Turysci.pl
woman-g5d10885d7 1280

fot. Pixabay/ Surprising_Shots

Paszporty covidowe. Komisja Europejska zapowiedziała zmiany

13 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Komisja Europejska chce skrócić ważność paszportów covidowych do 9 miesięcy zamiast 12 tak jak obecnie. Przedłużyć jego ważność będzie można przy pomocy trzeciej dawki szczepienia.

Paszport covidowy wystawiany jest na 12 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub jednej w przypadku preparatu Janssen). Komisja Europejska chce jednak skrócić ważność dokumentu do 9 miesięcy.

airport-g3c81403bb 1280

Potwierdzono wariant koronawirusa B.1. 1529. Zamknięta granica Wielkiej Brytanii dla kilku państw

CZYTAJ DALEJ

KE planuje zmiany przy paszporcie covidowym

KE zaproponowała również, aby zaszczepieni podróżni traktowani byli w sposób priorytetowy. Oznacza to, że osoby, które przyjęły szczepienie, w okresie ważności szczepienia nie powinny podlegać ani testom, ani kwarantannie.

Osoby, które nie zdecydowały się na szczepienie oraz te, które nie chorowały na Covid-19, przed wyjazdem powinny poddać się testowi oraz kwarantannie po przekroczeniu granicy.

Według KE wyłączone z procedur sanitarnych związanych z podróżowaniem powinny być również m.in. osoby dojeżdżające do pracy przez granicę, dzieci poniżej 12. roku życia i tzw. podróżni o podstawowym znaczeniu.

Wskazano także, że oprócz liczby nowych zachorowań na danym obszarze przy oznaczaniu stref z największym ryzykiem infekcji, pod uwagę powinno brać się także liczbę osób zaszczepionych.

KE zaproponowała termin wdrożenia nowych zaleceń od 10 stycznia 2022 roku.

Czwarta fala w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek o 28 128 nowych przypadkach koronawirusa oraz 497 ofiarach śmiertelnych. Jest to nowy rekord czwartej fali pandemii nad Wisłą.

– Liczby cały czas rosną w tym sensie, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to przyrost, aczkolwiek przyrost jest stosunkowo niski, w okolicach 15-procentowej dynamiki. Wszystko wskazuje na to, że w tym lub przyszłym tygodniu będziemy mieli apogeum tej fali – mówił na antenie RMF FM minister zdrowia.

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. Covid-19, w czwartek ostrzegł, że jeżeli Polacy się nie zaszczepią, konieczne może okazać się wprowadzenie znaczących ograniczeń w powiatach z największą liczbą zakażeń. Ograniczenia mogą objąć nawet 20 proc. kraju - wskazuje profesor.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Forsal

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >