Turysci.pl
kontrole na granicy

fot. Pixabay/ Candid_Shots

Kontrole na granicy z Czechami i Słowacją. Blisko 27 tys. podróżujących bez testów

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na granicy z Czechami i Słowacją trwają kontrole sanitarne osób wjeżdżających do Polski. Do tej pory Straż Graniczna skontrolowała już ponad 65,5 tys. osób, z czego przeszło 27 tysięcy z nich nie miało wymaganego testu.

  • Kontrole sanitarne przy granicy z Czechami i ze Słowacją trwają od 27 lutego

  • Do 21 marca skontrolowano 65 581 osób; 27 340 podróżnych nie miało ważnego testu

  • Negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny

Kontrole graniczne wykazały, że wśród 65,5 tys. osób wjeżdżających do Polski z Czech lub ze Słowacji, przeszło 27 tysięcy nie miało wymaganego testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa. Ponad 1,5 tys. osób pouczono - poinformował PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Kontrole na południowej granicy Polski

Przy granicy z Czechami i ze Słowacją od 27 lutego trwają kontrole sanitarne. Wtedy wprowadzony został obowiązek posiadania negatywnego wyniku na koronawirusa przy przekraczaniu granicy. Badanie należy wykonać w ciągu ostatnich 48 godz. i dotyczy jedynie osób podróżujących do kraju w celu innym niż powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że do 21 marca skontrolowano 65 581 osób wjeżdżających z Czech lub ze Słowacji, z czego 27 340 podróżnych nie miało przy sobie ważnego testu na obecność koronawirusa. Ponadto 1 556 osób zostało pouczonych o obowiązku przestrzegania przepisów sanitarnych.

Grodecki przekazał, że od piątku do niedzieli na południowej granicy Polski sprawdzono 7 348 osób, z czego 3 577 osób nie miało testów. Wydano wówczas 156 pouczeń. w ciągu tych trzech dni w kontrole zaangażowanych było 704 funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i KAS. Przez całą dobę prowadziły je 54 posterunki stałe i 138 doraźnych, zmieniających miejsce działań w zależności od potrzeb.

Czechy stan wyjątkowy

Czechy chcą ponownie przedłużyć stan wyjątkowy. Obecny miał zakończyć się 28 marca

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Osoby bez testu na granicy kierowane są na kwarantannę

Negatywny wynik testu na koronawirusa w przypadku Polaków lub cudzoziemców mieszkających w Polsce uprawnia do zwolnienia z kwarantanny. W przypadku braku wyników badań funkcjonariusze SG informują ich o obowiązku zgłoszenia się do sanepidu i odbyciu kwarantanny.

Obowiązku odbycia kwarantanny nie mają również m.in. osoby zaszczepione na COVID-19. Warunkiem jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki, dopuszczonej do obrotu na terenie UE.

Dodatkowo od 20 marca testów nie muszą posiadać również ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polskiej.

Wszystkie informacje, a także katalog innych warunków zwalniających z obowiązku posiadania testu oraz z kwarantanny znaleźć można na stronie internetowej Straży Granicznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >