Turysci.pl
Samolot - pasażerka zmarła

fot. pixabay.com/OrnaW

Tragedia w samolocie lecącym z Kuby do Europy. Pasażerka zmarła, maszyna lądowała awaryjnie

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Samolot lecący z Kuby do Niemiec lądował awaryjnie w Irlandii. Na pokładzie doszło do dramatycznego zdarzenia - jedna z pasażerek zemdlała, a ostatecznie media przekazały wiadomość o jej śmierci. Przyczyny zdarzenia nie są znane, pozostali pasażerowie ostatecznie dotarli na lotnisko docelowe. 

  • Tragedia w samolocie lecącym z Kuby do Frankfurtu. Pasażerka straciła przytomność i zmarła

  • Załoga maszyny zadecydowała o awaryjnym lądowaniu w Irlandii w niedzielę rano

  • Pozostali podróżni kontynuowali podróż tym samym samolotem do miejsca docelowego

Samolot wyleciał z Varadero na Kubie w nocy z soboty na niedzielę. Podczas lotu Condor #DE2199 niestety doszło do tragedii. Jedna z pasażerek najpierw zemdlała na pokładzie, a następnie zmarła. Jak podają media, była to niemiecka polityk, Karin Strenz. 

Wiadomość o dramacie potwierdził rzecznik regionalnej grupy CDU w Meklemburgii w niedzielę wieczorem. Gdy załoga samolotu zobaczyła, co się dzieje, zadecydowano o lądowaniu awaryjnym w Irlandii. 

rodzina z dzieckiem chciała lecieć do Turcji

Rodzice chcieli zabrać syna na wakacje. Na lotnisku w Katowicach ujawniono, że powinien być na kwarantannie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Pasażerka zmarła na pokładzie samolotu z Kuby do Niemiec


Służby ratownicze zostały zaalarmowane do nagłego wypadku medycznego na pokładzie samolotu, który wylądował na lotnisku Shannon, około 7:30 rano – czytamy w raporcie. 

Nadal nie wiadomo, co było przyczyną śmierci pasażerki, służby zapowiedziały więc przeprowadzenie sekcji zwłok. Wiadomo, że zmarła podróżowała z mężem. 

Pozostali turyści, po postoju na lotnisku w Irlandii, tym samym samolotem udali się w dalszą podróż do Frankfurtu.

Co się dzieje, gdy na pokładzie samolotu ktoś umrze? 

Śmierć pasażera w czasie lotu to niezwykle rzadka sytuacja, której chyba zarówno każdy podróżny, jak i członek obsługi samolotu, wolałby uniknąć.

Nie wszystko jednak zawsze da się przewidzieć, dlatego linie lotnicze mają na wypadek takich sytuacji przygotowane specjalne protokoły. 

Co się dzieje, gdy ktoś umrze w samolocie? Zależnie od przewoźnika, uruchamiany jest specjalny protokół działania. Po pierwsze, oficjalnie zgon stwierdzić może tylko lekarz lub uprawnione do tego osoby, np. pracownicy medyczni.

O ile nie ma ich na pokładzie i tego nie zrobią, oficjalnie w powietrzu nie stwierdza się żadnego zgonu. 

Mamy procedury mające na celu udzielenie pomocy medycznej pasażerom w trudnej sytuacji. Jednak tylko pracownik medyczny może potwierdzić zgon tłumaczy rzecznik prasowy American Airlines, cytowana przez Nauka.rocks.

Personel pokładowy, widząc sytuację zagrożenia życia, zwykle pyta pozostałych pasażerów, czy jest wśród nich lekarz. Jeśli taki się trafi, prosi się go o zajęcie poszkodowanym i sprawowanie nad nim opieki.

Podróżny, który się zgłosi, proszony jest o przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego jego wykształcenie medyczne - jeśli takiego nie ma, to pilot decyduje, czy dopuścić go do pacjenta. 

Kapitan rozważa w takiej sytuacji również międzylądowanie, by poszkodowanym jak najszybciej zajęły się służby ratunkowe, wyposażone w profesjonalny sprzęt medyczny. Przed takim lądowaniem wcześniej informuje się lotnisko o całej sytuacji, prosi o zgodę na awaryjne lądowanie i przygotowanie do akcji ratowania życia. 

Do tego czasu załoga musi robić wszystko, by utrzymać poszkodowanego przy życiu. Nawet w sytuacji kryzysowej, gdy ich zdaniem pasażer już nie żyje. 

Procedury są takie, że nawet jeśli widzimy, że pasażer umarł podczas akcji ratowniczej, dochodzi do utraty płynów ustrojowych świadczących o tym, puls nie jest wyczuwalny itd. to i tak musimy kontynuować CPR (masaż serca) aż do wylądowania i stwierdzenia zgonu przez certyfikowanego lekarza – mówiła w rozmowie z Onetem stewardesa Ryanaira.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >