Turysci.pl
Poprawiła datę w paszporcie syna długopisem. Mama chciała dobrze

IBERION

Poprawiła datę w paszporcie syna długopisem. "Mama chciała dobrze"

14 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Nastolatek podróżujący z Dublina do Krakowa został zatrzymany przez strażników granicznych. Granicznicy zwrócili uwagę na ręcznie poprawioną liczbę w dokumencie młodego podróżnego. "Dobrymi" intencjami wykazała się jego mama, a swoim nierozważnym zachowaniem przysporzyła 17-latkowi sporo kłopotów.

Niektórych podróżnych kontrole lotniskowe przyprawiają o ból głowy, choć najczęściej okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Jednak w przypadku 17-latka strażnicy graniczni, którzy sprawdzali jego paszport, dokonali zaskakującego odkrycia.

Chciała dla syna dobrze, a wpędziła go w kłopoty

Chociaż Irlandia wstąpiła do Unii Europejskiej w 1973 roku, to nadal pozostaje poza Układem z Schengen. Jednakże znajduje się na liście krajów, do których można wyjechać bez konieczności posiadania paszportu. Po powrocie musimy być jednak gotowi na rutynową kontrolę dokumentów. Bez nich nie da się przedostać do Unii Europejskiej.

4 stycznia 17-latek wylądował na krakowskim lotnisku i niczego nieświadomy udał się do kontroli paszportowej. Ta procedura była konieczna, ponieważ podróżował z Dublina. Widząc jego dokument, strażnicy graniczni złapali się za głowy.

Gdy jeden ze strażników otworzył jego paszport, zobaczył coś, co wyraźnie zwróciło jego uwagę. Mianowicie jedna z cyfr w dacie urodzenia chłopaka była poprawiona odręcznie. Co najlepsze, gdy zwrócił się z tym do młodego turysty, na jego twarzy pojawiło się jeszcze większe zdziwienie niż u niego. Nastolatek wyznał, że wcześniej nie zaglądał do środka dokumentu, a przed wyjazdem otrzymał go od mamy.

Prezent od kolegi powodem zatrzymania na lotnisku. Poszło o świeczkę o nietypowych zapachu

Prezent od kolegi powodem zatrzymania na lotnisku. Poszło o świeczkę o nietypowych zapachu

CZYTAJ DALEJ

Na szczęście kobieta pojawiła się na lotnisku w celu odebrania syna po odbytej podróży. Dzięki temu miała okazję osobiście wytłumaczyć strażnikom granicznym, co stało się z dokumentem 17-latka. Z jej słów wynikało, że zaraz po odebraniu dokumentu z urzędu zauważyła, że jedna z cyfr w dacie urodzenia syna wygląda na niewyraźną. Niewiele myśląc, chwyciła za długopis i odręcznie poprawiła jej ostrość. Zupełnie nie zdawała sobie sprawy, że takim zachowaniem może przysporzyć problemów nie tylko synowi, ale także sobie.

Paszport

fot. Straż Graniczna

Niszczenie dokumentów podlega karze

Strażnicy graniczni po wysłuchaniu wyjaśnień od razu uświadomili kobietę, że poprzez takie zachowanie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Jak mówi art. 276 Kodeksu Karnego:

„Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

W związku z nieprzemyślanym zachowaniem matka 17-latka, która chciała poprawić czytelność jego daty urodzin w paszporcie, trafiła na przesłuchanie, a jego dokument został zatrzymany. To także przestroga dla wszystkich, którzy dopatrzą się jakichkolwiek niedogodności w posiadanych dokumentach - wszystkie wady należy zgłaszać do urzędu, w którym został wydany. Pod żadnym pozorem nie można własnoręcznie dokonywać żadnych korekt.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

unsplash/Simon Shim

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

Każdy miłośnik podróży oraz smakowych eksperymentów doskonale wie, że niektóre dania, uchodzące za przysmak w danym kraju, w innym mogą wywoływać obrzydzenie, a nawet kontrowersje. Oczywiście nietuzinkowe potrawy to świetna okazja do poznania obcej kultury oraz poszerzanie swoich horyzontów. Czy odważyłbyś się spróbować chociaż jednej z wymienionych tutaj propozycji? Myślisz, że twoje kubki smakowe byłyby na to gotowe?

Zobacz galerię >

źródło: podroze.wprost.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >

Polska

Paczka z żywym prezentem. Celnicy pokazali, co znaleziono w przesyłce do Polski

Czytaj więcej >

Polska

IMGW wydaje alerty prawie dla całej Polski. Będzie biało, bardzo ślisko i wietrznie

Czytaj więcej >