie jest możliwe. Wstrzymany jest z tego powodu całkowicie ruch turystyczny i trzeba uważać podczas wypraw w góry, gdyż niektóre szlaki przecinają strefę graniczną. 

My też rozważamy taki wariant, takie rozwiązanie, szczególnie na granicy południowej. Myślę, że w tym tygodniu będzie podjęta też w tym kierunku decyzja – stwierdził wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Jednocześnie przedstawiciel rządu zaapelował do Polaków o przestrzeganie przepisów sanitarnych, co w ostatnim czasie niestety nie wszędzie się udawało. Po częściowym otwarciu branży turystycznej 12 lutego, w popularnych, górskim miejscowościach, pojawiły się tłumy podróżnych, którzy często zapominali o noszeniu maseczek i nie zachowywali dystansu społecznego. Obecnie sytuacje takie mogą być szczególnie ryzykowne.

Szczególnie teraz, kiedy te nowe mutacje są bardziej zaraźliwe od tego wirusa klasycznego. Mutacja brytyjska - naukowcy mówią, że jest od 30 do 35 proc. bardziej zaraźliwa, a mutacja południowoafrykańska nawet 50 proc., czyli dość łatwo niestety możemy się zarazić koronawirusem, a wiemy, jakie tego mogą być skutki – podkreśla wiceminister zdrowia w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Zamknięcie granic nie jest dobrym pomysłem?

Kwestię zamykania granic skomentował również na antenie RMF FM członek Rady Medycznej przy premierze i lekarz chorób zakaźnych, prof. Robert Flisiak. Jego zdaniem pomysł ten jest zupełnie nietrafiony. Co więcej, ekspert jest zdania, że w dobie swobodnych podróży po Europie, nie przyniesie to wyraźnego efektu.

Zamykanie granic nie ma sensu, no bo widzimy, co się dzieje naokoło. To, że u nas jest trochę mniej [zakażeń – przyp. Red.], to nie znaczy, że za tydzień czy dwa nie będzie odwrotnie. Więc takie huśtawki z zamykaniem granic to jest przesada. Europa jest otwarta i w obecnej sytuacji nie mamy warunków, by uszczelnić granice [pis. org.] – stwierdził ekspert.

Bez wątpienia dodatkowe kontrole graniczne stanowiłyby poważny problem również dla Polaków wybierających się za granicę lub wracających do kraju. Konieczność okazania wyniku testu sprawić może, że czas wjazdu do Polski znacząco by się wydłużył. Wykonanie badania podnosi również koszty całego wyjazdu oraz dostosowanie się do określonego przez rządzących terminu, w którym trzeba mu się poddać. 

Z drugiej strony, Słowacja już 13 lutego zapowiedziała wprowadzenie wzmożonych kontroli na wszystkich swoich granicach – w tym również z Polską. Podróżnym zostały przedstawione szczegółowe zasady wjazdu oraz przypomniano o obowiązku odbycia kwarantanny. Biorąc ten fakt pod uwagę, wprowadzenie potencjalnych zmian przez polski rząd nie zmieniłoby aż tak radykalnie obecnej sytuacji, zwłaszcza że sektory turystyczne u naszych sąsiadów pozostają zamrożone, a ruch transgraniczny nie jest duży.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Polskie Radio 24

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >