Turysci.pl
szczepienia covid

fot. Pixabay/ Andrey_and_Lesya

Przewodnicząca KE podała termin zakończenia prac nad certyfikatami szczepień. „Jesteśmy na dobrej drodze"

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Certyfikaty szczepień już wkrótce będą mogły zostać wprowadzone w całej Europie. Ursula von der Leyen ogłosiła datę przewidywanego końca prac. Według jej zapowiedzi dokument ma być gotowy jeszcze zanim sezon wakacyjny wystartuje na dobre.

Szczepienia nie są obowiązkowe, natomiast mogą znacznie ułatwić przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej. Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą się szczepić zostanie również opcja okazania negatywnego wyniku testu w stronę Covid-19.

Trwają prace nad opracowaniem jednolitego dokumentu dla wszystkich państw członkowskich. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podała datę przewidywanego końca prac.

Europejskie certyfikaty szczepień już wkrótce

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE, że końca prac można spodziewać się jeszcze w tym miesiącu.

Von der Leyen poinformowała, że porozumienie polityczne dotyczące certyfikatów przyjęcia szczepionki lub otrzymania negatywnego wyniku testu bądź obecność przeciwciał, jest oczekiwane do końca maja.

Poland topo

Trwa budowa Zakopianki. Odcinek Szlaku Wokół Tatr utrudniony

CZYTAJ DALEJ

Jak dodała, prace techniczne i prawne po stronie KE mają się zakończyć już w czerwcu, czyli jeszcze przed rozkręceniem się sezonu turystycznego.

Von der Leyen dodała również, że do tej pory do krajów członkowskich trafiło 200 mln dawek szczepionek. Natomiast 160 mln osób zostało do tej pory zaszczepionych co najmniej jedną dawką preparatu, co stanowi około 25 proc. mieszkańców UE.

Podkreśliła również, że prędzej czy później szczepione będą również dzieci i nastolatkowie. Przypomniała przy tym, że KE zakończyła negocjacje z firmami BioNTech-Pfizer i zatwierdziła umowę na 1,8 mld dawek ich szczepionek.

- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata - zapewniła von der Leyen.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF24

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Słowacja wprowadza nowe obostrzenia w Tarach. Dotyczą schronisk i wyciągów

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia zniosła obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia rezygnuje z wprowadzania certyfikatów covidowych. Rozważane także ułatwienia na granicach

Czytaj więcej >

Europa

Pożar w Andaluzji. „Sytuacja jest mocno dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień"

Czytaj więcej >

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >