Turysci.pl

fot. Turysci.pl

Lawiny w Tatrach. W piątek zeszło co najmniej sześć, w sobotę doszły kolejne

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

W Tatrach obowiązuje obecnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wczoraj zeszło ich co najmniej sześć, a wszystkie wywołane zostały przez skiturowców. Dzisiaj również doszło już do obrywu w okolicy szlaku na Krzyżne do Doliny Roztoki. Apeluje się do turystów o wystrzeganie się takich stoków.

Tatry bywają niebezpieczne, zwłaszcza gdy na stokach zalega śnieg. Obecnie obowiązuje tam trzeci stopień zagrożenia lawinowego, jednak nie zniechęca to skiturowców, którzy czasem dobierają trasy w sposób nieodpowiedzialny. Profil Skialpinizm na Facebooku proponuje wybranie bezpieczniejszych szlaków.

Seria lawin w Tatrach. Wszystkie wywołane przez skiturowców

Wczoraj doszło do sześciu lawin w Tatrach, z czego największa zeszła spod Kopy Kondrackiej. Jak przekazał profil Skialpinizm na Facebooku, jedna osoba została porwana, jednak nie doznała większych obrażeń.

Specjaliści od skituringu proponują, aby w ten weekend wykonać trening na Kasprowym, a następnie poopalać się na łące, jeżeli nie ma się wystarczająco dużo doświadczenia do jeżdżenia w takich warunkach.

https://www.facebook.com/Skialpinizm/posts/3730566747072176

Również dzisiaj doszło już do lawiny w okolicy szlaku na Krzyżne do Doliny Roztoki. Obryw spowodowany był tym razem działaniem słońca. Pracownicy schroniska w dolinie Pięciu Stawów apelują o zachowanie ostrożności, mimo kuszącej słonecznej pogody.

- Pogoda piękna i bardzo kusi, ale jest też niebezpiecznie! Pamiętajcie o lawinowym ABC i rozsądnie wybierajcie drogę. My tu na Was zawsze czekamy i góry tak samo, wiec jak nie dziś to następnym razem - czytamy na facebookowym profilu schroniska w dolinie Pięciu Stawów.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4600331396662015&id=195088837186315

Obecnie w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a warunki w znacznej mierze są niekorzystne. TOPR przestrzega, że wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dnia zagrożenie może wzrastać na nasłonecznionych stokach. Według prognoz ten sam stopień zagrożenia ma obowiązywać również jutro.

Ratownicy przypominają również, że poruszanie się po górach w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz umiejętności, a także posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Przypomnijmy, że z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa schroniska górskie ograniczyły swoją działalność. Ponadto Tatrzański Park Narodowy zwrócił się z pilnym apelem do turystów, którzy planują w najbliższym czasie wybrać się w góry .

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TOPR, TPN

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]