Turysci.pl
hotel bojkotuje H&M

fot. Pixabay/ StockSnap

Hotel w Chinach nie wpuszcza turystów ubranych w H&M i Nike. Zdjęcie obiegło Internet

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Hotel w Chinach poinformował, że nie będzie obsługiwał gości ubranych w H&M, Nike czy Adidas. W kraju nasila się bojkot zachodnich marek po tym, jak te skrytykowały sytuację Ujgurów zmuszanych do pracy na produkcji bawełny oraz wstrzymały dostawy materiału z Sinciangu. Zdjęcie hotelowego ogłoszenia pokazał polski dziennikarz w Pekinie.

  • Według raportu CGP w Siciangu setki tysięcy ludzi może być zmuszanych do pracy

  • Marki odzieżowe skrytykowały sytuacje mniejszości etnicznych w Chinach i wstrzymały dostawy bawełny z regionu

  • W Chinach nasila się bojkot zachodnich marek. Jeden z hoteli ogłosił, że nie będzie obsługiwał turystów ubranych w H&M

Hotel niewpuszczający turystów ubranych w zachodnie marki jest tylko jednym z przejawów bojkotu w Chinach. Politycy, aktorzy i piosenkarze masowo rezygnują z kontraktów z ubraniowymi gigantami. Według raportu amerykańskiego think tanku Center for Global Policy (CGP) z Sinciang na zachodzie Chin pochodzi 20 proc. światowej bawełny.

Setki tysięcy osób zmuszanych do pracy przy produkcji bawełny

Każdy, kto przywiązuje wagę do etycznego pozyskiwania towarów, powinien spojrzeć na Sinciang, skąd pochodzi 85 proc. bawełny Chin i 20 proc. bawełny świata, i powiedzieć: nie możemy dalej tego robić – autor raportu Adrian Zenz.

Raport powstał na podstawie publikowanych w internecie dokumentów rządowych i doniesień chińskich mediów. BBC podało, że jest to „pierwszy jasny obraz potencjalnej skali pracy przymusowej” przy zbiorach bawełny w Sinciangu.

Dowody pokazują, że w 2018 roku tylko trzy ujgurskie regiony zmobilizowały co najmniej 570 tys. osób do operacji zbiorów bawełny poprzez przymusowy rządowy program szkoleń robotniczych i transferów – napisano w raporcie. Jak jednak dodaje autor, liczba uczestniczących w programie przedstawicieli mniejszości w całym Sinciangu może być wyższa o kilkaset tysięcy.

biura turystyczne mają więcej czasu na zwrot

Realizacja vouchera turystycznego. Projekt ustawy o przedłużeniu przyjęty

CZYTAJ DALEJ

Według ekspertów ONZ ponad milion przedstawicieli muzułmańskich mniejszości etnicznych mogło zostać zatrzymanych w pozaprawnych obozach reedukacji w Sinciangu. Pojawiły się również doniesienia o wykorzystywaniu pracy przymusowej Ujgurów i innych muzułmanów w fabrykach.

Strona chińska zaprzecza tym doniesieniom i zapewnia, że mieszkańcy Sinciangu wybierają sobie pracę według własnego uznania. Jak twierdzą, obozy są „ośrodkami szkolenia zawodowego”, a zakłady pracy – częścią kampanii łagodzenia ubóstwa, w której udział jest dobrowolny.

Bojkot zachodnich marek. Hotel nie wpuszcza gości ubranych w H&M

Firma H&M jako jedna z pierwszych wyraziła „głębokie zaniepokojenie" doniesieniami o zmuszaniu Ujgurów do pracy w fabrykach i na polach bawełny. Wstrzymała również dostawy tego materiału z chińskiego regionu. W ślad za szwedzką marką poszły inne, m.in.: Adidas czy Nike.

Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie, pokazał zdjęcie z jednego z chińskich hoteli. W drzwiach wywieszona jest kartka z informacją, że hotel nie wpuszcza na swój teren osób ubranych w HM / Nike / Adidas.Produkty H&M zniknęły również z kilku największych chińskich sieci sprzedaży internetowej, a dwoje chińskich aktorów publicznie zerwało związki z koncernem. W Internecie krążą slogany nawołujące do bojkotu H&M i deklaracje „poparcia dla bawełny z Sinciangu".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >
Roztoczański Park Narodowy zamknięty

Świat

Zamykają Roztoczański Park Narodowy, występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów. Wiadomość od władz rezerwatu

Czytaj więcej >