Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Już na 4 polskich lotniskach paszport wyrobisz "od ręki". Nie musisz rezygnować z lotu
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 07.07.2024 07:48

Już na 4 polskich lotniskach paszport wyrobisz "od ręki". Nie musisz rezygnować z lotu

paszport
Fot. Shutterstock/Fotokon/Mehaniq

Już nie trzy, a cztery znane lotniska w Polsce wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podróżującym i umożliwiają im ekspresowe wyrobienie paszportu tymczasowego.

“Zachęceni sukcesem punktu tymczasowego wydawania paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne punkty” - ogłosił w piątek, 28 czerwca Tomasz Siemoniak, szef MSWiA.

Na tych lotniskach w Polsce wyrobisz tymczasowy paszport "od ręki"

Wiosną tego roku pierwszy punkt wyrabiania paszportów tymczasowych pojawił się na Lotnisku Chopina w Warszawie. Nie zdążyły minąć nawet trzy miesiące, a usługa pojawiła się też w Gdańsku i Krakowie. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak potwierdził, że już od lipca tymczasowy paszport można wyrobić również w porcie Katowice-Pyrzowice.

“Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom pasażerów. Zgłaszają się też kolejne miasta, kolejne porty lotnicze. Mamy nadzieję, że na każdym lotnisku w Polsce, skąd Polki i Polacy latają, będzie możliwość właśnie takiego działania” - dodał.

Cena tymczasowego paszportu w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Katowicach

Opłata za wydanie takiego paszportu na lotnisku wynosi jedynie 30 zł. Cały proces przebiega bardzo szybko i już po kilkunastu minutach otrzymujemy dokument. Zdarza się, że przed wylotem podróżni nie upewniają się, czy ich właściwy paszport jest jeszcze ważny. Teraz rezygnacja z podróży nie będzie już konieczna.

“W prosty i tani sposób można nie rezygnować z wyjazdu. Z punktu korzysta 60 osób dziennie. Wymarzony wyjazd wakacyjny, konieczny wyjazd służbowy czy wyjazd do rodziny nie muszą być odkładane, gdy nasz paszport lub dowód osobisty jest nieważny albo go zapomnieliśmy” - minister spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj też: "Nikt nie raczył nas poinformować". Polka gorzko o Ryanairze, który zostawił ją na lodzie

Jaki jest termin ważności paszportu tymczasowego?

Tak naprawdę wiele zależy od okoliczności wydania paszportu i decyzji urzędnika. Generalnie, termin ważności dokumentu nie może być dłuższy niż 365 dni. Co więcej, należy mieć na uwadze jeszcze jedną ważną kwestię. Urząd może odmówić wydania pozwolenia na wyjazd za uzasadnieniem.