Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Paszporty covidowe. Komisja Europejska zapowiedziała zmiany
Ania Radke
Ania Radke 26.11.2021 11:22

Paszporty covidowe. Komisja Europejska zapowiedziała zmiany

woman-g5d10885d7 1280
fot. Pixabay/ Surprising_Shots

Komisja Europejska chce skrócić ważność paszportów covidowych do 9 miesięcy zamiast 12 tak jak obecnie. Przedłużyć jego ważność będzie można przy pomocy trzeciej dawki szczepienia.

Paszport covidowy wystawiany jest na 12 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub jednej w przypadku preparatu Janssen). Komisja Europejska chce jednak skrócić ważność dokumentu do 9 miesięcy.

KE planuje zmiany przy paszporcie covidowym

KE zaproponowała również, aby zaszczepieni podróżni traktowani byli w sposób priorytetowy. Oznacza to, że osoby, które przyjęły szczepienie, w okresie ważności szczepienia nie powinny podlegać ani testom, ani kwarantannie.

Osoby, które nie zdecydowały się na szczepienie oraz te, które nie chorowały na Covid-19, przed wyjazdem powinny poddać się testowi oraz kwarantannie po przekroczeniu granicy.

Według KE wyłączone z procedur sanitarnych związanych z podróżowaniem powinny być również m.in. osoby dojeżdżające do pracy przez granicę, dzieci poniżej 12. roku życia i tzw. podróżni o podstawowym znaczeniu.

Wskazano także, że oprócz liczby nowych zachorowań na danym obszarze przy oznaczaniu stref z największym ryzykiem infekcji, pod uwagę powinno brać się także liczbę osób zaszczepionych.

KE zaproponowała termin wdrożenia nowych zaleceń od 10 stycznia 2022 roku.

Czwarta fala w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek o 28 128 nowych przypadkach koronawirusa oraz 497 ofiarach śmiertelnych. Jest to nowy rekord czwartej fali pandemii nad Wisłą.

– Liczby cały czas rosną w tym sensie, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to przyrost, aczkolwiek przyrost jest stosunkowo niski, w okolicach 15-procentowej dynamiki. Wszystko wskazuje na to, że w tym lub przyszłym tygodniu będziemy mieli apogeum tej fali – mówił na antenie RMF FM minister zdrowia.

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. Covid-19, w czwartek ostrzegł, że jeżeli Polacy się nie zaszczepią, konieczne może okazać się wprowadzenie znaczących ograniczeń w powiatach z największą liczbą zakażeń. Ograniczenia mogą objąć nawet 20 proc. kraju - wskazuje profesor.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Forsal