Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Czy Polska zgodzi się na europejskie paszporty szczepionkowe? Premier: Ważne, by nie były dyskryminacyjne
Patryk Korzec
Patryk Korzec 18.03.2021 21:22

Czy Polska zgodzi się na europejskie paszporty szczepionkowe? Premier: Ważne, by nie były dyskryminacyjne

premier Morawiecki o paszportach szczepionkowych
fot. Unsplash/ @lukassfr

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w środę, podczas konferencji prasowej, o stanowisko Polski w sprawie tzw. paszportów szczepionkowych. Jak stwierdził, temat ten został poruszony podczas rozmowy z prezydentem Francji i dla naszego rządu najważniejsze jest, by zasady swobodnych podróży nie były dyskryminujące.

  • Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas wizyty w Paryżu poruszony został temat europejskich paszportów szczepionkowych

  • Dla polskiego rządu najistotniejsze jest, by zasady swobodnego podróżowania nie były dyskryminacyjne

  • Zdradził, że nadal nie ma wypracowanego jednolitego stanowiska ws. certyfikatów w Europie

Premier podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę po jego wizycie we Francji, został zapytany o kwestię paszportów szczepionkowych. Wczoraj projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu przedstawiła Komisja Europejska, temat jednak nadal wzbudza znaczne kontrowersje.

Premier Polski zabiera głos ws. paszportu szczepionkowego

Komisja Europejska chce, by jeszcze przed wakacjami w całej Europie wprowadzono ujednolicony dokument, który umożliwi turystom swobodne podróżowanie. Premier Morawiecki został zapytany, jak do tego pomysłu odnosi się Polska i czy jego zdaniem możliwe jest wprowadzenie tak poważnej zmiany w ciągu kilku miesięcy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Cały obszar związany z walką z koronawirusem i wszystko, co się z tym wiąże – szczepionki, ich produkcja, europeizacja procesów produkcyjnych – było przedmiotem naszej rozmowy – wyjaśnił Morawiecki. W dalszej części zdradził, że wciąż państwa członkowskie Unii nie ustaliły wspólnego stanowiska w tej sprawie. Jak pisaliśmy, m.in. prezydent Francji, Emmanuel Macron podchodzi do kwestii dokumentu bardzo ostrożnie i podkreśla, że „taki dokument nie powinien przyznawać szczególnych praw ludziom, którzy się zaszczepili".

Poruszyliśmy również kwestię wzajemnego uznawania szczepień i testów. Przybliżyliśmy nasze stanowiska znacząco. Cała Unia Europejska nie ma jeszcze jednolitego wypracowanego stanowiska w tej sprawie. Dla nas ważne jest to, by te zasady nie były dyskryminacyjne – stwierdził premier Polski podczas konferencji.

Wskazuje to, że Polska może być w stanie zaakceptować dokument, warunkiem jest jednak jego forma. Niestety premier nie odniósł swoich warunków do obecnej wersji projektu, który zaprezentowała KE.

Jakie jest stanowisko Polski ws. paszportów szczepionkowych w Europie?

Premier Morawiecki zwrócił uwagę na jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, dotyczącą szczepionek - zarzutu, jakoby mogły ograniczyć swobodę niezaszczepionych ludzi i rzekomo mogły być przejawem dyskryminacji.

Są pewne stojące ze sobą w sprzeczności do pewnego stopnia wartości – pełna swoboda przemieszczania się, co do której niektóre państwa zachodnioeuropejskie chcą wprowadzić znaczące ograniczenia dla tych osób, które nie zostaną zaszczepione – mówił premier. Na koniec wyraził zrozumienie dla zniecierpliwienia sektora turystycznego, który pokłada znaczne nadzieje w dokumencie. Jeśli zostanie wprowadzony i umożliwi swobodne podróżowanie między krajami Unii Europejskiej, spodziewać się można wzrostu zainteresowania zagranicznymi wczasami. Polityk zaznacza jednak, że podstawą musi być niedyskryminujący charakter dokumentu.

My prowadzimy polemikę. Zdaję sobie sprawę, że jest to ważne dla linii lotniczych, przemysłu turystycznego, ale przede wszystkim chcemy, by był to system sprawiedliwy, niedyskryminujący, dlatego na ten temat na pewno na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować – podsumował Mateusz Morawiecki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet