Turysci.pl
paszport covid

fot. Unsplash/ Markus Winkler

UE chce wprowadzić paszporty immunologiczne do 25 czerwca

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszport covidowy ma wejść w życie najpóźniej do 25 czerwca. Jak poinformowała w poniedziałek Rzeczpospolita, Polska bierze udział w pracach nad projektem, którego wynikiem ma być wprowadzanie w tym terminie certyfikatów cyfrowych.

Celem paszportów covidowych jest ułatwienie podróżowania za granicę osobom zaszczepionych oraz tym, którzy uzyskali negatywny wynik testu na koronawirusa. Unia Europejska planuje wprowadzenie jednolitego dokumentu, który dostępny będzie dla obywateli wszystkich państw członkowskich.

Wprowadzenie paszportu covidowego najpóźniej 25 czerwca

Jak poinformowała Rzeczpospolita, Polska bierze udział w pracach nad utworzeniem jednolitych certyfikatów zdrowia. Jak czytamy, Polska gotowa jest na wydawanie takich dokumentów już teraz, czeka jednak na rozporządzenia KE.

Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych – poinformowało Rzeczpospolitą Ministerstwo Zdrowia.

Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych – mówi wysokiej rangi urzędnik z Kancelarii Premiera w rozmowie z Rzeczpospolitą. Jak dodaje, resort czeka na sygnał od Komisji Europejskiej.

majówka

Wiceminister rozwoju odpowiedziała, co z otwarciem hoteli na majówkę. Niedzielski zabrał głos w sprawie wakacji

CZYTAJ DALEJ

Wcześniej KE informowała, że prace nad dokumentem mają być ukończone przed wakacjami, aby ułatwić turystom podróżowanie za granicę. Na powstaniu dokumentu szczególnie zależy państwom, dla których turystyka stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, takich jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja.

Jak twierdzi Rzeczpospolita, takie rozwiązanie mogłoby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, czy na stadiony. Niedawno jeden kraj UE zdecydował się na otwarcie hoteli dla osób zaszczepionych.

Premier Mateusz Morawiecki zapytany jednak w czwartek o paszporty covidowe powiedział, że rozmowy na poziomie UE są jeszcze na etapie wstępnym, a głównym problemem jest tu dostępność szczepionek.

Przypomnijmy, że KE przedstawiła projekt paszportu szczepionkowego 17 marca. Zgodnie z zapowiedzią certyfikat będą mogły utrzymać osoby, które otrzymały pełną szczepionkę przeciw Covid-19 lub uzyskały negatywny wynik testu. Wiele państw zadeklarowało już, że użytkownicy tego dokumentu zwolnione będą z kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: businessinsider.com

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >