Turysci.pl
Paszporty szczepionkowe - projekt już dziś

fot. unsplash.com/Spencer Davis

KE dzisiaj przedstawi projekt paszportów szczepionkowych. S nieoficjalne doniesienia o szczegółach

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Paszporty szczepionkowe mogą zostać wprowadzone jeszcze przed wakacjami? Wyciekły nowe informacje dotyczące certyfikatów. Dzisiaj ma też dojść do przełomu - Komisja Europejska ma w końcu przedstawić projekt dokumentów szczepionkowych, które domyślnie powinny obowiązywać na terenie całej UE.

  • 17 marca Komisja Europejska przedstawi projekt regulacji ws. paszportów szczepionkowych

  • Nieoficjalnie nowy dokument ma zostać przyznany osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz tym, które wykonały test na COVID-19

  • Rzekomo KE „jest zdecydowana", by wprowadzić paszporty jeszcze przed wakacjami

Paszporty szczepionkowe mają usprawnić podróże międzynarodowe po Europie oraz pozwolić całej branży turystycznej na odrobienie choć części strat wywołanych pandemią.

Ich zadaniem jest również przekonanie turystów, że podczas tegorocznych wakacji nie są już skazani na pozostanie w domach lub, ewentualnie, w granicach własnego kraju. Jeszcze dzisiaj, 17 marca, Komisja Europejska ma przedstawić projekt i szczegóły certyfikatu zdrowotnego.

komisja europejska przedstawiła projekt paszportu

KE przedstawiła projekt paszportów szczepionkowych. Ma ułatwić swobodne podróże po Europie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Dzisiaj KE przedstawi projekt ws. certyfikatów szczepionkowych

Jak nieoficjalnie informuje Polsat, zielony certyfikat miałby informować o trzech rzeczach: przejściu szczepienia, wyniku ostatniego testu na COVID-19 lub zaświadczeniu o przejściu koronawirusa przez okaziciela. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Polsat News zdobył również nieoficjalny, anonimowy komentarz osoby będącej blisko Komisji Europejskiej, ws. szczepionki. Rzekomo KE bardzo zależy, by jeszcze przed wakacjami uruchomić certyfikaty w całej Europie.

KE jest jednak zdecydowana, żeby wprowadzić certyfikaty szczepień przed wakacjami, tak aby umożliwić ludziom urlopy. Kwestia, która budzi wiele kontrowersji na poziomie politycznym to to, czy szczepionki rosyjskie i chińskie również mają uprawniać do podróży. Komisja czeka na stanowisko krajów członkowskich w tej sprawie i liczy się z tym, że może ono uwzględniać nie tylko kwestie medyczne, ale też polityczne – wysokiej rangi urzędnika KE, chcącego zachować anonimowość, cytuje Polsat News.

Nie jest jasne na razie również, jaką formę by miały przybrać zielone certyfikaty.

W założeniu certyfikat ma być cyfrowy, czyli np. znajdować się na urządzeniu przenośnym, jak smartfon czy tablet, ale pytanie, czy wszystkie kraje UE są w stanie zbudować system odczytu certyfikatów w krótkim czasie tak, żeby dział on latem w całej UE. Koniec końców może się okazać, że będzie to forma papierowa – cytuje jednego z dyplomatów Polsat News.

Wokół certyfikatów nie brakuje kontrowersji

Paszporty szczepionkowe podzieliły również turystów oraz polityków. Zdaniem wielu osób są one przykładem dyskryminacji, na co wskazują m.in. politycy z Belgii oraz Francji.

Nie zaakceptuję systemu, który uzależnia dostęp do tego czy innego kraju od certyfikatu. [...] taki dokument nie powinien przyznawać szczególnych praw ludziom, którzy się zaszczepili – mówił Emmanuel Macron.

Komisja Europejska rzekomo odpiera te zarzuty, chcąc wprowadzić do dokumentu 3 informacje, które wymienialiśmy wyżej. Ma to sprawić, że korzystać z paszportów będą mogły nie tylko osoby zaszczepione, ale również ozdrowieńcy czy turyści, którzy zgodzą się jedynie na wykonanie testu na COVID-19.

Politycy zapowiadają również, że dokument funkcjonował będzie pod nazwą „zielony certyfikat", co ma pozwolić na uniknięcie negatywnych określeń, takich jak „paszport szczepionkowy" czy „przepustka".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >