Turysci.pl
celnicy udaremnili przemyt

Aeropuerto Ecológico Galápagos

Celnicy na wyspie Baltara odkryli przemyt 185 żółwi lądowych. Były ukryte w walice

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Celnicy pracujący na lotnisku na wyspie Baltra odkryli niecodzienny, okropny przemyt. W jednej z walizek, wysłanej z Galapagos, ktoś ukrył 185 małych żółwi lądowych. Zwierzęta były żywe, miały trafić do Ekwadoru.

  • 185 żółwi było schowanych w walizce lecącej z Galapagos

  • Wykryli je urzędnicy celni na lotnisku na wyspie Baltra

  • Przemyt żółwi był wart 925 tysięcy dolarów (ponad 3,5 mln zł)

Celnicy na całym świecie zajmują się kontrolą bagaży i podróżnych, przemieszczających się między krajami. Znaczną część ich pracy stanowi udaremnianie przemytów nielegalnych towarów, a czasem również zwierząt. Niestety tak było w tym przypadku - ktoś usiłować przesłać 185 małych żółwi lądowych z Galapagos do kontynentalnej części Ekwadoru. Na szczęście transport udaremniono, ale niestety nie wszystkie stworzenia przeżyły.

Celnicy udaremnili przemyt 185 żywych żółwi

Na profilu Aeropuerto Ecológico Galápagos na Facebooku opublikowano relację z wyjątkowo przykrej akcji strażników celnych, która miała miejsce 28 marca. Jak czytamy we wpisie, służby zwróciły uwagę na walizkę, której zawartość wzbudziła ich podejrzliwość.

Bagaż miał trafić do miasta Guayaquil, a w jego wnętrzu znajdowało się 185 żółwi, owiniętych folią. Prawdopodobnie ochrona ta miała zmylić celników, jednak nie spełniła swojego zadania.

Hiszpania zmienia przepisy ws. noszenia maseczek

Hiszpania zmienia przepisy. Maseczki obowiązkowe wszędzie, nawet na plaży

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z informacjami przekazanymi do mediów, niestety 13 żółwi nie przeżyło podróży w skrajnie złych warunkach. Podkreślono, że liczba ta może się zwiększyć, co sugeruje, że część zwierząt nie jest w dobrym stanie.

Aby zrozumieć skalę przemytu, warto dodać, że cena małego, żywego żółwia, szacowana jest na ok. 5 tys. dolarów. Cały przemyt był zatem wart ok. 925 tysięcy dolarów.

Nadal nie wiadomo, kto odpowiada za tę sytuację, nie doszło też do żadnych aresztowań. Marcelo Mata, minister środowiska Ekwadoru, całą sytuację opisał jako „zbrodnię przeciwko dziedzictwu naturalnemu i dzikiej faunie".

Zwierzęta, które przeżyły, oddane zostały do ośrodka Fausto Llerena, znajdującego się na Sandta Cruz. Zajmą się tam nimi specjaliści.

Czego nie można przewozić przez granicę?

Większość pasażerów nawet nie myśli o przewożeniu przez granicę tak oburzających „ładunków". Ich wiedza ogranicza się do zakazu wnoszenia zbyt dużych butelek z wodą, ostrych narzędzi czy rzeczy tak oczywistych jak np. różnego rodzaju broni.

Wiele miejsc na świecie słynie jednak z przemytu zwierząt czy przedmiotów o wyjątkowej wartości, które również nigdy nie mogą znaleźć się w walizkach. Zwykle takimi zakazami objęte są np. przedmioty wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego (np. biżuteria z piór dzikich ptaków).

Na terenie Unii Europejskiej można dostać karę do 5 lat więzienia za przewóz antyków oraz starych monet. Każdy kraj może definiować takie przepisy na własny sposób, przez co np. w Turcji nie można przewozić dywanów starszych niż 100 lat, a w Rosji obrazów, które mają więcej niż 50 lat (chyba że ma się pozwolenie).

W niektórych państwach nakładane są również zakazy, które Polakom mogą wydać się niecodziennie. Z Rosji np. nie można wywieźć więcej niż 250 gramów kawioru, a przysmaku z ryb jesiotrowatych nie możemy zabrać w ogóle.

Stany Zjednoczone natomiast zabraniały podróżnym przywozić niektórych świeżych owoców i warzyw, np. ogórków. Do Polski z Ukrainy nie można przetransportować produktów pochodzenia zwierzęcego jak np. mięsa lub mleka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Aeropuerto Ecológico Galápagos

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >

Świat

Polscy turyści trzy razy częściej wybierali Turcję

Czytaj więcej >

Świat

Burza tropikalna uderzyła w USA. Odwołane loty, setki tysięcy osób bez prądu

Czytaj więcej >

Świat

Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri

Czytaj więcej >