Turysci.pl
IATA apeluje do rządów wszystkich krajów

fot. unsplash.com/Antonio Sessa/zdjęcie poglądowe

IATA apeluje do światowych rządów o określenie wstępnych planów otwierania turystyki

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

IATA apeluje do rządów wszystkich krajów na świecie, by określiły się w sprawie otwierania turystyki i znoszenia obostrzeń. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i może to być ostatni moment na stworzenie planu, dzięki któremu sektor podróżniczy miałby szansę zacząć działać tego lata i odrabiać straty wywołane pandemią.

  • IATA prosi rządy wszystkich krajów na świecie, by określiły orientacyjne daty otwierania granic i znoszenia obostrzeń dla turystów

  • Takie działanie ma pozwolić turystom na swobodne podróże międzynarodowe

  • Dzięki wcześniejszemu uzgodnieniu warunków, sektory turystyczne poszczególnych państw będą mogły odpowiednio przygotować się do sezonu

IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, twierdzi, że konieczne jest wypracowanie dokładnego planu wakacyjnego. W jego ramach wszystkie kraje na świecie miałyby opracować - choćby orientacyjnie - szczegóły obostrzeń dla turystów, planowane na okres wakacyjny.

Takie działanie ma być korzystne zarówno dla podróżnych, jak i całej branży turystycznej. Dzięki jasnym zasadom wjazdu, które nie będą się dynamicznie zmieniały, wczasowicze będą wiedzieli, jakie czekają ich obostrzenia w poszczególnych państwach, co wpłynąć może na śmielsze rezerwowanie urlopów. To z kolei pozwoli na odrobienie części strat przedsiębiorcom.

IATA apeluje do krajów na całym świecie

Coraz więcej osób jest zaszczepionych. Chociaż uważamy, że szczepionki odegrają ważną rolę w otwieraniu granic, nie są one magiczną różdżką, która rozwiązuje wszystkie problemy. Testy na koronawirusa nadal będą odgrywać swoją rolę. Dzięki temu osoby, które nie mogą lub wolą się nie szczepić, będą miały możliwość podróżowania – zauważa prezes IATA, Alexandre de Juniac.

paszporty szczepionkowe wywołują kontrowersje

Wiceszef MSWiA mówi o paszportach szczepionkowych. „Trwają trudne rozmowy"

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Organizacja apeluje, by wszystkie kraje ze sobą współpracowały i wypracowywały jasne zasady przemieszczania się i przekraczania granic. Podkreślają, że wakacje zbliżają się wielkimi krokami i czasu na ustalenie przepisów przyjaznych turystom jest coraz mniej.

Potrzebujemy planowania. Nie możemy ponownie uruchomić tej branży za pomocą jednego przełącznika. To wymaga starannego planowania: wycofania samolotów z długoterminowego uziemienia, zaktualizowania kwalifikacji załogi, przywrócenia zwolnionych pracowników, ponownego otwarcia zamkniętych terminali itd. [...] Możemy być gotowi od pierwszego dnia, ale tylko wtedy, gdy rządy stworzą odpowiednie plany i podzielą się nimi z nami – apeluje Juniac, cytowany przez Fly4Free.

Niestety większość krajów wciąż nie ujawniła swoich planów walki z pandemią w czasie wakacji, a Unia Europejska wciąż planuje wprowadzenie Cyfrowego Zielonego Certyfikatu.

Europa wciąż pracuje nad paszportami szczepionkowymi

Potrzebę skoordynowania działań podkreśla od dawna Komisja Europejska, jednak na innym polu nic IATA. Wspólnota bowiem pracuje nad uniwersalnym dokumentem, który pozwoli wszystkim obywatelom UE na swobodne podróże po wszystkich państwach członkowskich.

17 marca ogłoszono wstępny projekt paszportu szczepionkowego, z którego mogłyby skorzystać:

  • Osoby zaszczepione na COVID-19;

  • Turyści, którzy przeszli już chorobę (ozdrowieńcy);

  • Podróżni, którzy wykonali test na koronawirusa.

Rozwiązanie to jednak wywołuje ogromne kontrowersje. Nie wszystkie kraje UE uważają je za dobry pomysł, sugerując m.in., że certyfikaty mogą dyskryminować część osób, które np. nie chcą przyjąć szczepionki.

Paszporty szczepionkowe nie rozwiązują również problemu podróży poza granice Wspólnoty, a o takie też chodzi w apelu IATA.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >