Turysci.pl
szczepienia covid

fot. Pixabay/ Andrey_and_Lesya

Przewodnicząca KE podała termin zakończenia prac nad certyfikatami szczepień. „Jesteśmy na dobrej drodze"

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Certyfikaty szczepień już wkrótce będą mogły zostać wprowadzone w całej Europie. Ursula von der Leyen ogłosiła datę przewidywanego końca prac. Według jej zapowiedzi dokument ma być gotowy jeszcze zanim sezon wakacyjny wystartuje na dobre.

Szczepienia nie są obowiązkowe, natomiast mogą znacznie ułatwić przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej. Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą się szczepić zostanie również opcja okazania negatywnego wyniku testu w stronę Covid-19.

Trwają prace nad opracowaniem jednolitego dokumentu dla wszystkich państw członkowskich. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podała datę przewidywanego końca prac.

Europejskie certyfikaty szczepień już wkrótce

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE, że końca prac można spodziewać się jeszcze w tym miesiącu.

Von der Leyen poinformowała, że porozumienie polityczne dotyczące certyfikatów przyjęcia szczepionki lub otrzymania negatywnego wyniku testu bądź obecność przeciwciał, jest oczekiwane do końca maja.

Poland topo

Trwa budowa Zakopianki. Odcinek Szlaku Wokół Tatr utrudniony

CZYTAJ DALEJ

Jak dodała, prace techniczne i prawne po stronie KE mają się zakończyć już w czerwcu, czyli jeszcze przed rozkręceniem się sezonu turystycznego.

Von der Leyen dodała również, że do tej pory do krajów członkowskich trafiło 200 mln dawek szczepionek. Natomiast 160 mln osób zostało do tej pory zaszczepionych co najmniej jedną dawką preparatu, co stanowi około 25 proc. mieszkańców UE.

Podkreśliła również, że prędzej czy później szczepione będą również dzieci i nastolatkowie. Przypomniała przy tym, że KE zakończyła negocjacje z firmami BioNTech-Pfizer i zatwierdziła umowę na 1,8 mld dawek ich szczepionek.

- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata - zapewniła von der Leyen.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF24

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >