Turysci.pl
czechy

fot. Pixabay/ Candid_Shots

Rząd Czech zapowiedział łagodzenie restrykcji. Od 12 kwietnia można będzie podróżować między regionami

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Czechy nie będą więcej przedłużać stany wyjątkowego. Tamtejszy rząd zdecydował się na stopniowe znoszenie obowiązujących restrykcji. Oznacza to, że od 12 kwietnia przestanie obowiązywać godzina policyjna, a mieszkańcy będą mogli znowu podróżować między regionami. Należy jednak pamiętać, że na granicy wciąż obowiązują ograniczenia.

Czeski rząd ogłosił, że nie będzie już wnioskować do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego, który przestanie obowiązywać 11 kwietnia. Oznacza to automatyczne zakończenie godziny policyjnej oraz zakazu podróży między regionami. Otwarte zostaną również m.in. sklepy odzieżowe i obuwnicze dla dzieci, targowiska i przedszkola.

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach

Stan wyjątkowy w Czechach obowiązywał od 5 października 2020 r. Wprowadzono go również podczas pierwszej fali pandemii, w okresie od 12 marca do 17 maja. Ograniczenia przestaną obowiązywać od 12 kwietnia.

Zakaz podróży między powiatami wprowadzono w Czechach 1 marca w związku z rosnącym przyrostem zakażeń koronawiruesem. Po zakończeniu stanu wyjątkowego liczba osób, które będą mogły się spotykać zwiększy się do 10 osób w pomieszczeniu i 20 na otwartej przestrzeni.

Oprócz tego rząd zdecydował zezwolić na otwarcie sklepów z ubraniami i butami dziecięcymi oraz z artykułami papierniczymi, ze względu na planowany na ten sam dzień powrót dzieci najmłodszych klas do szkoły. Będą one jednak funkcjonować w systemie rotacyjnym: przez tydzień połowa klas będzie uczyć się stacjonarnie, a po tygodniu zdalnie. Starsi uczniowie będą w dalszym ciągu uczyć się zdalnie.

Zakopane działa w podziemiu. Wolski o usługach noclegowych

Gerard Wolski: Pensjonaty i kwatery w Zakopanem działają w podziemiu

CZYTAJ DALEJ

12 kwietnia otwarte zostaną również pralnie, zakłady ślusarskie oraz targowiska, gdzie sprzedawane są warzywa, owoce i wędliny. Ponownie działalność będą mogły wznowić również ogrody zoologiczne i botaniczne w częściach znajdujących się na otwartej przestrzeni.

Decyzja rządu ma związek z wyraźnym zwolnieniem rozwoju pandemii, co widać na podstawie publikowanych przez resort zdrowia danych. Liczba reprodukcyjna „R", oznaczająca liczbę kolejnych osób, które może zakazić jedna zainfekowana osoba, wynosi obecnie 0,71. Jest to najniższy wynik od połowy stycznia.

Należy pamiętać jednak, że granicę z Czechami można przekraczać jedynie w uzasadnionych sytuacjach. Podróżny zobowiązany jest ponadto formularza lokalizacyjnego i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem.

Następnie konieczne jest poddanie się kwrantannie i powtórzenie badania między 5 a 14 dniem po przyjeździe. Wyjazdy w celach turystycznych są obecnie niedozwolone.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet, MSZ

Podobne artykuły

Europa

Niemcy dopisały Portugalię na czerwoną listę. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy

Czytaj więcej >

Europa

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja poluzuje restrykcje dla zagranicznych turystów. Polacy są na liście

Czytaj więcej >
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

Europa

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Czytaj więcej >
Góry w Austrii szturmowane przez turystów

Europa

Młodzi Europejczycy szturmują Austrię. Będą kontrole policji

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >