Turysci.pl
Kwarantanna po przyjeździe do Polski na nowych zasadach

fot. wikimedia.org/Grzegorz W. Tężycki/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Zmiany w kwarantannie dla podróżujących do Polski z zagranicy

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Kwarantanna po przyjeździe do Polski będzie się odbywała na nowych zasadach. Podczas specjalnej konferencji prasowej rzecznik rządu i sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyjaśnili, że zasady dotyczące izolacji będą podzielone na dwa obszary: Schengen i non-Schengen.

  • Zasady dotyczące kwarantanny zostaną ujednolicone dla podróżnych przekraczających granice lotniczą oraz lądową

  • Wszyscy przybywający ze strefy Schengen muszą przejść izolację, z której zwalniać będzie test na COVID-19

  • Osoby docierające do Polski ze strefy non-Schengen będą musieli poddać się kwarantannie bez wyjątków

W poniedziałek podczas konferencji prasowej, która miała miejsce o godzinie 15:00, ogłoszono nowe zasady przekraczania granic Polski i kwarantanny dla podróżnych.

Wjazd do Polski ze strefy Schengen

Marcin Horała oraz Piotr Müller wyjaśnili, że podróże do Polski zostaną ujednolicone zarówno w kwestii przekraczania granicy lądowej, jak i lotniczej.

Rząd zdecydował, żeby ujednolić zasady dot. kwarantanny, zarówno jeśli chodzi o transport drogą lądową, jak i lotniczą. Dzielimy je na obszary Schengen i spoza Schengen – wyjaśnił rzecznik rządu, Piotr Müller.

celnicy udaremnili przemyt

Celnicy na wyspie Baltara odkryli przemyt 185 żółwi lądowych. Były ukryte w walice

CZYTAJ DALEJ

Osoby przekraczające polską granicę w strefie Schengen, konieczne jest okazanie testu na obecność COVID-19. Wykonać go trzeba do 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Podkreślono, że ważne będą zarówno test antygenowe, jak i PCR. To dobra wiadomość dla podróżnych, bowiem ten pierwszy rodzaj badania jest zdecydowanie tańszy. Co więcej, na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze przeczytać możemy, że z kwarantanny zwalnia również test wykonany już po przyjeździe do Polski.

Nowe zasady obowiązują podróżnych ze wszystkich środkach transportu, a także pieszych. Przypomnijmy, że do tej pory na izolację musiały iść tylko osoby podróżujące transportem zbiorowym (z wyjątkiem wyjątkowych przepisów na granicach z Czechami i Słowacją).

Wjazd do Polski spoza strefy Schengen - obowiązkowa kwarantanna

Nowe zasady dotyczą też podróżnych przyjeżdżających do naszego kraju z tzw. strefy non-Schengen, a więc krajów nienależących do wspólnoty.

W tym przypadku każdy podróżny musi poddać się kwarantannie i nie zwalnia z tego test zrobiony przed przyjazdem. Jedyną możliwością szybszego zakończenia izolacji jest wykonanie badania już na terenie naszego kraju.

W tym przypadku także respektowane są zarówno wyniki testu PCR, jak i tańszego antygenowego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >

Polska

TPN ostrzega przed niedźwiedziami. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej osiedli

Czytaj więcej >

Polska

Ojciec zabrał 12-latkę na Orlą Perć. „Dziecko bardzo się bało i czuło się niepewnie"

Czytaj więcej >

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >