Turysci.pl
czechy

fot. Pixabay/ Candid_Shots

Rząd Czech zapowiedział łagodzenie restrykcji. Od 12 kwietnia można będzie podróżować między regionami

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Czechy nie będą więcej przedłużać stany wyjątkowego. Tamtejszy rząd zdecydował się na stopniowe znoszenie obowiązujących restrykcji. Oznacza to, że od 12 kwietnia przestanie obowiązywać godzina policyjna, a mieszkańcy będą mogli znowu podróżować między regionami. Należy jednak pamiętać, że na granicy wciąż obowiązują ograniczenia.

Czeski rząd ogłosił, że nie będzie już wnioskować do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego, który przestanie obowiązywać 11 kwietnia. Oznacza to automatyczne zakończenie godziny policyjnej oraz zakazu podróży między regionami. Otwarte zostaną również m.in. sklepy odzieżowe i obuwnicze dla dzieci, targowiska i przedszkola.

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach

Stan wyjątkowy w Czechach obowiązywał od 5 października 2020 r. Wprowadzono go również podczas pierwszej fali pandemii, w okresie od 12 marca do 17 maja. Ograniczenia przestaną obowiązywać od 12 kwietnia.

Zakaz podróży między powiatami wprowadzono w Czechach 1 marca w związku z rosnącym przyrostem zakażeń koronawiruesem. Po zakończeniu stanu wyjątkowego liczba osób, które będą mogły się spotykać zwiększy się do 10 osób w pomieszczeniu i 20 na otwartej przestrzeni.

Oprócz tego rząd zdecydował zezwolić na otwarcie sklepów z ubraniami i butami dziecięcymi oraz z artykułami papierniczymi, ze względu na planowany na ten sam dzień powrót dzieci najmłodszych klas do szkoły. Będą one jednak funkcjonować w systemie rotacyjnym: przez tydzień połowa klas będzie uczyć się stacjonarnie, a po tygodniu zdalnie. Starsi uczniowie będą w dalszym ciągu uczyć się zdalnie.

Zakopane działa w podziemiu. Wolski o usługach noclegowych

Gerard Wolski: Pensjonaty i kwatery w Zakopanem działają w podziemiu

CZYTAJ DALEJ

12 kwietnia otwarte zostaną również pralnie, zakłady ślusarskie oraz targowiska, gdzie sprzedawane są warzywa, owoce i wędliny. Ponownie działalność będą mogły wznowić również ogrody zoologiczne i botaniczne w częściach znajdujących się na otwartej przestrzeni.

Decyzja rządu ma związek z wyraźnym zwolnieniem rozwoju pandemii, co widać na podstawie publikowanych przez resort zdrowia danych. Liczba reprodukcyjna „R", oznaczająca liczbę kolejnych osób, które może zakazić jedna zainfekowana osoba, wynosi obecnie 0,71. Jest to najniższy wynik od połowy stycznia.

Należy pamiętać jednak, że granicę z Czechami można przekraczać jedynie w uzasadnionych sytuacjach. Podróżny zobowiązany jest ponadto formularza lokalizacyjnego i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem.

Następnie konieczne jest poddanie się kwrantannie i powtórzenie badania między 5 a 14 dniem po przyjeździe. Wyjazdy w celach turystycznych są obecnie niedozwolone.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet, MSZ

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >