Turysci.pl
covid-19-5073811 1280 (9)

fot. Pixabay/ fernandozhiminaicela

Senacka komisja poparła paszporty szczepionkowe. UE zrobiła kolejny krok

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Senacka komisja spraw zagranicznych i UE poparła tzw. paszporty szczepionkowe. Jest to potoczna nazwa Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić przemieszczanie się między państwami Unii. Będzie on dostępny w formie cyfrowej papierowej całkowicie za darmo dla wszystkich.

  • Senacka komisja wnioski dotyczące wprowadzenia tzw. paszportów covidowych

  • Państwa UE oficjalnie przyjęły mandat do negocjacji z PE w tej sprawie

  • Dokument ma wejść w życie do końca czerwca

Paszporty szczepień mają być dostępne od końca czerwca. W czwartek senacka komisja pochyliła się nad wnioskami dot. rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie tego dokumentu.

Paszporty szczepień wejdą w życie najprawdopodobniej pod koniec czerwca

Jak poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, projekty rozporządzeń są odpowiedzią na brak standardowych wzajemnie uznawanych i zabezpieczonych dokumentów.

Jak dodaje, celem jest wprowadzenie ram wydawania, weryfikowania i uznawania certyfikatów szczepień, ale również wyników testu na koronawirusa lub przejściu zakażenia w przeszłości. Wiceminister podkreślił jednak, że zaświadczenie nie będzie obowiązkowe, a ma jedynie ułatwić przemieszczanie się między państwami UE.

– Rząd popiera przyjęcie tego instrumentu, jesteśmy jednoznacznie za wprowadzeniem tych zasad i tym, by te zaświadczenia we wszystkich krajach UE funkcjonowały – mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

SkyUp rezygnuje z połączenia Łódź-Lwów

SkyUp rezygnuje z lotów z Łodzi do Lwowa

CZYTAJ DALEJ

Państwa Unii Europejskiej oficjalnie przyjęły mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia paszportów covidowych. Jak zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen, mogą zostać wprowadzone w czerwcu tego roku.

– Ważny krok naprzód: przybliża nas do celu, jakim jest wprowadzenie certyfikatu do czerwca, aby umożliwić Europejczykom bezpieczne podróżowanie tego lata. Certyfikat będzie akceptowany w całej UE i dostępny dla każdego – napisała szefowa KE na Twitterze.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska przedstawiła projekt dokumentu 17 marca. Ma znajdować się na nim specjalny kod QR, zapewniający bezpieczeństwo i autentyczność. Powstanie również specjalny portal, umożliwiający weryfikację okazicieli paszportu na terenie całej UE.

O tym, czy i w jaki sposób będą wykorzystywane będą certyfikaty decydować będą państwa członkowskie. Jedynym warunkiem jest, żeby takie same zasady dotyczyły wszystkich właścicieli dokumentu. Warto dodać, że będzie on ważny we wszystkich państwach członkowskich UE. Dostępny będzie również dla mieszkańców Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet, Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >