Turysci.pl
czechy

fot. Pixabay/ Candid_Shots

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach. Co z podróżami?

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W Czechach od jutra przestanie obowiązywać wprowadzony 5 października stan wyjątkowy. Liczba zakażeń koronawirusem znacząco spadła, a sytuacja w szpitalach uległa znaczącej poprawie.

  • Stan wyjątkowy w Czechach obowiązuje od 5 października

  • Od poniedziałku przestaną obowiązywać ograniczenia w przemieszczeniu się między regionami

  • Koniec stanu wyjątkowego nie oznacza jednak pełnego powrotu do normalności

Czechy od 5 października regularnie przedłużały obowiązujący stan wyjątkowy. Zakazane były m.in. podróże między powiatami bez ważnego powodu. Kraj wprowadził również surowe zasady przekraczania granic, również dla przyjezdnych z Polski.

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach. Co z przekraczaniem granic?

Przez kilka miesięcy sytuacja w Czechach była uważana za najgorszą w całej Europie. Na początku marca w szpitalach, zwłaszcza w tych znajdujących się przy granicy z Niemcami i Polską, zaczynało brakować miejsc.

Sytuacja ustabilizowała się jednak na tyle, że możliwe było zrezygnowanie z ponownego przedłużenia stanu wyjątkowego. O szczegółach informowaliśmy w osobnym artykule.

Zniesienie stanu wyjątkowego w Czechach oznacza przede wszystkim, że przestaną obowiązywać ograniczenia w przemieszczeniu się między regionami. Zniesiona zostanie również godzina policyjna.

hiszpania nowe restrykcje

Hiszpańskie regiony zaostrzają restrykcje. W wielu obowiązuje zakaz podróży

CZYTAJ DALEJ

Koniec stanu wyjątkowego nie oznacza jednak pełnego powrotu do normalności. Co prawda wraca możliwość podróży między regionami, a ogrody zoologiczne i botaniczne zostaną otwarte w reżimie sanitarnym, jednak wjazd do Czech w dalszym ciągu będzie znacznie utrudniony.

Według czeskiego systemu oznakowania Polska znalazła się na liście krajów o najwyższym poziomie ryzyka zachorowania na koronawirusa. W związku z tym Polacy mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

Osoby, które planują przekroczyć czeską granicę na dłużej niż 12 godzin muszą pamiętać o wykonaniu testu PCR na koronawirusa nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem.

Następnie konieczne jest poddanie się kwarantannie i ponowne wykonanie badanie 5. dnia pobytu w Czechach. Co ważne, na razie nie są możliwe podróże z powodów turystycznych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wyborcza, MSZ

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja w czerwonej strefie ECDC. Apel polskiej ambasady do turystów

Czytaj więcej >

Europa

Dania znosi wszystkie ograniczenia. W kraju udało się zaszczepić ponad 70 proc. społeczeństwa

Czytaj więcej >

Europa

Austria zaostrza restrykcje. Wracają maseczki, będą ograniczenia dla niezaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Wenecja ustawi kamery i bramki do kontroli. Chcą w ten sposób ograniczyć liczbę turystów

Czytaj więcej >