Turysci.pl
Samolot - pasażerka zmarła

fot. pixabay.com/OrnaW

Tragedia w samolocie lecącym z Kuby do Europy. Pasażerka zmarła, maszyna lądowała awaryjnie

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Samolot lecący z Kuby do Niemiec lądował awaryjnie w Irlandii. Na pokładzie doszło do dramatycznego zdarzenia - jedna z pasażerek zemdlała, a ostatecznie media przekazały wiadomość o jej śmierci. Przyczyny zdarzenia nie są znane, pozostali pasażerowie ostatecznie dotarli na lotnisko docelowe. 

  • Tragedia w samolocie lecącym z Kuby do Frankfurtu. Pasażerka straciła przytomność i zmarła

  • Załoga maszyny zadecydowała o awaryjnym lądowaniu w Irlandii w niedzielę rano

  • Pozostali podróżni kontynuowali podróż tym samym samolotem do miejsca docelowego

Samolot wyleciał z Varadero na Kubie w nocy z soboty na niedzielę. Podczas lotu Condor #DE2199 niestety doszło do tragedii. Jedna z pasażerek najpierw zemdlała na pokładzie, a następnie zmarła. Jak podają media, była to niemiecka polityk, Karin Strenz. 

Wiadomość o dramacie potwierdził rzecznik regionalnej grupy CDU w Meklemburgii w niedzielę wieczorem. Gdy załoga samolotu zobaczyła, co się dzieje, zadecydowano o lądowaniu awaryjnym w Irlandii. 

rodzina z dzieckiem chciała lecieć do Turcji

Rodzice chcieli zabrać syna na wakacje. Na lotnisku w Katowicach ujawniono, że powinien być na kwarantannie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Pasażerka zmarła na pokładzie samolotu z Kuby do Niemiec


Służby ratownicze zostały zaalarmowane do nagłego wypadku medycznego na pokładzie samolotu, który wylądował na lotnisku Shannon, około 7:30 rano – czytamy w raporcie. 

Nadal nie wiadomo, co było przyczyną śmierci pasażerki, służby zapowiedziały więc przeprowadzenie sekcji zwłok. Wiadomo, że zmarła podróżowała z mężem. 

Pozostali turyści, po postoju na lotnisku w Irlandii, tym samym samolotem udali się w dalszą podróż do Frankfurtu.

Co się dzieje, gdy na pokładzie samolotu ktoś umrze? 

Śmierć pasażera w czasie lotu to niezwykle rzadka sytuacja, której chyba zarówno każdy podróżny, jak i członek obsługi samolotu, wolałby uniknąć.

Nie wszystko jednak zawsze da się przewidzieć, dlatego linie lotnicze mają na wypadek takich sytuacji przygotowane specjalne protokoły. 

Co się dzieje, gdy ktoś umrze w samolocie? Zależnie od przewoźnika, uruchamiany jest specjalny protokół działania. Po pierwsze, oficjalnie zgon stwierdzić może tylko lekarz lub uprawnione do tego osoby, np. pracownicy medyczni.

O ile nie ma ich na pokładzie i tego nie zrobią, oficjalnie w powietrzu nie stwierdza się żadnego zgonu. 

Mamy procedury mające na celu udzielenie pomocy medycznej pasażerom w trudnej sytuacji. Jednak tylko pracownik medyczny może potwierdzić zgon tłumaczy rzecznik prasowy American Airlines, cytowana przez Nauka.rocks.

Personel pokładowy, widząc sytuację zagrożenia życia, zwykle pyta pozostałych pasażerów, czy jest wśród nich lekarz. Jeśli taki się trafi, prosi się go o zajęcie poszkodowanym i sprawowanie nad nim opieki.

Podróżny, który się zgłosi, proszony jest o przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego jego wykształcenie medyczne - jeśli takiego nie ma, to pilot decyduje, czy dopuścić go do pacjenta. 

Kapitan rozważa w takiej sytuacji również międzylądowanie, by poszkodowanym jak najszybciej zajęły się służby ratunkowe, wyposażone w profesjonalny sprzęt medyczny. Przed takim lądowaniem wcześniej informuje się lotnisko o całej sytuacji, prosi o zgodę na awaryjne lądowanie i przygotowanie do akcji ratowania życia. 

Do tego czasu załoga musi robić wszystko, by utrzymać poszkodowanego przy życiu. Nawet w sytuacji kryzysowej, gdy ich zdaniem pasażer już nie żyje. 

Procedury są takie, że nawet jeśli widzimy, że pasażer umarł podczas akcji ratowniczej, dochodzi do utraty płynów ustrojowych świadczących o tym, puls nie jest wyczuwalny itd. to i tak musimy kontynuować CPR (masaż serca) aż do wylądowania i stwierdzenia zgonu przez certyfikowanego lekarza – mówiła w rozmowie z Onetem stewardesa Ryanaira.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >