Turysci.pl
paszport covid

fot. Unsplash/ Markus Winkler

UE chce wprowadzić paszporty immunologiczne do 25 czerwca

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszport covidowy ma wejść w życie najpóźniej do 25 czerwca. Jak poinformowała w poniedziałek Rzeczpospolita, Polska bierze udział w pracach nad projektem, którego wynikiem ma być wprowadzanie w tym terminie certyfikatów cyfrowych.

Celem paszportów covidowych jest ułatwienie podróżowania za granicę osobom zaszczepionych oraz tym, którzy uzyskali negatywny wynik testu na koronawirusa. Unia Europejska planuje wprowadzenie jednolitego dokumentu, który dostępny będzie dla obywateli wszystkich państw członkowskich.

Wprowadzenie paszportu covidowego najpóźniej 25 czerwca

Jak poinformowała Rzeczpospolita, Polska bierze udział w pracach nad utworzeniem jednolitych certyfikatów zdrowia. Jak czytamy, Polska gotowa jest na wydawanie takich dokumentów już teraz, czeka jednak na rozporządzenia KE.

Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych – poinformowało Rzeczpospolitą Ministerstwo Zdrowia.

Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych – mówi wysokiej rangi urzędnik z Kancelarii Premiera w rozmowie z Rzeczpospolitą. Jak dodaje, resort czeka na sygnał od Komisji Europejskiej.

majówka

Wiceminister rozwoju odpowiedziała, co z otwarciem hoteli na majówkę. Niedzielski zabrał głos w sprawie wakacji

CZYTAJ DALEJ

Wcześniej KE informowała, że prace nad dokumentem mają być ukończone przed wakacjami, aby ułatwić turystom podróżowanie za granicę. Na powstaniu dokumentu szczególnie zależy państwom, dla których turystyka stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, takich jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja.

Jak twierdzi Rzeczpospolita, takie rozwiązanie mogłoby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, czy na stadiony. Niedawno jeden kraj UE zdecydował się na otwarcie hoteli dla osób zaszczepionych.

Premier Mateusz Morawiecki zapytany jednak w czwartek o paszporty covidowe powiedział, że rozmowy na poziomie UE są jeszcze na etapie wstępnym, a głównym problemem jest tu dostępność szczepionek.

Przypomnijmy, że KE przedstawiła projekt paszportu szczepionkowego 17 marca. Zgodnie z zapowiedzią certyfikat będą mogły utrzymać osoby, które otrzymały pełną szczepionkę przeciw Covid-19 lub uzyskały negatywny wynik testu. Wiele państw zadeklarowało już, że użytkownicy tego dokumentu zwolnione będą z kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: businessinsider.com

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja w czerwonej strefie ECDC. Apel polskiej ambasady do turystów

Czytaj więcej >

Europa

Dania znosi wszystkie ograniczenia. W kraju udało się zaszczepić ponad 70 proc. społeczeństwa

Czytaj więcej >

Europa

Austria zaostrza restrykcje. Wracają maseczki, będą ograniczenia dla niezaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Wenecja ustawi kamery i bramki do kontroli. Chcą w ten sposób ograniczyć liczbę turystów

Czytaj więcej >