Turysci.pl
obostrzenia na granicach Polski - wyjątki

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Raimond Spekking/ CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Kto wjedzie do Polski bez kwarantanny? Marcin Horała tłumaczy

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Od 30 marca na granicach naszego kraju obowiązują nowe obostrzenia pandemiczne. Zgodnie z nimi, wszyscy podróżni wjeżdżający do Polski będą musieli poddać się kwarantannie. Od tej reguły są jednak wyjątki. Zapis nie będzie dotyczył nie tylko osób przyjeżdżających ze strefy Schengen, które wykonają test na COVID-19, ale również ozdrowieńców i ludzi zaszczepionych.

  • Od 20 marca nowe przepisy pandemiczne dla osób wjeżdżających do Polski

  • Podróżni przyjeżdżający z krajów strefy Schengen mogą być zwolnieni z izolacji, jeśli pokażą negatywny wynik testu na COVID-19

  • Rzecznik rządu potwierdził również inne wyjątki - na kwarantannę nie pójdą też ozdrowieńcy i osoby zaszczepione

29 marca przedstawiciele polskiego rządu ogłosili podczas konferencji prasowej nowe obostrzenia, które od wtorku obowiązywały będą na polskich granicach. Są od nich jednak pewne wyjątki, które warto znać, planując podróż. O szczegółach opowiedział rzecznik rządu Piotr Müller oraz wiceminister infrastruktury, Marcin Horała.

Nowe obostrzenia na granicach Polski

Od jutra zasady wjazdu na teren naszego kraju, zarówno drogą lądową, jak i morską, zostaną ujednolicone. Zgodnie z nimi, obowiązywały będą dwa rodzaje podróżnych: przyjeżdżający ze strefy Schengen oraz z krajów o kategorii non-Schengen (nienależących do Wspólnoty).

Niemcy zaostrzają przepisy z Polską

Niemcy zaostrzają przepisy na granicy z Polską. Podróżni muszą przejść test

CZYTAJ DALEJ

Osoby wjeżdżające do kraju w ramach pierwszego zbioru, będą musiały okazać negatywny test na COVID-19, aby otrzymać zwolnienie z kwarantanny. Obowiązek ten dotyczył będzie zarówno pasażerów samochodów osobowych, jak i tych jadących komunikacją zbiorową, a nawet pieszych.

Druga grupa nie ma możliwości uzyskania zwolnienia z samoizolacji na podstawie okazania testu zrobionego przed wjazdem do kraju. Muszą oni skierować się na kwarantannę i dopiero gdy wykonają test na terenie Polski i będzie on negatywny, nakaz zostaje z nich zdjęty. Szczegóły ograniczeń przeczytać można tutaj.

Kto jest zwolniony z kwarantanny?

Od wyżej wymienionych reguł są jednak wyjątki, co wyjaśnił na koniec konferencji rzecznik rządu. Na wstępie podkreślił, że kwarantanna nie obejmuje wszystkich grup, wymienionych w poprzednich przepisach. Są to m.in. studenci, osoby zajmujące się transportem ze względów zawodowych czy załogi samolotów.

Oprócz tego samoizolacji unikną również osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem, czyli tzw. ozdrowieńcy. Jak podkreślił polityk, konieczne jest jednak, by kwarantannę, nałożoną ze względu na fakt zachorowania, zakończyli nie później niż pół roku przed pojawieniem się na polskiej granicy.

Kolejną grupą zwolnioną z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przybyciu do Polski, są osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Choć nie zostało to jeszcze doprecyzowane i szczegółowe przepisy pojawią się zapewne w Dzienniku Ustaw, media sugerują, że akceptowane będzie przyjęcie preparatów zaakceptowanych przez polski rząd i Europejską Agencję Leków. Na oficjalne potwierdzenie tych doniesień trzeba jednak jeszcze poczekać.

Wiceminister Infrastruktury przekazał na koniec jeszcze jedną, nieprzyjemną dla podróżnych wiadomość. Prawdopodobnie nagła zmiana przepisów wpłynie na zastoje na lotniskach oraz dłuższy czas obsługi pasażerów.

Trzeba się liczyć z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu – stwierdził Horała.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >