Turysci.pl
adam-jang-Molhe1qQRWI-unsplash

fot. Unsplash/ Adam Jang

Izrael powoli znosi obostrzenia. Trwają dyskusje o ponownym otwarciu granic

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Izrael rozpoczął znoszenie obostrzeń, jednak granice w dalszym ciągu pozostają zamknięte dla turystów. Toczą się dyskusję na temat tego, kiedy państwo otworzy się na turystów i na jakich warunkach. Jak twierdzi Anna Zohar Żak, dyrektor Izraelskiego Rządowego Centrum Turystyki w Polsce, jaka decyzja nie zostanie podjęta, to i tak nie zadowoli wszystkich

  • Izrael zaszczepił już ponad połowę dorosłej populacji

  • Trwają dyskusję na temat ponownego otwarcia granic dla turystów

  • Rozmowy dotyczą również kogo dokładnie będzie można wpuścić do kraju

Izrael uchodzi o światowego lidera jeżeli chodzi o szybkość szczepień. Dzięki temu udało się już znieść część obowiązujących tam restrykcji. Kierunek ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem od lat, dlatego wiele osób czeka na ponowne otwarcie granic.

Kiedy Izrael otworzy się na turystów?

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa, Izrael zamknął swoje lądowe i morskie przejścia graniczne. Cudzoziemcy posiadający prawo pobytu w Izraelu mogą przekroczyć granicę jedynie drogą lotniczą pod warunkiem uzyskania wstępnej zgody właściwego urzędu konsularnego.

Szybkie wdrażanie planu szczepień oraz zniesienie części restrykcji przez lokalne władze przynosi jednak wielkie nadzieje osobom, które chciałyby spędzić urlop w tym miejscu. Dwie dawki szczepionki otrzymała już tam ponad połowa dorosłej populacji.

- W mediach pojawiają się informacje dotyczące otwarcia granic Izraela, ale na razie nic z tego nie jest wiążące. Za tydzień w Izraelu są wybory parlamentarne, więc po tym czasie wiele może się wyjaśnić - tłumaczy w rozmowie z WP Anna Zohar Żak, dyrektor Izraelskiego Rządowego Centrum Turystyki w Polsce.

sardynia

Sardynia ogranicza możliwość wjazdu

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Oprócz zbliżających się wyborów są również inne czynniki mogące wpłynąć na opóźnienie decyzji o otwarciu granic. Od 27 marca do 4 kwietnia trwać będzie żydowskie święto Pesach.

- W tym czasie dużo Izraelczyków wróci do kraju. Jak to się przełoży na liczbę zachorowań? Tego na razie nikt nie wie, dlatego na wiążące decyzje na razie należy poczekać - dodaje Anna Zohar Żak.

Ponadto w środę 17 marca tamtejszy sąd najwyższy uznał, że limit 3 tys. obywateli powracających dziennie do kraju jest niezgodny z prawem. Sytuacja zmienia się więc dynamicznie i nie wiadomo kiedy dokładnie zapadną decyzje o otwarciu granic. Może to nastąpić zarówno w ciągu kilku dni jak i kilku tygodni.

Izrael poza decyzją o otwarciu granic rozważa również różne scenariusze, kto konkretnie będzie mógł wjechać do kraju, który zaszczepił już ok. 80 proc. społeczeństwa.

- Toczy się wiele rozmów na ten temat, np. czy wpuszczać tylko zaszczepionych, ale też czy wszystkich, czy tylko zaszczepionych konkretną szczepionką - wyjaśnia Anna Zohar Żak. - Jedno jest pewne - jaka decyzja nie zostanie podjęta, to i tak nie zadowoli wszystkich.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >