Turysci.pl
komisja europejska przedstawiła projekt paszportu

fot. pixabay.com/Skitterphoto

KE przedstawiła projekt paszportów szczepionkowych. Ma ułatwić swobodne podróże po Europie

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Komisja Europejska przedstawiła projekt paszportów szczepionkowych, na który turyści czekali już od dłuższego czasu. Wiadomo, że ma on ułatwić swobodne podróże po Unii Europejskiej. Ma być dostępny zarówno w formie cyfrowej, jak i papierowej. Kod QR, który będzie zawierał, ma zapewniać bezpieczeństwo i autentyczność.

  • Komisja Europejska przedstawiła projekt zielonych certfikatów dla europejskich turystów

  • Paszporty mają mieć formę elektroniczną lub papierową

  • Powstać ma specjalny portal weryfikujący wszystkich okazicieli w całej UE

Komisja Europejska pracowała nad tzw. paszportami szczepionkowymi już od dłuższego czasu. Mają one za zadanie umożliwić swobodne podróże po krajach Unii Europejskiej oraz umożliwić służbom szybszą weryfikację, czy turyści zostali zaszczepieni na COVID-19, wykonali test czy też są ozdrowieńcami.

Komisja Europejska zaprezentowała raport ws. paszportów szczepionkowych

Jak podaje Polsat News, Komisja Europejska nazwała nowy dokument Cyfrowym Zielonym Certyfikatem. Będzie bezpłatny i dostępny w dwóch formach: elektronicznej oraz papierowej. Ma znajdować się na nim specjalny kod QR, którego zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa certyfikatowi, a jednocześnie stanowił będzie dowód na jego autentyczność.

flixbus odraża ofertę

Flixbus ogłosił zmiany na Wielkanoc i kwiecień. Odmrażają ofertę dla podróżnych

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Powstać ma także specjalny portal, który umożliwi weryfikację wszystkich okazicieli paszportu na terenie całej Unii Europejskiej. Co więcej, zapewnione ma zostać również wsparcie dla państw członkowskich w technicznych aspektach wdrażania nowego rozwiązania.

Komisja Europejska podkreśla, że Cyfrowy Zielony Certyfikat może być respektowany w każdym kraju UE. Ma być otwarty również dla Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii oraz Norwegii.

Komu będzie przysługiwał Cyfrowy Zielony Certyfikat?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Polsat News, Komisja Europejska ustaliła, że paszport szczepionkowy będzie wydawany wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, a także członkom ich rodzin, niezależnie od obywatelstwa.

Otrzymać go mają również obywatele krajów nienależących do UE, którzy jednak mieszkają na terenie Wspólnoty. Oczywiście dostaną go również odwiedzający, którzy mają prawo podróżować między krajami członkowskimi.

Podkreślamy, że Cyfrowy Zielony Certyfikat nie został jeszcze przyjęty - jest to jedynie jego projekt przedstawiony 17 marca przez Komisję Europejską. Aby rozpoczął się proces wdrażania nowego rozwiązania w życie, konieczne jest przyjęcie projektu przez Radę Europy oraz Europarlament.

Przedstawiciele nie wszystkich krajów Wspólnoty uważają jednak ujednolicony dokument za dobry pomysł na wspieranie turystyki w czasie pandemii. Politycy z Belgii i Francji podkreślają np., że jest to przykład dyskryminacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat

Tagi:

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

Czytaj więcej >

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >