Turysci.pl
GOPR przekazał tragiczną wiadomość

fot. Facebook.com/GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

GOPR przekazał smutną wiadomość. Dwóch ratowników górskich nie żyje

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

GOPR przekazał na swoim profilu na Facebooku w środę przed północą smutną wiadomość. Nie żyje dwóch ratowników górskich - Zygmunt Bogusz oraz Grzegorz Pakula. Obaj byli zakażeni koronawirusem i zmarli po długiej walce z chorobą.

GOPR to jedna z najbardziej cenionych jednostek ratunkowych w Polsce, zwłaszcza przez turystów. Ratują życie podróżnym w sytuacjach kryzysowych i działają we wszystkich regionach górskich w kraju, sprawiając, że możemy czuć się bezpiecznie.

Niestety w szeregach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego również dochodzi do nieszczęść. Przed północą w środę GOPR na swoim profilu na Facebooku poinformował o śmierci dwóch ratowników. Najpierw pojawiła się smutna informacja o zgonie Grzegorza Pakula, a kilka godzin później tak samo tragiczna o Zygmuncie Boguszu.

biura turystyczne mają więcej czasu na zwrot

Realizacja vouchera turystycznego. Projekt ustawy o przedłużeniu przyjęty

CZYTAJ DALEJ

GOPR Karkonosze: 2 ratowników nie żyje

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 22 marca 2021 roku po ciężkiej walce z wirusem zmarło dwóch ratowników GOPR Karkonosze: najpierw dowiedzieliśmy się o śmierci Grzegorza Pakula, ratownika młodego pokolenia w służbie w GOPR od 2014, a po kilku godzinach równie tragiczna informacja przyszła odnośnie Zygmunta Bogusza, wieloletniego i bardzo doświadczonego ratownika, a także dziennikarza i pilota – czytamy na profilu GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

W dalszej części GOPR przekazał rodzinie oraz bliskim zmarłych kondolencje i wyrazy współczucia. W czwartek rano wiadomość o śmierci dwóch ratowników przekazał również karkonoski oddział Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak czytamy we wpisie, pogrzeb Grzegorza Pakula będzie miał miejsce 25 marca o 14:00 na cmentarzu w Karpaczu.

Jak zostać ratownikiem GOPR?

Pełnienie służby w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym to wyjątkowa misja, za którą wdzięczne są tysiące turystów. Profesjonaliści przez cały rok ratują wielu ludzi, których na szlaku spotkała niespodziewana sytuacja lub sami wpakowali się w kłopoty.

Na koniec 2020 roku GOPR ogłosił, że w szeregach organizacji pracuje 123 ratowników zawodowych oraz 824 ochotników. Przez cały rok przeprowadzono 1880 akcji ratowniczych, w 105 konieczne było użycie śmigłowca, a w 19 przypadkach pomagały psy.

Kto może zostać ratownikiem górskim? Jak czytamy na oficjalnej stronie GOPR, poszukiwane są osoby młode, sprawne fizycznie i bez lęku wysokości. Oczywiście kandydat powinien kochać góry i odznaczać się gotowością niesienia pomocy innym.

Kandydaci muszą mieć od 18 do 35 lat, nieważna jest ich płeć i najlepiej, by mieszkali na terenie działania tej Grupy, do której by chcieli dołączyć. Niezbędna jest bardzo dobra znajomość gór, w których chętny chce działać, choć i w innych pasmach powinien się dobrze orientować.

Do zostania ratownikiem konieczna jest też wiedza z zakresu podstawowego kursu pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz anatomia ludzkiego ciała. Szczegółowy regulamin oraz przysięga dostępne są na stronie GOPR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook/GOPR

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >