Turysci.pl
minister zdrowia

fot. pixabay/ jackmac34

Minister Zdrowia na konferencji powiedział o paszportach szczepionkowych. „Jest potrzebna pewna forma certyfikacji"

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej odpowiedział na pytanie dziennikarza ws. paszportów szczepionkowych. Niedzielski uznał, że „jest potrzebna pewna forma certyfikacji", jednak dokument nie będzie wpływał na możliwość przekraczania granicy przez posiadacza.

  • Podczas konferencji w środę wprowadzone zostały nowe obostrzenia w całej Polsce

  • Minister Zdrowia uznał, że potrzebna jest pewna forma certyfikacji szczepień

  • Dokument nie będzie upoważniał do przekraczania granicy, ale na jego podstawie będzie można zostać zwolnionym z kwarantanny

Minister Zdrowia na środowej konferencji ogłosił nowe restrykcje, które już od soboty obowiązywać będą w całej Polsce. Jeden z dziennikarzy zadał pytanie o kwestię paszportów szczepionkowych oraz o stanowisko polskiego rządu w tej sprawie.

Minister Zdrowia zabrał głos ws. paszportów szczepionkowych

Dziennikarz portalu Niezależna zadał podczas konferencji zadał pytanie o kwestię paszportów szczepionkowych. Przypomnijmy, że chwilę wcześniej Komisja Europejska przedstawiła projekt jednolitego dokumentu dla wszystkich państw członkowskich. Minister został zapytany, czy strona polska jest przychylna temu pomysłowi i czy podejmie własne kroki do wprowadzenia podobnych certyfikatów.

- Z punktu widzenia Polski są ważne dwie rzeczy: pierwsza z nich jest taka, że używanie sformułowania „paszport" jest niefortunne, bo to jest odbierane jako dokument, który umożliwia lub odbiera możliwość przekraczania granicy, a ten dokument na pewno takiego ciężaru gatunkowego nie będzie miał - tłumaczył podczas konferencji Adam Niedzielski.

- Po drugie rzeczywiście jest potrzebna pewna standaryzacja lub pewna forma certyfikatu poświadczającego, że dana osoba jest zaszczepiona. Jak państwo wiecie, osoby, które są zaszczepione, nie są wliczane chociażby do limitu zgromadzeń, że te osoby nie muszą podlegać kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną bądź przy powrocie z zagranicy, także jest potrzeba takiego standardowego dokumentu - dodał.

rząd wprowadza nowe obostrzenia

Wprowadzają nowe obostrzenia. Hotele w całej Polsce będą zamknięte

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Niedzielski zwrócił również uwagę, że dokument ten ułatwiłby pracę urzędnikom granicznym, którzy nie musieliby weryfikować, jak dokument potwierdzający szczepienie wygląda w poszczególnych krajach.

Komisja Europejska przedstawiła projekt

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt dokumentu nazwanego Cyfrowym Zielonym Certyfikatem. Będzie bezpłatny i dostępny w dwóch formach: elektronicznej oraz papierowej. Znajdować będzie się w nim specjalny kod QR, potwierdzający autentyczność dokumentu.

Komisja Europejska podkreśla, że Cyfrowy Zielony Certyfikat może być respektowany w każdym kraju UE. Ma być otwarty również dla Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii oraz Norwegii.

Powstanie ponadto specjalny portal, z pomocą którego możliwa będzie weryfikacja wszystkich okazicieli paszportu na terenie całej Unii Europejskiej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >

Polska

Polacy planują wyjazdy turystyczne w Wielkanoc. Podano najczęstsze kierunki

Czytaj więcej >