Turysci.pl
prognoza pogody dla terenów górskich

screen/webcamera.pl

Ostrzeżenia IMGW dla terenów górskich w Polsce. Intensywne opady śniegu, możliwe zawieje i zamiecie śnieżne

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Prognoza pogody na najbliższe godziny, dla terenów górskich i podgórskich na południu Polski, jest bardzo niepokojąca. IMGW wydał pilne ostrzeżenia dla mieszkańców i turystów, które obowiązują do godziny 15:00 lub 18:00 w dniu 17 marca. Zagrożenie stwarzają intensywne opady śniegu.

  • IMGW wydało ostrzeżenia dla terenów górskich i podgórskich, obowiązują do 17 marca do godziny 15:00 lub 18:00, zależnie od regionu

  • Miejscowy przyrost pokrywy śnieżnej może wynosić do 15 cm, a miejscami nawet powyżej 20 cm

  • W Karkonoszach, na Babiej Górze i w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego

Prognoza pogody na najbliższe godziny dla południowych części województw małopolskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego, jest bardzo niepokojąca. IMGW wydało 1 stopień zagrożenia opadami śniegu, których prawdopodobieństwo określane jest na 80 proc.

Niepokojąca prognoza pogody dla terenów górskich i podgórskich

Zima wróciła do Zakopanego, na całe Podhale oraz znaczną część południowych krańców naszego kraju, co oglądać można na kamerach online na stronie webcamera.pl. IMGW wydało ostrzeżenia, ponieważ opady śniegu mają być intensywne i doprowadzić mogą miejscami do przyrostu pokrywy śnieżnej od 5 do 15 cm.

komisja europejska przedstawiła projekt paszportu

KE przedstawiła projekt paszportów szczepionkowych. Ma ułatwić swobodne podróże po Europie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Najbardziej niepokojące prognozy obowiązują na Dolnym Śląsku, gdzie przyrost pokrywy śnieżnej sięgnąć może do 20 cm, a lokalnie nawet 30 cm. Dotyczy to jednak głównie obszarów powyżej 500 m n.p.m.

IMGW ogłosiło 17 marca o godzinie 6:00 ostrzeżenia dla powiatu kłodzkiego, wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego, lubańskiego oraz miast Wałbrzych i Jelenia Góra. Obowiązywać ma przez cały dzień, aż do godziny 18:00.

Od godziny 18:00 dnia 16 marca, do 17 marca godziny 15:00 obowiązuje 1. stopień ostrzeżeń dla powiatu cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, suskiego, nowatorskiego, myślenickiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego oraz miast: Nowy Sącz i Bielsko-Biała.

Pogoda w górach szybko się zmienia

Jeszcze niedawno pojawiały się głosy, zgodnie z którymi zima miała już powoli odchodzić, a Polacy mogli przygotowywać się do wiosny. Dzisiejszy poranek na południu Polski jednak zdecydowanie temu przeczy. Intensywne opady białego puchu oglądać możemy na zdjęciach i filmach udostępnionych na profilu Tygodnik Podhalański na Facebooku.

Każda osoba planująca wyjście w góry powinna dokładnie zapoznać się z prognozą pogody i ostrzeżeniami IMGW. Nawet wiatr o średniej sile na odsłoniętym szczycie może doprowadzić do nieszczęścia, a konsekwencje zamieci mogą być tragiczne.

O potędze natury i pogody boleśnie przekonali się we wtorek turyści, którzy wyszli w Bieszczady szlakiem na Tarnicę. Jak czytamy na profilu GOPR Bieszczady na Facebooku, nie przewidzieli, że przez silny wiatr i opady śniegu, mogą zupełnie stracić orientację w terenie i nie będą potrafili wrócić bezpiecznie na dół. Na szczęście udało im się dotrzeć do specjalnych tyczek, które Bieszczadzki Park Narodowy stawia przy szlakach.

Dzięki ich oznaczeniu, możliwe było wezwanie ratowników GOPR oraz dokładne określenie miejsca pobytu. Na szczęście tym razem wszystko skończyło się dobrze, ale pamiętajmy, by nie lekceważyć aspektów pogodowych podczas górskich wycieczek.

Wybierając się w góry pamiętajcie, że choć w dolinach już wiosna to w górach jeszcze mamy zimowe warunki – apelują ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bieszczadach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: IMGW, Tygodnik Podhalański

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >