Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Nieoficjalne: Polska zostanie uznana przez Niemcy za kraj „wysokiego ryzyka". Oznacza to dodatkowe restrykcje dla przyjezdnych
Ania Radke
Ania Radke 17.03.2021 21:37

Nieoficjalne: Polska zostanie uznana przez Niemcy za kraj „wysokiego ryzyka". Oznacza to dodatkowe restrykcje dla przyjezdnych

niemcy
fot. Pixabay/ Jorjoson

Niemcy prawdopodobnie dopiszą w niedzielę Polskę do listy krajów „wysokiego ryzyka". Taką informację przekazało Polsat News powołując się na doniesienia kilku źródeł. Oznacza to, że Polaków czekają dodatkowe restrykcje po wyjeździe za granicę, m.in. negatywny wynik testu na koronawirusa sprzed co najwyżej 48 godzin.

  • Polska może zostać dopisana przez Niemców do listy krajów „wysokiego ryzyka"

  • Nowe zasady przekraczania granicy zaczęłyby obowiązywać w niedzielę

  • Każdy land może wprowadzić odrębne zasady wjazdu

Według nieoficjalnych doniesień Niemcy dopiszą w niedzielę Polskę do listy krajów „wysokiego ryzyka". Oznacza to również wprowadzenie obowiązku testowania dla pracowników transgranicznych, uczniów czy osób odwiedzających najbliższą rodzinę.

Nieoficjalne: Niemcy dopiszą Polskę do listy krajów „wysokiego ryzyka"

Jak przekazało Polsat News, od 5 marca tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. przekraczała w naszym kraju 200 przypadków. Dziś to 319. W związku z tym od niedzieli nasz kraj może zostać zakwalifikowany przez Niemców jako państwo „wysokiego ryzyka" pod względem epidemicznym.

- Takie sygnały płyną do Polsat News z kilku źródeł w Meklemburgii, Brandenburgii i Saksonii - informuje korespondent serwisu Tomasz Lejman. Jak informuje portal, raniczące z Polską kraje związkowe od kilkunastu dni szykują się na ewentualne zmiany.

Jedne z najostrzejszych restrykcji w państwie zapowiedział land Meklemburgia-Pomorze Przednie, który nałoży na osoby podróżujące z kraju „wysokiego ryzyka", które regularnie przekraczają granicę, obowiązek testowania się pod kątem SARS-CoV-2 co 48 godzin.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Natomiast osoby, które granicę przekraczają sporadycznie lub jednorazowo, będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę i również będą musiały okazać negatywny wynik testu. Nie będzie już możliwe wykonanie testu dwa dni po przyjeździe, jak wcześniej.

Centra testów uruchomione zostaną na dwóch przejściach granicznych (Lubieszyn oraz Świnoujście). Pracownicy transgraniczni z Meklemburgii mogą wykonać tam testy, których koszty częściowo zrefundują władze regionalne. Zapłacą oni 10 euro, a pozostałe osoby dwa razy więcej. Natomiast mieszkający po niemieckiej stronie mogą skorzystać z jednego darmowego testu w tygodniu.

Również Brandenburgia wprowadzi podobne rozporządzenie, jeżeli Polska zostanie uznana za państwo „wysokiego ryzyka". Jak podaje Polsat News, jedynie kierowcy TIR-ów nie będę musieli wykonywać badań pod kątem zakażenia. 

W tym landzie utrzymane zostaną jednak dotychczasowe zwolnienia z dziesięciodniowej kwarantanny. Zdefiniowano również zasady dla pracowników sezonowych, przyjeżdżających do pracy na minimum 3 tygodnie - nie zostaną oni objęci obowiązkową kwarantanną, jednak będą musieli okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Nowe zasady przekraczania granic wprowadzi również Saksonia. Obszar ten graniczy również z Czechami, które zakwalifikowano jako obszar mutacji koronawirusa. Tamtejsi pracownicy transgraniczni muszą wykonywać dwa razy w tygodniu, a władze regionu refundują za każdy z nich 10 Euro. Jak podaje Polsat News, podobnych rozwiązań można spodziewać się na granicy z Polską.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News