Turysci.pl
MSZ apeluje do Polaków o unikanie podróży

fot. pixabay.com/Free-Photos

Polskie MSZ apeluje do Polaków o unikanie podróży zagranicznych

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

MSZ pilnie apeluje do Polaków o unikanie wszelkich podróży zagranicznych. Jak podkreśla Ministerstwo, powinniśmy pozostać w domach i nie decydować się na wyjazdy, które nie są konieczne. Ma to związek ze złą sytuacją epidemiczną na świecie.

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do Polaków, by nie wyjeżdżali za granicę

  • Podróżni są ostrzegani przed trudnościami w powrocie do kraju

  • Polska zmienia przepisy graniczne, ujednolicając wjazd drogą lotniczą i lądową

Polskie MSZ w poniedziałek popołudniu opublikowało na swoim koncie na Twitterze pilną i bardzo ważną wiadomość do wszystkich Polaków. Apelują, by wszyscy unikali podróży i wyjazdów zagranicznych, jeśli nie są one konieczne.

MSZ apeluje do Polaków o unikanie podróży zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło uwagę na fakt, że sytuacja epidemiczna na świecie jest wciąż zła. Liczba zakażeń i zachorowań na COVID-19 stale wzrasta, a do tego pojawiają się mutacje choroby.

urlopy Polaków mogą się zmienić

Trwają konsultacje nad zmianami w Kodeksie pracy. Rozważane są dłuższe urlopy wypoczynkowe

CZYTAJ DALEJ

Wszystko to sprawiło, że polskie Ministerstwo postanowiło zaapelować do obywateli, by zostali w domach lub przynajmniej nie wyjeżdżali z kraju.

Podkreślono, że każda podróż wiąże się również z licznymi problemami wynikającymi z obostrzeń wprowadzonych na polskich granicach.

Podejmując decyzje o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie z kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzeniem dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych – głosi napis na grafice załączonej do wpisu na Twitterze Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Na stronie MSZ jeszcze do niedawna widniały liczne ostrzeżenia przed wyjazdami zagranicznymi. Sprawdzając zasady wjazdu do poszczególnych krajów, kiedyś trafić można było na cztery kategorie ostrzeżeń dla osób planujących wyjazd:

  • Zachowaj (zwykłą) ostrożność – tłumaczy się to jako poziom zagrożenia zbliżony do Polski;

  • Zachowaj szczególną ostrożność – rozumiany jako poziom zagrożenia wyższy niż w naszym kraju;

  • MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce. W tym przypadku Ministerstwo odradza wszystkie wyjazdy w celach turystycznych, za konieczne uznając np. cele zawodowe czy pilne sprawy rodzinne;

  • MSZ odradza wszelkie podróże – najwyższy poziom zagrożenia, przy którym niezalecane są wszelkie podróże.

Obecnie apel o unikanie podróży, które nie są konieczne, przeczytać można przy zakładce każdego kraju.

Polska zmienia przepisy graniczne

Niedostępna jest już również strona Straży Granicznej, do której odsyłało MSZ, gdzie można było sprawdzić listę kategorii osób, które mogły wjechać do Polski bez kwarantanny. Związane jest to ze zmianą przepisów granicznych, które ogłoszono dzisiaj podczas konferencji prasowej.

Obecnie ujednolicono zasady wjazdu do kraju drogą lotniczą oraz lądową. Stworzono dwa obszary: Schengen oraz non-Schengen.

Podróżujący z tej pierwszej grupy krajów, mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego na 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Jeśli taki posiadają, nie muszą przechodzić kwarantanny. Zapis dotyczy osób podróżujących wszystkimi środkami transportu oraz pieszo.

Osoby przyjeżdżające z krajów nienależących do strefy Schengen, mają obowiązek poddania się izolacji, nawet jeśli mają wyniki testu wykonanego przed wjazdem do Polski. Zwolnić z kwarantanny może ich jedynie test antygenowy lub PCR, wykonany na terenie kraju.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: MSZ

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >

Polska

Tłok w Tatrach mimo zakończenia wakacji. Kolejki formują się od 6 rano

Czytaj więcej >