Turysci.pl > Polska > GOPR przekazał smutną wiadomość. Dwóch ratowników górskich nie żyje
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 22:12

GOPR przekazał smutną wiadomość. Dwóch ratowników górskich nie żyje

GOPR przekazał tragiczną wiadomość
fot. Facebook.com/GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

GOPR przekazał na swoim profilu na Facebooku w środę przed północą smutną wiadomość. Nie żyje dwóch ratowników górskich - Zygmunt Bogusz oraz Grzegorz Pakula. Obaj byli zakażeni koronawirusem i zmarli po długiej walce z chorobą.

GOPR to jedna z najbardziej cenionych jednostek ratunkowych w Polsce, zwłaszcza przez turystów. Ratują życie podróżnym w sytuacjach kryzysowych i działają we wszystkich regionach górskich w kraju, sprawiając, że możemy czuć się bezpiecznie.

Niestety w szeregach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego również dochodzi do nieszczęść. Przed północą w środę GOPR na swoim profilu na Facebooku poinformował o śmierci dwóch ratowników. Najpierw pojawiła się smutna informacja o zgonie Grzegorza Pakula, a kilka godzin później tak samo tragiczna o Zygmuncie Boguszu.

GOPR Karkonosze: 2 ratowników nie żyje

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 22 marca 2021 roku po ciężkiej walce z wirusem zmarło dwóch ratowników GOPR Karkonosze: najpierw dowiedzieliśmy się o śmierci Grzegorza Pakula, ratownika młodego pokolenia w służbie w GOPR od 2014, a po kilku godzinach równie tragiczna informacja przyszła odnośnie Zygmunta Bogusza, wieloletniego i bardzo doświadczonego ratownika, a także dziennikarza i pilota – czytamy na profilu GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

https://www.facebook.com/pogotowie.gorskie/posts/874417449795552

W dalszej części GOPR przekazał rodzinie oraz bliskim zmarłych kondolencje i wyrazy współczucia. W czwartek rano wiadomość o śmierci dwóch ratowników przekazał również karkonoski oddział Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak czytamy we wpisie, pogrzeb Grzegorza Pakula będzie miał miejsce 25 marca o 14:00 na cmentarzu w Karpaczu.

https://www.facebook.com/goprkarkonosze/posts/4008731242517846

Jak zostać ratownikiem GOPR?

Pełnienie służby w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym to wyjątkowa misja, za którą wdzięczne są tysiące turystów. Profesjonaliści przez cały rok ratują wielu ludzi, których na szlaku spotkała niespodziewana sytuacja lub sami wpakowali się w kłopoty.

Na koniec 2020 roku GOPR ogłosił, że w szeregach organizacji pracuje 123 ratowników zawodowych oraz 824 ochotników. Przez cały rok przeprowadzono 1880 akcji ratowniczych, w 105 konieczne było użycie śmigłowca, a w 19 przypadkach pomagały psy.

Kto może zostać ratownikiem górskim? Jak czytamy na oficjalnej stronie GOPR, poszukiwane są osoby młode, sprawne fizycznie i bez lęku wysokości. Oczywiście kandydat powinien kochać góry i odznaczać się gotowością niesienia pomocy innym.

Kandydaci muszą mieć od 18 do 35 lat, nieważna jest ich płeć i najlepiej, by mieszkali na terenie działania tej Grupy, do której by chcieli dołączyć. Niezbędna jest bardzo dobra znajomość gór, w których chętny chce działać, choć i w innych pasmach powinien się dobrze orientować.

Do zostania ratownikiem konieczna jest też wiedza z zakresu podstawowego kursu pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz anatomia ludzkiego ciała. Szczegółowy regulamin oraz przysięga dostępne są na stronie GOPR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook/GOPR