Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Silny wiatr w Tatrach. Nie kursuje kolejka na Kasprowy Wierch
Ania Radke
Ania Radke 11.04.2021 13:27

Silny wiatr w Tatrach. Nie kursuje kolejka na Kasprowy Wierch

tatry
fot. Pixabay/ jarekgrafik (zdjęcie iustracyjne)

Pogoda w Tatrach dzisiaj nie sprzyja wycieczkom w góry. Na Kasprowym prędkość wiatru przekracza już 100 km na godz. Z tego powodu zamknięta została słynna kolej linowa na ten szczyt. Silny wiatr również w Zakopanem, gdzie strażacy interweniowali w związku z powalonym przez wiatr ogrodzeniem przy ul. Kościuszki.

  • Kolejka linowa na Kasprowy Wierch pozostaje zamknięta od rana

  • W Tatrach obowiązuje obecnie drugi stopień zagrożenia lawinowego

  • We wtorek do Zakopanego powrócić może jednak zima

Pogoda w Tatrach potrafi być zmienna i nieprzewidywalna. Wczoraj na górskich szlakach gromadziły się tłumy turystów, którzy korzystali z pięknego słońca, a dzisiaj silny wiatr doprowadził do zamknięcia kolejki na Kasprowy Wierch. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej, ma ona zostać zamknięta do 23 kwietnia.

Kolejka na Kasprowy Wierch zamknięta z powodu pogody

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch pozostaje zamknięta od rana z powodu silnego wiatru. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej Polskich Kolei Linowych, wcześniej planowano jej zamknięcie w dniach 12-23 kwietnia, celem przeprowadzenia sezonowych przeglądów technicznych

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem rządu stoki narciarskie pozostają zamknięte. Dotyczy to również szlaków na Kasprowym Wierchu, a do kolejki nie można było wsiąść ze sprzętem narciarskim lub snowboardowym. Funkcjonuje ona jedynie w celach transportowych.

Zima powróci w Tatry we wtorek

Wczoraj pogoda w Zakopanem była słoneczna, co skłoniło turystów do tłumnego wyjścia w góry. Zdjęcia autorstwa Magdaleny Lipkowskiej pojawiły się na profilu Tygodnika Podhalańskiego na Facebooku.

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/posts/4428076360553876

Wczoraj informowaliśmy również o lawinach wywołanych przez skiturowców. W Tatrach obowiązuje obecnie drugi stopień zagrożenia lawinowego, a powyżej 1200-1300 metrów panują zupełnie zimowe warunki.

We wtorek do Zakopanego powrócić może jednak zima. Jak poinformowano na profilu Polscy Łowcy Burz na Facebooku, w przyszłym tygodniu na południu Polski wystąpią opady ciężkiego, mokrego śniegu.

- Od wtorku do czwartku (tj. od 13.04 do 15.04) w południowej części woj. małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego może spaść bardzo dużo ciężkiego, mokrego śniegu - poinformowali na Facebooku Polscy Łowcy Burz.

- Świeżo spadła pokrywa śnieżna osiągnęłaby wartości dochodzące do 30-40 cm, a na wyżej położonych terenach - nawet do 50-70 cm - dodają zastrzegając, że wartości te w górach mogłyby być jeszcze wyższe.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10158954613407332

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański, TOPR, Polscy Łowcy Burz