Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nocna akcja ratunkowa w rejonie Morskiego Oka. Jedna osoba ranna
Ania Radke
Ania Radke 28.03.2021 13:19

Nocna akcja ratunkowa w rejonie Morskiego Oka. Jedna osoba ranna

pilne
fot. Pixabay/ barbaarian

W rejonie Morskiego Oka doszło do nocnej akcji ratunkowej. Na Kazalnicy Cubryńskiej pięć osób potrzebowało pomocy ratowników. Jedna osoba została ranna.

Wypadek w rejonie Morskiego Oka zdarzył się w sobotę w godzinach wieczornych. Podczas zjazdu ze ściany skalnej dwa zespoły taterników wpięły się do jednego stanowiska, jednak asekuracja nie wytrzymała takiego ciężaru.

Akcja ratownicza w rejonie Morskiego Oka

- W dniu wczorajszym doszło do zdarzenia, w wyniku którego pięciu turystów potrzebowało pomocy. W pewnym momencie dwie postanowiły wycofywać się zjazdami, a pozostałe trzy przebiwakować w ścianie - mówi w rozmowie z portalem Turysci.pl ratownik dyżurny TOPR.

Taternicy spadli z Kazalnicy Cubryńskiej, jednak mieli bardzo wiele szczęścia. Zatrzymało ich wypłaszczenie terenu, dzięki czemu nie spadli do samej podstawy ściany.

Jak przekazuje RMF24, jeden z mężczyzn został poważnie ranny w nogę rakiem. Udało mu się jednak razem z partnerem zjechać po linie do miejsca, gdzie czekali ratownicy.

Ranny został opatrzony, po czym, około trzeciej w nocy, sprowadzono go do schroniska. Po trzech pozostałych taterników, którzy nocowali w ścianie, śmigłowiec TOPR-u poleciał z samego rana.

- Rano wystąpiła konieczność ewakuacji tychże turystów. Uruchomiono śmigłowiec, ze względu na warunki w pierwszej fazie w godzinach porannych nie było to możliwe, wyruszyła grupa ratowników, aby ich sprowadzić - powiedział nam ratownik TOPR.

- Na szczęście pogoda się poprawiła, został uruchomiony śmigłowiec, a ratowani zostali przetransportowani do schroniska nad Morskim Okiem, nikomu nic nie dolega, chociaż byli dość przemarznięci - dodaje.

Bezpieczeństwo w górach to podstawa

Chociaż trwa już kalendarzowa wiosna, należy pamiętać, że w górach warunki mogą być jeszcze zimowe. Tatrzański Park Narodowy przypomina, że poruszanie się wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe abc) oraz umiejętności korzystania z niego.

Według dzisiejszego komunikatu turystycznego w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki ze względu na mocno zróżnicowaną pokrywę śnieżną w zależności od wystawy i wysokości.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, TOPR, TPN