Turysci.pl > Na topie > Ważne zmiany dla turystów. Wkrótce utrudnienia w wydawaniu paszportów
Martyna Pałka
Martyna Pałka 30.10.2022 13:27

Ważne zmiany dla turystów. Wkrótce utrudnienia w wydawaniu paszportów

Paszport1
fot. Iberion

Turyści powinni przygotować się na utrudnienia, jakie czekają ich już w najbliższych tygodniach. W całej Polsce na kilka dni zamkną się urzędy wojewódzkie, odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków paszportowych oraz wydawanie dokumentów.

Powodem nieoczekiwanych zmian i utrudnień w obsłudze podróżnych jest wejście w życie nowej ustawy, związanej z uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. W związku z tym, na terenie całego naszego kraju, zamknięte zostaną odpowiedzialne za to urzędy.

Utrudnienia z wydawaniem paszportów

Jest to niezwykle ważne ogłoszenie dla wszystkich turystów lub osób, które w najbliższym czasie zamierzają wyjechać z naszego kraju i muszą załatwić wszystkie związane z tym formalności. W dniach o 8 do 14 listopada tego roku przestaną funkcjonować urzędy wojewódzkie, odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków paszportowych oraz wydawanie gotowych dokumentów.

Zmiana ta dotyczy placówek na terenie całej Polski i ma związek z wejściem w życie nowej ustawy dotyczącej Rejestru Dokumentów Paszportowych w naszym kraju. W okresie tym możliwe będzie jedynie wydanie paszportów tymczasowych, ale będzie to miało miejsce jedynie w szczególnie uzasadnionych i krytycznych przypadkach. O wszystkim można przeczytać również na stronie internetowej.

- Prosimy o uwzględnienie powyższych zmian w swoich planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyty w urzędzie, najpóźniej 4 listopada lub też po 15 listopada br. Za powstałe utrudnienia przepraszamy - czytamy na stronie gov.pl.

Czym jest nowa ustawa Rejestru Dokumentów Paszportowych?

Powodem, dla którego podróżni natrafią na utrudnienia i przerwę w funkcjonowaniu urzędów, jest wprowadzenie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi działającą do tej pory Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych. Dzięki temu w jednym miejscu będą wszystkie najważniejsze dokumenty, takie jak dowód osobisty, stan cywilny, numer PESEL czy dane kontaktowe.

Dzięki unowocześnieniom możliwe będzie również załatwienia formalności w formie online, co znacznie ułatwi wyjazdy wielu turystom. Nowe przepisy obniżą również wiek, od którego możliwe jest wydanie paszportu na okres 10 lat z 13 na 12 lat. Wiadomo również, że wnioski o paszporty dla dzieci będą dostępne już od przyszłego roku.

  1. Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

  2. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje. Utrudnienia nie zniechęciły turystów

  3. Turyści pozywają TUI. “Po wczasach rozchorowało się ponad 40 osób”

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: WP

Tagi: Paszport