Turysci.pl
komisja europejska przedstawiła projekt paszportu

fot. pixabay.com/Skitterphoto

KE przedstawiła projekt paszportów szczepionkowych. Ma ułatwić swobodne podróże po Europie

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Komisja Europejska przedstawiła projekt paszportów szczepionkowych, na który turyści czekali już od dłuższego czasu. Wiadomo, że ma on ułatwić swobodne podróże po Unii Europejskiej. Ma być dostępny zarówno w formie cyfrowej, jak i papierowej. Kod QR, który będzie zawierał, ma zapewniać bezpieczeństwo i autentyczność.

  • Komisja Europejska przedstawiła projekt zielonych certfikatów dla europejskich turystów

  • Paszporty mają mieć formę elektroniczną lub papierową

  • Powstać ma specjalny portal weryfikujący wszystkich okazicieli w całej UE

Komisja Europejska pracowała nad tzw. paszportami szczepionkowymi już od dłuższego czasu. Mają one za zadanie umożliwić swobodne podróże po krajach Unii Europejskiej oraz umożliwić służbom szybszą weryfikację, czy turyści zostali zaszczepieni na COVID-19, wykonali test czy też są ozdrowieńcami.

Komisja Europejska zaprezentowała raport ws. paszportów szczepionkowych

Jak podaje Polsat News, Komisja Europejska nazwała nowy dokument Cyfrowym Zielonym Certyfikatem. Będzie bezpłatny i dostępny w dwóch formach: elektronicznej oraz papierowej. Ma znajdować się na nim specjalny kod QR, którego zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa certyfikatowi, a jednocześnie stanowił będzie dowód na jego autentyczność.

flixbus odraża ofertę

Flixbus ogłosił zmiany na Wielkanoc i kwiecień. Odmrażają ofertę dla podróżnych

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Powstać ma także specjalny portal, który umożliwi weryfikację wszystkich okazicieli paszportu na terenie całej Unii Europejskiej. Co więcej, zapewnione ma zostać również wsparcie dla państw członkowskich w technicznych aspektach wdrażania nowego rozwiązania.

Komisja Europejska podkreśla, że Cyfrowy Zielony Certyfikat może być respektowany w każdym kraju UE. Ma być otwarty również dla Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii oraz Norwegii.

Komu będzie przysługiwał Cyfrowy Zielony Certyfikat?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Polsat News, Komisja Europejska ustaliła, że paszport szczepionkowy będzie wydawany wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, a także członkom ich rodzin, niezależnie od obywatelstwa.

Otrzymać go mają również obywatele krajów nienależących do UE, którzy jednak mieszkają na terenie Wspólnoty. Oczywiście dostaną go również odwiedzający, którzy mają prawo podróżować między krajami członkowskimi.

Podkreślamy, że Cyfrowy Zielony Certyfikat nie został jeszcze przyjęty - jest to jedynie jego projekt przedstawiony 17 marca przez Komisję Europejską. Aby rozpoczął się proces wdrażania nowego rozwiązania w życie, konieczne jest przyjęcie projektu przez Radę Europy oraz Europarlament.

Przedstawiciele nie wszystkich krajów Wspólnoty uważają jednak ujednolicony dokument za dobry pomysł na wspieranie turystyki w czasie pandemii. Politycy z Belgii i Francji podkreślają np., że jest to przykład dyskryminacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat

Podobne artykuły

Europa

Niemcy dopisały Portugalię na czerwoną listę. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy

Czytaj więcej >

Europa

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja poluzuje restrykcje dla zagranicznych turystów. Polacy są na liście

Czytaj więcej >
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

Europa

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Czytaj więcej >
Góry w Austrii szturmowane przez turystów

Europa

Młodzi Europejczycy szturmują Austrię. Będą kontrole policji

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >